Probiotiká sú živé mikroorganizmy, podporujú zdravú rovnováhu črevných baktérií a sú spájané so širokou škálou zdravotných výhod. Stále viac štúdií ukazuje, že rovnováha alebo nerovnováha baktérií v zažívacom systéme je spojená s celkovým zdravím a chorobami a celkovým imunitným systémom. Patria sem výhody napríklad pri chudnutí, zažívaní, imunitných funkciách a mnoho ďalších zdravotných výhod spojených s probiotikami.
1. Probiotiká pomáhajú napraviť črevnú mikroflóru
Medzi probiotiká patria „dobré“ baktérie. Sú to živé mikroorganizmy, ktoré môžu pri konzumácii poskytovať zdravotné výhody. Predpokladá sa, že tieto výhody vyplývajú zo schopnosti probiotík obnoviť prirodzenú rovnováhu črevných baktérií . Nerovnováha znamená, že existuje príliš veľa zlých baktérií a málo dobrých baktérií. Môže sa to stať kvôli chorobe, liekom, ako sú antibiotiká, zlej strave a ďalším. Dôsledky nerovnováhy môžu zahŕňať zažívacie problémy, alergie, problémy duševného zdravia, obezitu a ďalšie.
Probiotiká sa zvyčajne nachádzajú vo fermentovaných potravinách alebo sa užívajú ako výživové doplnky.
2. Probiotiká môžu pomôcť predchádzať a liečiť hnačku
Probiotiká sú známe svojou schopnosťou predchádzať hnačkám alebo znižovať ich závažnosť. Hnačka je bežným vedľajším účinkom napríklad užívania antibiotík. K tomu dochádza, pretože antibiotiká môžu negatívne ovplyvniť rovnováhu dobrých a zlých baktérií v čreve.
V jednej štúdii vedci zistili, že užívanie probiotík znižuje hnačku spojenú s antibiotikami o 42%. Niektoré kmene probiotík môžu skrátiť trvanie infekčnej hnačky v priemere o 25 hodín.
Probiotiká môžu pomôcť aj pri iných formách hnačky, ktoré nie sú spojené s užívaním antibiotík.
3. Probiotické doplnky zlepšujú aj duševné zdravie
Čoraz viac štúdií spája zdravie čriev s náladou a duševným zdravím. Štúdie zistili, že probiotické doplnky môžu zlepšiť niektoré poruchy duševného zdravia. Užívanie doplnkov kmeňov Bifidobacterium a Lactobacillus na 1 až 2 mesiace môžu zlepšiť úzkosť, depresiu, autizmus, obsedantno-kompulzívnu poruchu (OCD) a pamäť.
Jedna štúdia sledovala 70 pracovníkov počas 8 týždňov. Tí, ktorí konzumovali 100 gramov probiotického jogurtu denne alebo užili denne probiotickú kapsulu, mali prospech z celkového zdravia, depresie, úzkosti a stresu. Užívanie probiotických doplnkov po dobu 8 týždňov znížilo hladiny depresie a znížené hladiny C-reaktívneho proteínu (ukazovateľ zápalu) a hormónov, ako je inzulín, v porovnaní s ľuďmi, ktorí probiotikum neužívali.
4. Probiotické kmene môžu pomôcť udržať zdravé aj vaše srdce
Probiotiká môžu pomôcť udržať vaše srdce zdravé znížením LDL („zlého“) cholesterolu a krvného tlaku. Niektoré baktérie produkujúce kyselinu mliečnu môžu znižovať hladinu cholesterolu rozkladom žlče v čreve. Žlč je prirodzene sa vyskytujúca tekutina, väčšinou vyrobená z cholesterolu, pomáha tráveniu. Rozložením žlče môžu probiotiká zabrániť jej reabsorbácii v čreve, kde sa môže dostať do krvi ako cholesterol.
Štúdie zistili, že konzumácia probiotického jogurtu počas 2 - 8 týždňov znížila celkový cholesterol o 4% a LDL cholesterol o 5%. Konzumácia probiotík môže tiež pomôcť znížiť mierne aj krvný tlak.
