Existuje zdravé opaľovanie? 5 spôsobov ako naňho!

Radi trávite svoj voľný čas opaľovaním? Milujete tú hnedú pokožku, ktorú potom máte? Mali by ste vedieť, že slnko produkuje ultrafialové žiarenie, pred ktorým je potrebné sa chrániť. Preto nepodceňujte túto ochranu aj počas opaľovania sa, kedy je vaše telo vystavené slnku najviac.

1. Zistite, aký typ pokožky máte

V závislosti od toho, aký typ pokožky máte, mali by ste tomu prispôsobiť aj ochranu a produkty, ktoré vás ochránia pred ultrafialovým žiarením, ktoré slnko produkuje. Každá pokožka obsahuje určité množstvo melanínu, ktorý chráni pokožku pred spálením. Od množstva melanínu sa odvíja aj odtieň vášho opálenia a spálenia. Existuje 6 fototypov pokožky. Ak patríte k tým prvým 2 fototypom, potom pravdepodobne máte svetlú pokožku a svetlé alebo ryšavé vlasy. Vaša pokožka sa po 5-20 minútach na slnku môže spáliť, a preto práve vy by ste mali používať produkty, ktoré obsahujú vyšší SPF faktor – na Slovensku napríklad 30, no pri mori určite 50+. Čím teda máte tmavšie vlasy, tmavšiu pokožku, čo znamená, že máte viac melanínu – kožného pigmentu, tým je menšia pravdepodobnosť, že sa na slnku spálite. Preto vy môžete používať produkty s nižším SPF faktorom.

i1_1

2. Používajte produkty s SPF

Napriek tomu, že patríte k tým šťastlivcom, ktorí majú väčšie množstvo melanínu, aj vy by ste mali používať produkty s SPF faktorom. SPF (Sun protection factor) predstavuje ochranný faktor, ktorý chráni pokožku pred spálením, starnutím a pred rizikom vzniku rakoviny kože. Práve tento faktor zabraňuje, aby ultrafialové žiarenie prenikalo hlboko do pokožky. Na trhu existujú produkty, ktoré majú SPF faktor 10, 15, 20, 25, 30 a 50+. Samozrejme platí, čím vyšší faktor, tým vyššia ochrana. Preto, ak už viete, aký fototyp pokožky máte, vyberajte si dôkladne produkty s SPF faktorom. Tiež dbajte pri výbere aj na váš vek, čas, ktorý chcete na slnku stráviť, miesto, kde sa opaľovať budete a tiež aj na to, či sa idete opaľovať prvýkrát. Hoci slnko priaznivo vplýva na imunitný systém, psychiku a na tvorbu vitamínu D, tiež môže byť škodlivé.

La Roche Posay Anthelios tónovaný gél-krém SPF 50+

V prípade tohto produktu ide o zafarbený tónovaný gél-krém, ktorý je určený na opaľovanie a ktorý obsahuje SPF 50+. Používaním La Roche Posay Anthelios tónovaný gél-krému tak získate maximálnu ochranu pred UV žiarením. Je tiež vodoodolný, nekomedogénny , hypoalergénny a okamžite sa vstrebe. Je vhodný aj na pleť, ktorá je citlivá na slnečné žiarenie.

i8

La Roche Posay Anthelios XL opaľovací olej SPF 50+

Ak skôr uprednostňujete olej pred krémom, potom môžete vyskúšať opaľovací olej La Roche Posay Anthelios s obsahom SPF 50+. Ide o výživný olej, ktorý obsahuje komplex účinných látok, ktoré chránia pokožku pred UV žiarením. Po nanesení bude vaša pokožka príjemne jemná, hydratovaná, vyživená. Rovnako aj pri tomto oleji platí, že je je hypoalergénny, vodoodolný, nekomedogénny a vhodný aj pre citlivú pleť.

i7_1

La Roche Posay Anthelios opaľovací krém pre problematickú pleť SPF 50+

Naopak, ak máte problematickú pleť, prípadne po strávení na slnku sa vám objavujú na pokožke pigmentové škvrny, potom môžete vyskúšať La Roche Posay Anthelios opaľovací krém pre problematickú pleť. Ide najmä o ochranný tónovací krém proti pigmentovým škvrnám, ktorý obsahuje SPF faktor 50+. Čo je jeho výhodou je, že je vodoodolný, nekomedogénny a bez parfumácie.

