Viete ako pomôcť tráveniu po vianočných sviatkoch?

Problémy s trávením, prípadne bolesti žalúdka, pankreasu, žlčníka sa môžu dostaviť práve počas vianočných sviatkov. Celoročné odopieranie si dobrôt a následne prejedanie sa počas týchto dní, vie narobiť veľké komplikácie. Viete, ako proti týmto problémom bojovať?

Pite dostatočné množstvo tekutín

Problémy s trávením počas sviatkov môže zapríčiniť aj nedostatočné množstvo vody. Voda pomáha k tráveniu a posunu stravy vo vašom tele. V prípade, že je vaše telo dehydrované, posun potravy nenastáva a dochádza k zápcham. K zápcham prispieva aj veľká konzumácia alkoholu. Ak chcete týmto problémom predchádzať, vypite minimálne 2 litre vody. Namiesto studenej vody skúste pokojne aj teplú, prípadne ju nahraďte teplými bylinkovými čajmi s obsahom škorice, zázvoru, ktoré sa k vianočnej atmosfére dokonalo hodia a ktoré slúžia práve k zbaveniu sa toxínov z tela.

2

Pancreolan FORTE

Nedostatok vody v tele môže zapríčiniť aj plynatosť, nadúvanie, pocit plnosti a kŕče v bruchu. Ak vás trápi tento problém, ktorý sa vám pomocou vody nedarí vyriešiť, skúste výživový doplnok Pancreolan FORTE, ktorý obsahuje tráviace enzýmy, vďaka ktorým sa obnovuje trávenie a tým sa predchádza práve týmto príznakom.

Doplňte zdroj vlákniny

Vláknina je známa tým, že slúži k peristaltike čriev, čiže udržiava pravidelný pohyb v črevách. Okrem toho, vláknina vytvára v brušnej dutine nepriaznivé prostredie pre baktérie, ktoré sa vďaka nej dlho neudržia, čím sa zabraňuje už spomenutej zápche. Veľmi dobrým zdrojom vlákniny sú práve ľanové semienka, chia semienka, prípadne jablká, orechy, fazuľa, ktorá sa práve počas sviatkov nachádza v každej domácnosti.

4_1

Imodium

Na druhej strane, ak vás trápi opačný problém, a to hnačky, skúste siahnuť po lieku Imodium, ktorý obsahuje liečivo loperamid hydrochlorid, ktorý pomáha práve pri liečbe hnačiek. Tento liek sa môže používať buď pri akútnej hnačke alebo pri chronickej, ktorá je dlhotrvajúca. V tomto prípade je ale potrebné sa poradiť s lekárom o jeho užívaní.

Siahnite po ľahších alternatívach stravy

Je známe, že práve tieto sviatočné jedlá sú v mnohých prípadoch veľmi ťažko stráviteľné, kvôli čomu dochádza k problémom s trávením. Avšak, aj tradičné jedlá je možné urobiť v zdravšej verzii, a to napríklad s obmenou jednej suroviny. Napríklad majonézu, ktorú pridávate do zemiakového šalátu, skúste nahradiť bielym jogurtom, prípadne smotanou. Práve tieto suroviny sú plnohodnotným zdrojom probiotík, čiže živých mikroorganizmov, ktoré pomáhajú k tráveniu. Okrem bieleho jogurtu, smotany, kefíru môžete probiotiká nájsť aj v kyslej kapuste, ktorá je súčasťou práve najobľúbenejšieho pokrmu, a to kapustnice.

31

Walmark Biopron Forte

V prípade, že tieto tradičné jedlá máte radi v pôvodnej verzii, probiotiká je možné doplniť  aj vo forme výživových doplnkov. Walmark Biopron Forte je doplnok, ktorý obsahuje kombináciu baktérií, kvasiniek a fruktooligosacharidov, ktoré sú v zložení až 10 miliárd CFU, čiže živých mikroorganizmov v jednej dávke. Výhodou tohto výživového doplnku je, že ho môžu užívať aj deti od 6 mesiacov do 3 rokov.

Nezabúdajte na pohyb

Hoci práve tieto sviatky sú sviatky pokoja, kedy sa od vás nikto nič nevyžaduje, avšak na pohyb nezabúdajte. Práve ničnerobenie a celodenné vylihovanie pred televízorom pomáha vo veľkej miere k tomu, aby ste mali tieto problémy s trávením. Nemusí ísť o aktívny pohyb, ale práve krátka prechádzka na čerstvom vzduchu vám prospeje, a to nielen k lepšiemu tráveniu, ale aj k lepšej nálade, pretože pohyb na čerstvom vzduchu vám dodá energiu.

Subscribe

* indicates required
E-mail