5. Probiotiká môžu znížiť závažnosť niektorých alergií a ekzémov
Niektoré probiotické kmene môžu znížiť závažnosť ekzému u detí a dojčiat. Jedna štúdia zistila, že symptómy ekzému sa zlepšili u dojčiat kŕmených mliekom doplneným probiotikami v porovnaní s kojencami kŕmenými mliekom bez probiotík.
Iná štúdia sledovala deti žien, ktoré počas tehotenstva užívali probiotiká . Tieto deti mali o 83% nižšie riziko vzniku ekzému v prvých dvoch rokoch života. Niektoré probiotiká môžu tiež znížiť zápalové reakcie u ľudí s alergiou na mlieko alebo mliečne výrobky.
Súvislosť medzi probiotikami a zníženou závažnosťou ekzému je však stále slabá a je potrebné vykonať ďalší výskum.
6. Probiotiká môžu pomôcť posilniť váš imunitný systém
Probiotiká môžu pomôcť posilniť váš imunitný systém a inhibovať rast škodlivých črevných baktérií.
Ukázalo sa tiež, že niektoré probiotiká podporujú produkciu prirodzených protilátok v tele. Môžu tiež posilniť imunitné bunky, ako sú bunky produkujúce IgA, T lymfocyty. Užívanie probiotík znižuje pravdepodobnosť a trvanie respiračných infekcií. Podľa jednej štúdie sa ukázalo, že probiotikum Lactobacillus crispatus znižuje riziko infekcií močových ciest (UTI) u žien až o 50%.
7. Probiotiká vám môžu pomôcť pri chudnutí
Probiotiká môžu pri chudnutí pomáhať rôznymi mechanizmami. Niektoré probiotiká napríklad zabraňujú vstrebávaniu tukov z potravy v čreve. Tuk sa potom vylučuje stolicou, a neukladá v tele.
Probiotiká vám môžu tiež pomôcť cítiť sa dlhšie sýty, spáliť viac kalórií a uložiť menej tukov. Je to čiastočne spôsobené zvýšením hladín určitých hormónov, ako je GLP-1. Môžu tiež pomôcť pri chudnutí priamo. V jednej štúdii diéty žien, ktoré užívali Lactobacillus rhamnosus 3 mesiace, schudli o 50% viac ako ženy, ktoré nebrali probiotiká. Iná štúdia zistila, že užívanie dokonca nízkych dávok Lactobacillus gasseri počas 12 týždňov viedlo k 8,5% zníženiu brušného tuku
Je však dôležité si uvedomiť, že nie všetky probiotiká pomáhajú pri chudnutí. Niektoré štúdie prekvapivo zistili, že niektoré probiotiká, ako napríklad Lactobacillus acidophilus , môžu dokonca viesť k prírastku hmotnosti.
Najlepší spôsob, ako ťažiť z probiotík
Probiotiká môžete získať z rôznych potravín alebo doplnkov. Zakúpiť si ich môžete aj priamo v našej internetovej lekárni tu.
Živé probiotické kultúry sa často nachádzajú vo fermentovaných mliečnych výrobkoch, ako sú jogurty a mliečne nápoje. Fermentované potraviny, ako je nakladaná zelenina, kefír, kyslá kapusta a sójové výrobky, môžu tiež obsahovať niektoré baktérie mliečneho kvasenia.
Môžete tiež užívať probiotiká ako tablety, kapsuly a prášky, ktoré obsahujú baktérie v sušenej forme.
Uvedomte si však, že niektoré probiotiká môžu byť zničené žalúdočnou kyselinou skôr, ako sa dostanú do čreva - to znamená, že nezískate žiadny z predpokladaných prínosov.
Ak chcete zažiť niektorý z vyššie uvedených prínosov pre zdravie, je dôležité, aby ste konzumovali dostatočné množstvo.
Väčšina štúdií, ktoré ukazujú výhody, používa dávky 1 miliardy až 100 miliárd živých organizmov alebo jednotiek tvoriacich kolónie (CFU) denne.