Sezóna kliešťov a komárov začala - Ako sa chrániť a čo použiť po poštípaní ?
Letné dni máme zaiste spojené s príjemným počasím plným pohody. Tieto dni môžu byť narušené nepríjemnými zážitkami s poštípaním od komárov či s prisatím kliešťov. Okrem nepríjemného svrbenia a zápalu kože môžu tieto druhy hmyzu prenášať i nebezpečné infekčné ochorenia.
Aký je rozdiel medzi kliešťom a komárom ?
Kliešte patria medzi hmyz, medzi roztoče. Dosahujú veľkosti 2 až 10 mm. Telo majú ploché, sfarbené do žlta, červena alebo čierna. Žijú väčšinou v trávnatých porastoch v miernom pásme. Živia sa krvou ľudskou či zvieracou. Prisávajú sa na kožu na mäkkých miestach a zavŕtajú sa do tkaniva a následne sajú krv. Po nasatí zväčšia svoj objem.
Nebezpečné sú choroby, ktoré kliešte dokážu preniesť do krvi hostiteľa. Jedná sa o kliešťovú encefalitídu, lymskú boreliózu, babeziózu, anaplazmózu.
Komáre sú krídlovitý hmyz, majú vyše 3500 druhov. Samičky komárov sajú krv človeka a teplokrvných živočíchov. Vpichnutím vstrekujú hostiteľovi sliny, ktoré spôsobujú zápal, teda začervenanie a nepríjemné svrbenie. Taktiež komáre môžu prenášať niektoré infekčné ochorenia.
Ako sa chrániť ?
Účinným prostriedkom sú repelenty, ktoré môžu byť založené na rastlinnej alebo chemickej fáze. Repelenty sú látky či prostriedky na odpudzovanie rôzneho nepríjemného hmyzu od pokožky človeka či zvieraťa. Súčasťou prevencie pred prisatím a parazitovaním kliešťa na ľudské či zvieracie telo je používanie repelentov či prípravkov na odstraňovanie kliešťov z povrchu kože.
Repelenty s prírodnými látkami
Prírodné látky rastlinného pôvodu s repelentným účinkom sú zväčša rôzne silice, teda olejovité prchavé vonné látky. Ako repelenty s antiseptickým a protizápalovým účinkom sa používajú silica z plodu fenikla, z eukalyptových listov, z vňate mäty či levandule, silica z citrónovníka či konope...
Overenou repelentnou silicou je tzv. čajovníkový olej alebo Tea Tree Oil, ktorý sa získava z listov čajovníka austrálskeho (Melaleuca alternifolia; čeľaď: Myrtaceae), stromu pôvodom z Austrálie.
Prírodnou formou repelentu je tiež perorálne užitie vitamínov skupiny B. Tieto vitamíny po užití odpudzujú cez kožu komáre, kliešte a iný hmyz.
Chemické látky s repelentným účinkom
Používajú sa prípravky vo forme sprejov, roztokov do elektrickej zástrčky a podobne. Medzi nich patria často užívaná látka DEET, ďalej etylbutylacetylaminopropionát (IR3535), esbiotrín, permetrín, ikaridín.
Spreje s repelentom sa aplikujú na kožu, prípadne na oblečenie. Nestriekať priamo na tvár, ale do rúk a potom rukami pretrieť tvár okrem očí a úst! Viaceré repelenty majú obmedzenie nepoužívať u detí mladších ako 1 až 3 roky.
Iné prípravky proti komárom a kliešťom:
-
ultrazvukové repelenty: ultrazvukové vlny sú neškodné a nepostrehnuteľné zvieratami či ľuďmi, no účinne odpudzujú kliešte, blchy a iný hmyz
-
zmrazenie kliešťa tekutým dusíkom: slúži na zabránenie prenosu infekčných chorôb