i6

3. Starostlivosť pred opaľovaním

Ak viete, že vás najbližšie dní čaká dovolenka, mali by ste svoje telo a pokožku na to pripraviť, a to najmä vtedy, keď idete na dovolenku do tropických krajín. Zásobujte svoje telo dostatočným množstvom beta-karoténu. Beta-karotén predstavuje oranžový pigment, ale tiež ide o látku, ktorá sa v tele premení na vitamín A a na antioxidant. Vitamín A je dôležitý pre dobrý zrak a pre rast a obnovu tkanív. Vďaka beta-karoténu tiež predídete starnutiu pokožky, znížia sa negatívne účinky UVB žiarenia, predídete akýmkoľvek iným poškodeniam pokožky a vaše opálenie bude rýchlejšie, krajšie a dlhšie vydrží. Beta-karotén môžete nájsť v ovocí alebo zelenine, ako napríklad – v mrkve, špenáte, brokolici, melóne, paprike, paradajke, jahodách, tekvici a podobne. Avšak, tiež je možné beta-karotén užívať vo forme výživových doplnkov. Je však potrebné dodržiavať dávkovanie.

Generica Betakaroten

Je výživový doplnok, ktorý obsahuje už spomenutý beta-karotén. Okrem toho, že beta-karotén patrí do skupiny karotenoidov, tiež ide o veľmi významný provitamín, ktorý sa v tele premieňa na vitamín A. To znamená, že užívaním výživového doplnku Generica Betakaroten zabezpečíte to, aby vaše opálenie bolo pekné a dlhotrvácne a to, aby vaša pokožka bola zdravá.

i5

4. Dodržiavajte zásady opaľovania

S tým súvisí to, že by ste nemali tráviť celý deň na slnku. Ak chcete zabrániť spáleniu, ale tiež tomu, aby vaša pokožka bola pekne opálená, mali by ste sa opaľovať postupne, aby si telo na slnečné lúče zvyklo. Tiež by ste v čase, kedy je slnko najvyššie, a teda medzi 11. – 15. hodinou mali uprednostniť skôr pobyt v tieni. Nezabudnite nanášať pravidelne dostatočné množstvo ochranného krému, mlieka či oleja. To znamená, aspoň 20 minút predtým, než na slnko vyjdete. Nezabudnite sa tiež natrieť aj po tom, čo vyjdete z bazéna, pretože, ak aj máte vodoodolný krém, jeho účinok môže klesnúť až o 50 %. Zásady opaľovania sa týkajú aj toho, aby ste si oči chránili slnečnými okuliarmi, pili dostatočné množstvo tekutín a chránili si hlavu nejakou pokrývkou hlavy. Ak máte doma prípravky na opaľovanie z minulého roka, pozrite si na obale čas exspirácie, pretože otvorené produkty už nemusia byť tak účinné.

5. Starostlivosť o pokožku po opaľovaní

Tak, ako by ste mali dodržiavať zásady pred opaľovaním, a to užívaním beta-karoténu či dodržiavať zásady opaľovania, mali by ste dodržiavať zásady aj po opaľovaní. Je veľmi potrebné, aby ste sa hydratovali zvnútra, ale aj zvonku, a to napríklad hydratačnými krémami. Ak spozorujete na svojej pokožke spálenie, môžete ho zjemniť studenými obkladmi. Určite sa slnku vyhýbajte dovtedy, kým sa spálenie nezahojí. Ak je spálenie natoľko silné, že sa vám objavia malé pľuzgiere, nestrhávajte ich!

i10

Ak plánujete dovolenku pri mori aj tento rok a máte doma len produkty na opaľovanie z minulého roku, určite si zadovážte nové. Ako sme už spomenuli, ich účinok nemusí byť taký, aký bol v čase kúpy. V našej internetovej lekárni môžete tiež využiť 4 € zľavu na produkty LA ROCHE-POSAY ANTHELIOS, ktorá platí do 30. 06. 2021. Je však dôležité vytvoriť objednávku v hodnote 20 € a zadať v prvom kroku košíka zľavový kód LRP4.

Subscribe

* indicates required
E-mail