Klasická, elektrická alebo sonická zubná kefka: Ktorá je najlepšia?

Každý zubár vám povie, že najdôležitejším aspektom správnej ústnej hygieny je pravidelné čistenie zubov... ale, ktorá zubná kefka je ta správna? 

Na trhu je množstvo rôznych typov zubných kefiek a často dostávame otázku, či je jeden typ lepší ako druhý. Najčastejšie sa nás pýtajú, či by si mali zaobstarať klasickú, elektrickú alebo sonickú zubnú kefku.

Všetky zubné kefky sú účinné, keď sa používajú správne, takže „najlepšia“ zubná kefka je jednoducho taká, ktorá vám vyhovuje. Všetky sonické, elektrické aj klasické zubné kefky sú účinné pri odstraňovaní zubného povlaku, ktorý spôsobuje zubný kaz.

Sonická zubná kefka predstavuje významnú investíciu, a preto sa väčšina ľudí chce pred kúpou uistiť, že naozaj stojí za to. Je sonická zubná kefka skutočne lepšia ako iné typy? Môže to skutočne pomôcť udržať vaše zuby zdravšie? Viete aký je medzi jednotlivými kefkami rozdiel?

 

Klasické zubné kefky

Klasické zubné kefky sú účinným nástrojom na čistenie zubov a prevenciu zápalu ďasien aj keď nemajú motorčeky, ktoré sa nachádzajú v mnohých elektrických a sonických zubných kefkách. Najlepšie na klasických zubných kefkách je, že sú jednoduché a pohodlné. Každý vie, ako používať bežnú zubnú kefku, a môžete si ju vziať so sebou kamkoľvek. Tiež nevyžadujú batérie a sú mimoriadne lacné.

Klasické zubné kefky sú účinným nástrojom na čistenie zubov a prevenciu zápalu ďasien aj keď nemajú motorčeky, ktoré sa nachádzajú v mnohých elektrických a sonických zubných kefkách.

 

Výhody klasickej zubnej kefky

Obyčajnú zubnú kefku dostanete takmer v každom obchode s potravinami, drogériou, čerpacej stanici alebo lekárni. Na fungovanie ich netreba nabíjať, takže klasickú zubnú kefku môžete použiť kdekoľvek a kedykoľvek.

Tieto zubné kefky sú aj cenovo výhodné, nakoľko je ich potrebné minimálne raz za 3 mesiace vymeniť za nové. Ich cena sa pohybuje už od pár centov, čo rozhodne nezaťaží vašu peňaženku.

 

Nehody klasickej zubnej kefky

Jedna štúdia zistila, že ľudia si častejšie čistili zuby príliš silno, ak používali klasickú zubnú kefku oproti elektrickej. Príliš silné čistenie môže poškodiť ďasná a zuby. Používanie klasickej zubnej kefky môže tiež sťažiť zistenie, či si čistíte dostatočne dlho pri každom použití, pretože nemá zabudovaný časovač. 

 

Elektrické zubné kefky

Elektrické zubné kefky vo všeobecnosti znižujú hromadenie povlaku efektívnejšie ako manuálne zubné kefky. Už po troch mesiacoch používania elektrickej zubnej kefky je možné zubný povlak zredukovať až o 21 percent.

Štetiny elektrickej zubnej kefky vibrujú alebo rotujú, aby vám pomohli odstrániť nahromadený povlak zo zubov a ďasien. Vibrácie umožňujú viac mikropohybov pri každom pohybe zubnou kefkou po zuboch.

Využívajú sériu malých motorčekov pod štetinami na vytvorenie kruhového pohybu čistenia a sú schopné niekoľko tisíc ťahov za minútu. Je zrejmé, že je to oveľa rýchlejšie ako čistenie zubov manuálnou zubnou kefkou!

 

Výhody elektrickej zubnej kefky

Elektrické zubné kefky urobia väčšinu práce za vás a sú rýchlejšie ako klasické zubné kefky. Môžu byť užitočné pre každého s obmedzenou pohyblivosťou, ako sú ľudia s karpálnym tunelom, artritídou a vývinovými poruchami.

Časovač zabudovaný do elektrickej zubnej kefky vám môže pomôcť čistiť si zuby dostatočne dlho na to, aby ste dostatočne odstránili zubný povlak zo zubov a ďasien.

