Okrem slnka, aj alergie. Ako s nimi počas jari bojovať?

Príchod jari so sebou prináša viac slnečných, teplejších a dlhších dní, a preto sa všetci tak veľmi na ňu tešia. Všetci, okrem alergikov, ktorých je na svete čoraz viac. Hoci sa môže zdať, že alergia sa dá prečkať, ale je potrebné s ňou bojovať, pretože môže priniesť veľké zdravotné komplikácie. Viete, čo na alergiu zaberá?

Alergie počas jari

Počas jari môžeme rozdeliť ľudí na dve skupiny. Prvá skupina sa teší z krásnym kvitnúcich kvetov a stromov, a pre tú druhú to predstavuje veľkú hrozbu. Najčastejšie sa vyskytujúcou alergiou počas jari je práve senná nádcha, ktorá vzniká kvôli peľu. Okrem kvitnúcich kvetov a stromov, medzi ktoré patria k najväčším alergénom patrí najmä jelša, topoľ, moruša, môžu alergickú reakciu vyvolať aj buriny a tráva. Preto ešte pred samotnou liečbou je dôležité zistiť, na aký druh je človek alergický a čo mu pomôže.

a7

Najčastejšie prejavy alergie

Alergia má množstvo prejavov a u každého alergika sa môže prejaviť inak. Okrem alergií na peľ, poznáme aj množstvo iných alergií, napríklad na roztoče, hmyz, slnko, chlad či rôzne potraviny, kovy atď. Avšak všetky tieto alergie sa môžu prejavovať rovnako. Medzi najčastejšie prejavy alergie môžeme zaradiť najmä svrbenie a pálenie očí, nádcha, kýchanie, kašeľ, bolesť hlavy, podráždenie a svrbenie pokožky. Okrem týchto prejavov môže mať neliečiteľná alergia veľký dopad na zdravie človeka a môže spôsobovať astmu či o to horšie anafylaktické šoky. Preto by sa každá alergia mala liečiť a ako na to? Prvým krokom, ak na sebe niečo zvláštne spozorujete, mali by ste ísť k vášmu obvodnému lekárovi. Ten uváži či je potrebné ísť aj za špecialistom imuno – alergiológom.  Ak áno, ten vám vykoná bezbolestný kožný test, pri ktorom vám jednotlivé alergény nanesenie na ruku. Ak sa prejaví alergická reakcia, nasadí vám vhodnú liečbu.

a5

Vhodná liečba alergie

V závislosti od štádia alergie a jej závažnosti pre váš organizmus, je možné alergiu liečiť tromi spôsobmi. Jedným z nich je podávanie liekov na upokojenie, to znamená, že sa príznaky zlepšia. Ďalším z nich je podávanie protizápalových liekov, ktoré pri dlhodobom a pravidelnom užívaní môžu docieliť aj to, že sa prejavy alergie buď zmiernia alebo sa úplne odstránia. Poslednou možnosťou je podávanie vakcín. Ide o hyposenzibilickú liečbu, pri ktorej vám alergén podávajú formou vakcín priamo do tela, čím sa váš intolerantný organizmus stáva na čiastočky alergénu tolerantným. Napriek tomu, že ide o dlhodobú liečbu, tak práve táto prináša až 80 % účinky. Okrem tejto liečby, môžete užívať rôzne lieky na alergiu, antihistaminiká, očné kvapky, rôzne krémy a gély, ktoré upokoja pokožku, nazálne speje či dekongestanty.

a6

Stérimar Mn nosový sprej

Ak prejavom vašej alergie je práve upchatý nos či suchý nos, ktorý potrebuje zabezpečiť dostatočnú vlhkosť nosovej sliznice, potom vyskúšajte nosový sprej Stémarin Mn. Aplikuje sa veľmi jednoducho a jeho trubice je prispôsobená tak, aby sa sprej mohol používať v každej polohe. Je vhodný aj pre dojčatá, deti či dospelých. Aby bol sprej účinný, je potrebné ho využívať 10 – 15 dní. Po každej aplikácií sa roztok nechá striecť do slizníc a nakoniec sa nos vyfúka.

Visine Classic kvapky 0,05%

Na druhej stráne, ak vás počas alergie trápi najmä svrbenie, pálenie očí alebo vidíte, že vaše spojovky sú opuchnuté a podráždené, potom vyskúšajte kvapky Visine Classic. Práve tieto kvapky sa odporúčajú používať pri prejavoch alergickej reakcie pri sennej nádche, ktorá je spôsobená peľom. Kvapky sú vhodné pre dospelých a deti, ktoré sú staršie než 2 roky. Účinok kvapiek by sa mal dostaviť už do niekoľkých minút od ich aplikácie.

Claritine 10 mg

Bohužiaľ, existujú ľudia, ktorých alergia sa prejavuje viacerými spôsobmi. Tým je odporúčaný liek Claritine, zmierňuje príznaky spojené s alergickou nádchou, kýchanie, výtok z nosa alebo svrbenie nosa, pálenie alebo svrbenie očí či ako pomoc pri zmiernení príznakov žihľavky, a teda odstraňuje svrbenie, začervenanie a počet či veľkosť vyrážok na pokožke. Je to v podstate univerzálny liek proti alergii.

a2

Okrem liekov je možné zmierniť príznaky alergie aj tým, že sa budete vyhýbať veciam, ktoré vám alergiu spôsobujú, obmedzte pobyt v prírode, využívajte čističku vzduchu, pravidelne vetrajte, avšak v peľovej sezóne používajte okennú sieťku na okná.

Subscribe

* indicates required
E-mail