10 tipov na zvládnutie depresie
S príchodom jesenných dní dochádza k úbytku svetla a tepla, čo môže u niektorých ľudí zapríčiniť pochmúrnejšiu náladu. Každý z nás zažil dni, kedy sa cítil skleslo, pociťoval smútok a veľkú únavu. Zažiť takéto dni je v poriadku, problém nastáva ak nás pocity ovládnu a príznaky sa zhoršujú. Z hodín a dní sa stávajú týždne a neviete vyjsť z kruhu von. Depresia je jednou z najčastejších psychických porúch, kedy počet ľudí trpiacich depresiou sa celosvetovo zvyšuje.
Ako rozoznať, že depresia postihla vás alebo vášho blízkeho?
Pociťujete:
- stratu záujmu, energie a radosti, ktorá je niekedy sprevádzaná úzkosťou
- zhoršenie nálady, najmä ráno
- celkovú únavu, nepokoj a podráždenosť
- poruchy sústredenia a neschopnosť rozhodovať sa
- pocity bezmocnosti a beznádeje
- zníženie chuti do jedla
- zmeny spánku – zvýšená spavosť, ale častejšie nespavosť
- stratu sebadôvery, vyhýbanie sa kontaktom s inými ľuďmi, uzatváranie sa do seba
- fyzické prejavy - bolesť na hrudníku, búšenie srdca, žalúdočná nevoľnosť, závraty, zápcha, poruchy menštruačného cyklu
Nepodceňujte uvedené príznaky, pokiaľ pretrvávajú dlhší čas.
Môžete skúsiť podporné opatrenia a aktivity:
- Nalaďte sa pozitívne - nepoddajte sa vonkajším okolnostiam.
- Nájdite si vhodné aktivity, ktoré vás budú tešiť, skúste vyjsť zo svojej samoty - zverte sa človeku, ktorý vám rozumie a bude vám oporou. Vyjdite medzi ľudí.
- Určite si priority vo svojom živote, nájdite rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom.
- Nezabúdajte na fyzickú aktivitu – uvoľňuje endorfíny a serotonín, ktoré napomáhajú k veselšej, optimistickejšej nálade a zároveň znižujú hladinu stresového hormónu kortizolu. Pohyb si doprajte za každých okolností, fyzická aktivita totiž dokáže zmierniť nahromadené napätie.
- Medziľudské vzťahy - udržujte zdravé vzťahy, utužujte staré priateľstvá a vytvárajte si nové. Konajte dobré skutky, naplnia vás radosťou.
- Majte dostatok spánku - minimálne 7 hodín. Ak nemôžete zaspať, netrápte sa tým - skúste si chvíľu čítať alebo počúvať obľúbené piesne.
- Dodajte životu humor - nezostávajte príliš vážnymi. Humor má antistresový účinok.
- Ste často pod tlakom a cítite hnev? Nahromadené negatívne pocity sa následne môžu prejaviť aj na zhoršenom fyzickom stave. Nájdite si aktivitu, pri ktorej sa môžete uvoľniť.
- Zamyslite sa nad svojím jedálničkom - spestrite ho.
- Pokiaľ u vás alebo u vášho blízkeho pretrváva smutná, úzkostná nálada, strata záujmu a radosti, môže ísť o začínajúcu depresiu. Depresia sa dá liečiť. Ak si myslíte, že máte depresiu, vyhľadajte profesionálnu pomoc.
Všetky výživové doplnky na uvoľnenie stresu, zlepšenie nálady alebo ľahšie zaspávanie nájdete tu:
Zdroj:
https://vedanadosah.cvtisr.sk/zdravie/depresia-na-slovensku-potrebuje-viac-pozornosti/
https://dusevnezdravie.sk/depresia-hovorme-o-nej/
https://www.ruvzzvolen.sk/new002/index.php?option=com_content&view=article&id=21:rozne-z-pz&catid=17&showall=&limitstart=2&Itemid=207