Môže zlepšiť vaše sústredenie pri čistení zubov. Jedna štúdia zistila, že ľudia sa viac sústredili na  čistenie zubov pomocou elektrickej zubnej kefky. To zlepšilo celkový zážitok  z čistenia zubov a mohlo by to potenciálne zlepšiť, ako dobre a často si čistíte zuby.

Môže zlepšiť zdravie ústnej dutiny u ľudí s ortodontickými aparátmi. Elektrické zubné kefky sú užitočné najmä pre ľudí s ortodontickými aparátmi, ako sú strojčeky, pretože uľahčujú čistenie zubov.

Nie všetky deti majú záujem o čistenie zubov. Ak je elektrická zubná kefka pre vaše dieťa pútavejšia, môže vám pomôcť dosiahnuť dobré čistenie ústnej dutiny a nastaviť zdravé návyky.

Pri správnom používaní by elektrická zubná kefka nemala poškodzovať ďasná ani sklovinu, ale mala by podporovať celkové zdravie ústnej dutiny.

Nevýhody elektrickej zubnej kefky

Elektrické zubné kefky sú drahšie ako klasické. Ceny sa pohybujú od 15 eur.  Nové náhradné hlavice kefiek sa zvyčajne dodávajú vo vačších baleniach a stoja od 10 eur. 

Nájdenie správnej náhradnej hlavice kefky tiež nemusí byť vždy jednoduché alebo pohodlné, pretože nie všetky obchody ich majú v ponuke. Môžete si ich však kúpiť online a urobiť si zásoby, aby ste ich mali vždy po ruke, čo však zvyšuje počiatočné náklady.

 

Sonické zubné kefky

Sonické zubné kefky sú variáciou elektrických kefiek. Majú vibračné hlavice, ktoré pri vysokých rýchlostiach pohybujú štetinami zo strany na stranu. Aby bola zubná kefka klasifikovaná ako sonická zubná kefka, vibrácie musia byť dostatočne rýchle, aby vytvorili počuteľný bzukot. Sonické zubné kefky na dnešnom trhu ponúkajú frekvenciu až a viac ako 50 000 pohybov za minútu.

 

Rozdiel medzi sonickou a eklektickou zubnou kefkou

Sonická zubná kefka je elektrické zariadenie, ktoré dokáže veľmi rýchlo pohybovať hlavicou kefky dopredu a dozadu. Zariadenie zvyčajne generuje od 30 000 ťahov štetcom za minútu. Konkrétne číslo závisí od konkrétneho zariadenia. Porovnajte to s manuálnou zubnou kefkou, ktorá dokáže vygenerovať približne 300 ťahov za minútu. Bežná elektrická zubná kefka dokáže vygenerovať 2 500 až 7 500 zdvihov za minútu, čo je oveľa lepšie ako manuálna zubná kefka, no stále oveľa menej ako sonická zubná kefka. Veľký počet kmitov kefkou za minútu znamená, že vibrácie zubnej kefky sú skutočne v dosahu ľudského sluchu, preto sa nazýva sonická zubná kefka.

Časť schopnosti sonickej zubnej kefky čistiť pochádza z tohto veľkého počtu ťahov za minútu. Má však iný mechanizmus účinku. Pretože sa sonická zubná kefka pohybuje tam a späť veľmi rýchlo, rozvíri tekutiny okolo zuba vrátane slín, zubnej pasty a vody. Pohyb týchto tekutín je schopný vydrhnúť časti zuba, na ktoré sa samotná zubná kefka fyzicky nedostane, napríklad pod líniu ďasien). To pomáha sonickej zubnej kefke čistiť oveľa efektívnejšie ako manuálna zubná kefka.

Jedným z najdôležitejších faktorov zdravia vášho úsmevu je rutina domácej starostlivosti. Čistenie zubnou kefkou a zubnou niťou pomáha odstraňovať baktérie z vašich zubov a ďasien. Toto sa musí robiť efektívne, inak bakteriálny povlak povedie k zápalu a poškodeniu tkaniva ďasien čo vedie až k strate zubov v dôsledku kazu alebo ochorenia ďasien.

Hoci klasické zubné kefky stále používa veľa ľudí, existujú aj iné možnosti. Jednou z najpopulárnejších možností je sonická zubná kefka. V súčasnosti je na trhu dostupných niekoľko rôznych značiek sonických zubných kefiek, ktoré nájdete aj v našej internetovej lekárni.

Subscribe

* indicates required
E-mail