Vitamíny a výživové doplnky, ktoré by mali užívať vegáni a vegetariáni

Nastal vo vašom živote zlom, keď ste si povedali, že s mäsom končíte? Nech boli vaše dôvody akékoľvek, určite viete, že rastlinná strava vám neposkytne dostatok vitamínov a minerálov, ktoré vaše telo potrebuje. Preto je nutné ich do tela doplniť formou výživových doplnkov.

Pozor na nedostatok minerálnych látok

Spočiatku sa cítite plní sily a máte pocit, že odkedy mäso nejete, ste oveľa viac fit. No potom to príde. Dostaví sa slabosť, nedostatok energie a ani káva za kávou vám nepomáha zbaviť sa ich. Vtedy treba siahnuť po výživových doplnkoch s obsahom železa. S veľkou pravdepodobnosťou ste si vylúčením mäsovej stravy pokazili stav vášho krvného obrazu a výsledky ukazujú, že máte nedostatok zdravých červených krviniek. Konzumácia železa to dokáže napraviť. Dostatok červených krviniek, dostatok kyslíka v tkanivách v tele, to sa rovná zvýšená energia. Rovnako dôležitý ako železo je však aj jód. Keď ho nedokážete prijať v prirodzenej forme v strave, naordinujte si ho vo forme výživového doplnku. Upraví vám činnosť štítnej žľazy a metabolizmu.

vitaminy-pre-vegetarianov

Produkty bez živočíšnych zložiek

Natrafiť na vitamíny vhodné pre tých, čo mäso nekonzumujú, alebo nekonzumujú ani produkty živočíšneho pôvodu, môže byť niekedy ťažké, pretože si treba dôkladne všímať špecifikácie uvádzané na liečivách. Okrem železa a jódu si prejdite ponuku vitamínu B12 a cenného vitamínu D. Vitamín B12 nájdete v prirodzenej strave najmä v potravinách živočíšneho pôvodu, keď ich však nekonzumujete, môžu sa dostaviť nepríjemnosti. Vitamín B12 podporí činnosť červených krviniek, v dôsledku čoho sa v tele odohráva deľba buniek. Oceníte však i jeho vplyv na imunitu a nervovú sústavu. Propagovaným prírodným zdrojom vitamínu B12 sú napríklad riasy spirulina a chlorella alebo rakytník. Pre zdravé kosti a pokožku vegetariánom a vegánom odporúčame tiež pravidelnú porciu vitamínu D a vápnika.

Pestré zloženie stravy a výživové doplnky

Hoci sa o vegánskej a vegetariánskej strave v odborných kruhoch hovorí ako o mimoriadne zdravej, nehodno zabúdať na vyváženú a pestrú stravu. Najlepšie takú, aby ste výživové doplnky a vitamíny museli užívať v umelej forme čo najmenej. Telu doprajte dostatok bielkovín (napr. aj vo forme proteínových práškov), nezabúdajte ani na omega-3 mastné kyseliny pre normálnu činnosť mozgu a zdravé oči (olej z rias miesto rýb), imunitný systém tiež podporíte minerálom zinkom, ktorý zároveň uľahčí hojenie rán. Zinok však s mierou, má vplyv na vstrebávanie železa. Vďaka vitamínom a výživovým doplnkom vhodných pre vegetariánov a vegánov sa vaše pokusy o vedenie zdravého životného štýlu zaiste vydaria.

Subscribe

* indicates required
E-mail