Väčšina z nás je zvyknutá konzumovať probiotiká iba v prípade, že užívame antibiotiká, prekonali sme črevnú virózu alebo cestujeme na zahraničnú dovolenku. Vedeli ste však, že vekom v našich telách ubúdajú probiotické kultúry, ktoré si vytvorí samo, a je potrebné ich užívať formou výživových doplnkov?
Probiotiká nie sú zbytočné
Probiotické kultúry náš organizmus dobre pozná a dokáže si ich vytvoriť sám, napríklad ako niektoré druhy vitamínov. Samozrejme, k tomu, aby si v nás laktobacily, bifidobaktérie, huby a mliečne baktérie veselo nažívali, je potrebný zdravý životný štýl spojený s častým pohybom, ale aj zdravou a vyváženou stravou. A tu nastáva ten najväčší problém, pretože choroba súčasnosti je, že sa často živíme iba jedným teplým jedlom za deň, a polievka to nie je, konzumujeme málo ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov. Viete však, že bez nedostatku probiotických mikroorganizmov sme náchylnejší na vznik alergií a v období rozšírených chrípkových stavov ľahšie podľahneme chorobám? Náš imunitný systém sa buduje v tráviacom trakte, a ten musí byť v bezchybnom stave. Probiotiká sa tvoria najmä v hrubom čreve a okrem dobrej činnosti čriev dohliadajú aj na stav nášho žalúdka.
Zdravé trávenie potravy
Ak máme ukážkovú črevnú mikroflóru, strava, ktorú prijímame, sa bezchybne rozloží, nepotrebné z tela vylúčime a všetky potrebné živiny si udržíme. Kto z nás by si však teraz dobrovoľne nechal otestovať svoje útroby? Hlas svedomia nám zaiste hovorí, že kdesi sme spravili chybu. A uvedomujeme si to, pretože niekedy nie sme vo svojej koži, cítime sa nafúknutí, plní a bez energie.
„V súčasnosti je len ťažké natrafiť na potraviny s kvalitným zložením, preto môže mať náš črevný ekosystém problémy s udržaním vnútornej stability. Práve v črevách sa totiž odohráva boj imunitného systému s rizikovými zložkami výživy a je napínavé sledovať, kto túto bitku vyhrá,“ vysvetľuje MUDr. Pavel Malovič, PhD., PHM. Podľa odborníka je na mieste stravu doplniť o kvalitné výživové doplnky s obsahom probiotík. Najlepšie takých, ktoré netreba skladovať v chlade a vyhovujú nášmu zdravotnému stavu.
Aká kvalita živých kultúr, taká imunita
Je vedecky podložené, že pravidelným užívaním probiotík sa náš organizmus stáva odolnejším voči alergickým ochoreniam, precitlivenosti na jednotlivé zložky potravín, liečiv či dokonca zvieracích jedov. Za zmienku tiež stojí, že probiotickými kultúrami dokážu budúce matky ovplyvniť imunitný systém svojich detí a redukujú vďaka nim možný výskyt alergií, zvlášť ak na ne potomkovia majú predispozície. Kvalitné probiotiká sú chránené pred pôsobením žalúdočných či žlčových štiav a v bezchybnom stave sa dostanú na miesto svojho pôsobenia, teda do čriev. Ak hľadáte probiotické kultúry na mieru vášmu zdravotnému stavu, poraďte sa so svojím imunológom alebo alergológom.