Vlasy ako od profesionálneho kaderníka. Čo všetko na to potrebujete?

Vlasy sú korunou krásy, avšak mať pekné vlasy neznamená ich mať len dlhé. Vlasy potrebujú dôkladnú starostlivosť, aby boli aj dostatočne vyživené, pružné, lesklé, hebké a najmä zdravé. Viete, aké prostriedky používať na to, aby vaše vlasy boli závideniahodné?

Zloženie vlasov

Štruktúra vlasov je zložená z jednotlivých častí. Vlasy vyrastajú z tzv. folikuly, vlasovej cibuľky alebo korienka, z ktorého priemerne narastie 20 vlasov. Ďalšou časťou vlasu je cortex alebo vlasová kôra, ktorá tvorí prevažnú časť vlasu, v ktorej sú bunky, ktoré tvoria filamenty, vďaka ktorým je vlas elastický. Okrem toho vlasy sú chránené vonkajšou vrstvou, kutikulou, ktorá chráni vlasy pred chemickým alebo mechanickým vplyvom vonkajšieho prostredia. Štruktúru kutikuly si viete predstaviť ako šupinky šišky, prípadne ako strešnú krytinu. Okrem toho vlasy tvorí až z 95 % elastická bielkovina, ktorá sa nazýva keratín a vďaka nemu sú vlasy pevné, pružné a tiež z melanínu, ktorý podmieňuje farbu vlasov či obsah vody, stopových prvkov prípadne ďalších iných bielkovín vo vlasoch.

3_2

Alfa a omega v starostlivosti o vlasy

Čudujete sa niekedy, prečo keď odchádzate od svojho kaderníka, sú vaše vlasy hebké, jemné a tak prirodzene lesklé, ale keď si ich po pár dňoch doma umyjete, celý tento efekt zmizne? Ako sme už spomenuli, vlasy sú tvorené akoby zo šupiniek. Ak si umývate vlasy, šampón jednotlivé šupinky otvorí a umyje vlas aj z vnútra. V prípade, že šampón len opláchnete, vysušíte uterákom a následne ich vysušíte fénom, váš vlas sa poškodí a vyschne. Preto je dôležité používať kondicionér. Ten jednotlivé šupinky akoby uzavrie a váš vlas bude chránený. Takže alfou a omegou v starostlivosti o vlasy je šampón, ktorý by však nemal obsahovať parabény silikónov a sulfátov a kondicionér. Ak chcete dodať vaším vlasom nejakú výživovú kúru vo forme masky, potom je postup nasledovný. Vlasy si umyjete so šampónom, opláchnete ho, nanesiete masku, opäť ju opláchnete a nanesiete na celú dĺžku vlasov kondicionér. Odporúča sa zväčša používať opäť ten, ktorý je zmývateľný. Okrem toho šampóny by ste si mali vyberať podľa vašej štruktúry vlasov a podľa toho, na aké vlasy je šampón vhodný, tzn. ak máte suché vlasy, používajte šampón na suché vlasy a pod.

2_2

Pomoc a podpora rastu vlasov

Okrem týchto základných prípravkov môžete na vlasy používať rôzne iné prípravky, ktoré podporia napríklad rast vlasov, prípadne ich vyživia. Príčiny vypadávania vlasov sa u žien aj u mužov trochu líšia, avšak v mnohých prípadoch za to môžu zdravotné problémy, ktoré sú ukryté vo vašom tele, nedostatok železa, zlá životospráva, nadmerné množstvo stresu, hormonálna nerovnováha, časté žehlenie vlasov či nadmerné sušenie, ale aj starnutie. Preto boli vyvinuté kozmetické prípravky určené na rast vlasov alebo proti vypadávaniu vlasov,  ktoré môžete používať.

6

Sebamed šampón proti vypadávaniu vlasov

Ide o šampón, ktorý môžete bežne používať, pretože neobsahuje mydlo, farbivá ani alkalické zložky. Sebamed šampón je však určený práve proti vypadávaniu vlasov, pretože v kombinácií s kofeínom podporuje cirkuláciu v pokožke hlavy, čím aj aktivuje jej správnu funkciu. Navyše tento šampón obsahuje aj ginkgo bilobu a má prirodzenú ochrannú funkciu kyslého kožného plášťa, vďaka pH 5,5. Tento šampón odstraňuje z vlasov aj prebytočný olej a zabraňuje vzniku lupín.

Revalid tonikum

Ďalším prípravkom, ktorý má rovnako priaznivý účinok na vypadávanie vlasov je vlasové tonikum Revalid. Vďaka jeho zloženiu pomáha bojovať proti starnutiu folikuly a teda obnovuje jej činnosť a tým zabraňuje vypadávaniu vlasov a stimuluje rast vlasov. Zároveň spevňuje oslabené vlasy, chráni ich pred poškodením a uľahčuje česanie. Okrem toho obsahuje aj Pantenol (vitamín B5), ktorý má upokojujúci účinok na pokožku vlasov.

Ducray Creastim lotion

Reakčné vypadávanie vlasov, ktoré sa väčšinou objavuje u žien a ktoré je vyvolané najmä stresom, obdobím po pôrode, zmenou ročného obdobia, prípadne nežiadúcimi účinkami liekov, môže spôsobovať vypadávanie vlasov. Preto je počas tohto obdobia vhodné používať roztok Ducray Creastim lotion, ktorý obsahuje kreatín, tetrapeptidy a vitamíny. Okrem toho aktivuje činnosť korienkov vlasov, eliminuje ich lámanie, zvýši hustotu a pevnosť vlasov a čo je jeho plusom, je vhodný pre všetky typy vlasov.

5_2

Pri starostlivosti o vlasy je dôležité dodržiavať aj postup používania jednotlivých prípravkov, aby sa účinok dostavil čo najskôr. Okrem toho vlasy nezaťažujte častým farbením, chráňte ich pred UV žiarením najmä v lete a doprajte im profesionálnu starostlivosť u odborníkov.

Subscribe

* indicates required
E-mail