Bezpečné opaľovanie: Aké sú jeho zásady?

Prázdniny a leto sú neodmysliteľne spojené s pobytom na slnku. Či už na pláži, v prírode alebo v meste – dôležité je myslieť na kvalitnú slnečnú ochranu pre celú rodinu. Na čo by ste sa mali zamerať?

Ochrana pred slnkom je mimoriadne dôležitá

Naša pokožka veľmi intenzívne reaguje na zmeny a slnenie bez ochrany často vedie k spáleniu pokožky, vráskam, stareckým škvrnám, hyperpigmentácii a iným nielen estetickým problémom. Vedeli ste, že až 80 % vrások je spôsobených UVA žiarením? Ak ostaneme pri číslach, 90 % rakoviny kože má na svedomí práve slnko. Koža sa slnku prirodzene bráni, UVB lúče spúšťajú v bunkách produkciu melanínu - kožného farbiva, ktoré obklopuje jadro bunky a chráni ho tým, že absorbuje UV žiarenie, no iba do určitej miery. O zvyšok sa musíme postarať sami. Riešením sú kvalitné prípravky na opaľovanie. Aké sú zásady bezpečného opaľovania?

opalovacie-kremy

Ochranný faktor vyberajte s ohľadom na typ pokožky

Ak chcete na slnku stráviť viac hodín, mali by ste adekvátne k tomu zvýšiť ochranný faktor opaľovacích krémov. Faktor, ktorý chráni pred UVB žiarením používa skratku OF či SPF, číslovka uvádza výšku ochrany. Ochrana pred UVA žiarením je označená piktogramom UVA v koliesku.

Ako teda krém na opaľovanie vyberať? Majte na mysli, že čím vyššiu ochranu použijete, tým lepšie. Inak povedané, čím vyšší je ochranný faktor solárneho spreja, tým dlhší pobyt na slnku si užijete bez rizika poškodenia kože. V praxi to znamená, že ak si vyberiete opaľovací krém na tvár označený OF 25, predĺži vám bezpečný pobyt na slnku približne dvadsaťpäťkrát.

Množstvo prípravku rozhoduje: Na aké miesta by ste nemali zabúdať?

Môžete mať ten najkvalitnejší a najúčinnejší krém alebo mlieko s UV filtrom, no ak ho nepoužijete v dostatočnom množstve, nebude vám optimálne fungovať. Ľudia často nanesú iba polovičné množstvo prípravku, čo znižuje účinnosť samotného produktu. Z krému s OF 50 sa tak razom stane prípravok s OF 30 a menej. Dospelý človek by na jednu aplikáciu mal použiť asi 30 ml opaľovacieho krému. Pre lepšiu predstavu – ide približne o dve plné polievkové lyžice. Mnohí si nakrémujú nohy, brucho, dekolt, ruky a tvár, no zabúdajú na miesta ako sú uši, pery, zátylok, boky, spodná časť chrbta, priehlavky a zadná strana kolien. Riešenie? Nechajte pri aplikácii solárnych prípravkov asistovať blízkych! Ak sa často kúpete, ideálnou voľbou pre vás bude vodoodolný krém na opaľovanie.

Nezabúdajte na ochranu aj mimo kúpaliska či pláže

Slnko na vás nečíha iba pri kúpaní! Nezabúdajte na ochranu kože aj pri bežných aktivitách na slnku. Pred každou prácou v záhrade, prechádzkou či športom sa poriadne nakrémujte kvalitným opaľovacím prípravkom. Nepodceňujte ochranný faktor aj mimo zóny kúpalísk či pláží, slnko pôsobí všade úplne rovnako!

Subscribe

* indicates required
E-mail