Strie sú úzke, pruhované čiary, ktoré sa môžu vyvinúť na povrchu kože. Môžu byť ružové, červené, purpurové alebo hnedé, v závislosti od farby pokožky. Sú bežné najmä v tehotenstve, postihujú približne 8 z 10 tehotných žien. Obvykle sa objavujú na vašom bruchu, ako vaše tehotenstvo postupuje a vaše bruško začína rásť a niekedy sa môžu vyskytnúť aj na stehnách a prsiach. Potom, čo sa vaše dieťa narodí, môžu strie postupne blednúť a sú menej nápadné. Pravdepodobne ale nezmiznú úplne.
Prvotným znakom, ktorý si všimnete, môže byť svrbenie v oblasti, kde je koža tenšia. Strie nie sú škodlivé. Nespôsobujú zdravotné problémy a neexistuje ani žiadna špecifická liečba na zabránenie ich tvorby.
Prevencia strií
Niektoré krémy majú super vlastnosti, že ako náhle sa objavia strie môžu ich pravidelným natieraním zjemniť, tak že budú takmer neviditeľne, zakúpiť si ich môžete tu.
Ak chcete bojovať už proti ich vznik pozriete si typy ako na prevenciu proti striám.
- Ovládajte svoju hmotnosť
Jednou z najužitočnejších vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste predišli vzniku strií, či už ste alebo nie ste tehotná, je udržať si zdravú hmotnosť. Strie sa môžu najrýchlejšej vyskytnúť, keď sa vám koža rýchlo roztrhne kvôli rýchlemu priberaniu. Taktiež po rýchlom chudnutí si môžete všimnúť vznik strie. U niektorých ľudí sa strie objavujú počas rastových špurtov, napríklad počas puberty. Ostatní ľudia, ako napríklad kulturisti, si ich všimnú z cvičenia alebo používania steroidov. Jedzte preto zdravé potraviny a cvičte, aby vám to pomohlo zvládnuť udržať si hmotnosť pod kontrolou.
- Zostaňte hydratovaní
Dostatočné pitie vody môže pomôcť udržať vašu pokožku hydratovanú a jemnú. Hydratovaná pokožka nemá tendenciu vytvárať si strie tak ako suchá pokožka. Odporúčaný denný príjem vody je 2,5 -3,5 litra vody pre mužov aj ženy. Pitie kofeínových nápojov, ako je káva, môže tiež v skutočnosti zvýšiť riziko vzniku strií. Ak pijete kávu, uistite sa, že vyvážite príjem tekutín veľkým množstvom vody, bylinkového čaju a iných tekutín bez kofeínu.
- Jedzte stravu bohatú na živiny
Strie sa môžu vyskytnúť aj vtedy, ak vám v určitých oblastiach chýbajú vitamíny alebo minerály. Konzumácia zdravých potravín, ktoré obsahujú dostatočné množstvo potrebných živín a posilňujú zdravie pokožky, môže pomôcť. Uistite sa, že vaša strava obsahuje potraviny bohaté na bielkoviny.
Jeden zo spôsobov, ako zaistiť príjem rôznych živín, je vybrať si nespracované potraviny, napríklad raňajky s vajíčkami, celozrnným toastom a rozmixovanými bobuľami dodajú vášmu tanieru mnoho farieb, a obsahujú rôzne živiny, ktoré práve potrebujte.
- Zahrňte do stravy vitamín C
Vitamín C je dôležitou živinou pre vývoj kolagénu, zlepšujte tiež jeho vstrebávanie ak ho užívate v hydrolyzovanej podobe. Kolagén zohráva úlohu pri udržiavaní vašej pokožky silnej a pružnej. Pomáha redukovať výskyt vrások, ale môže byť tiež dôležitý pre prevenciu strií. Vitamín C nájdete v mnohých druhoch ovocia a zeleniny. Citrusové plody, ako sú pomaranče a citróny, sú obzvlášť dobrým zdrojom vitamínu C.
- Nasajte trochu vitamínu D
Istá štúdia zistila koreláciu medzi nízkymi hladinami vitamínu D a výskytom strií. Výsledky naznačujú, že udržiavanie zdravých hladín vitamínu D môže znížiť riziko vzniku strií. Najľahší spôsob, ako získať vitamín D, je pobyt na slnku. Vitamín sa tiež bežne pridáva do chleba, obilnín a mliečnych výrobkov, ako je mlieko alebo jogurt. Ak nemáte radi pobyt na slnku, tiež si ho môžete doplniť výberom vhodných vitamínových doplnkov z našej lekárne.
- Jedzte potraviny bohaté na zinok
Zinok je dôležitou živinou pre zdravie pokožky. Pomáha zmierniť zápal a hrá úlohu v procese hojenia rán. Aj keď ešte existuje len veľmi málo dôkazov o spojení medzi nedostatkom zinku a vznikom strií, zahrnutie potravín bohatých na zinok do vašej stravy, ako sú orechy a ryby, môže pomôcť udržať vašu pokožku zdravú.
- Ošetrite čerstvé strie hneď ako objavia
Ak nemôžete striám na koži úplne zabrániť, môžete sa snažiť minimalizovať ich vzhľad, aby neboli dlhodobo tak nápadné zakúpením kvalitného krému alebo oleja na strie.
Strie sú trvalého charakteru, a hoci sú krémy a oleje vyvinuté tak, aby vylepšili ich vzhľad, nikdy ich úplne neodstránia. Pre zjemnenie vzhľadu by mal byť olej do strií vmasírovávaný dvakrát denne krúživými pohybmi minimálne 3 mesiace. Počas tehotenstva by mal byť aplikovaný od začiatku druhého trimestra na oblasti, ktoré sú náchylné k vzniku strií, ako sú brucho, prsia, spodná časť chrbta, boky, zadok a horná časť stehien.
Strie sú veľmi časté a netýkajú sa len tehotných žien. Môžu sa vyskytnúť kedykoľvek, keď je koža natiahnutá, napríklad keď rastieme v puberte alebo priberáme či chudneme. Hormonálne zmeny v tehotenstve môžu ovplyvniť vašu pokožku a zvýšiť pravdepodobnosť vzniku strií.
Vytvárajú sa vtedy, keď sa stredná vrstva pokožky (dermis) na miestach natiahne a zlomí. To, či sa vám strie objavia alebo nie, závisí od typu pokožky, pretože koža niektorých ľudí je pružnejšia.