Kŕčové žily nie sú len estetický problém. Liečte ich včas.

Trápi vás pocit boľavých, unavených a nepokojných nôh? Mali by ste vedieť, že aj to môže byť jeden z príznakov začínajúcich kŕčových žíl. Ochorenie kŕčových žíl patrí medzi civilizačné ochorenie, ktoré čoraz viac postihuje mladých ľudí. Viete, ako ich liečiť?

Čo sú kŕčové žily?

Kŕčové žily alebo varixy patria medzi civilizačné a degeneratívne ochorenie, ktoré sa zaraďuje pod pojem chronická žilová nedostatočnosť. Kŕčové žily môžu byť primárne a sekundárne. Toto ochorenie vzniká najmä kvôli poškodeniu chlopní v žilách, ktorých primárna úloha je brániť krvi spätne prúdiť do nôh a udržiavať sa tam, keďže na nich pôsobí gravitácia. V prípade, že chlopne v žilách nefungujú správne, krv sa v žilách nahromadí a tým sa v nich aj zvyšuje tlak, ktorý sa teda môže prejavovať kŕčovými žilami. Avšak, kŕčové žily nemusia byť viditeľné. Existuje viacero druhov varixov. Prvé štádium predstavujú metličky. Ide o viditeľné rozšírené cievky, ktoré väčšinou nespôsobujú bolesť, ale skôr ide o estetický problém. Avšak ďalšie štádium predstavujú retikulárne kŕčové žily, ktoré už spôsobujú bolesť. Posledným štádiom varixov sú kmeňové varixy, ktoré sú viditeľné uzlovité a hmatateľné kŕčové žily.  

D6

Ako sa prejavuje problém kŕčových žíl?

Okrem pocitu boľavých, unavených a nepokojných nôh sa môžete stretnúť aj s pocitom svrbenia, brnenia, mravčenia a pálenia pokožky v oblasti nôh. Nohy môžu byť nezvyčajne citlivé na dotyk, opuchnuté, prípadne môžete pociťovať nadmerné potenie a striedavý pocit chladu a horúčavy. Kŕčové žily tiež môžu spôsobovať kŕče, najmä tie nočné.

Čo spôsobuje vznik kŕčových žil?

Existuje mnoho príčin, ktoré súvisia so vznikom kŕčových žíl. Keďže nejde o ochorenie, ktoré postihuje len ženy, tak medzi všeobecné príčiny vzniku kŕčových žíl môžeme zaradiť určite nedostatok pohybu, nesprávny životný štýl, sedavý spôsob zamestnania alebo naopak dlhodobé státie. Kŕčové žily tiež vznikajú v dôsledku neprimeranej svalovej záťaže, vysokého krvného tlaku, nadváhy, dedičnej predispozícii, ale aj v dôsledku fajčenia, stresu a zvýšenej hladiny cholesterolu. U žien môže kŕčové žily spôsobiť užívanie antikoncepcie či nosenie nevhodného oblečenia a obuvi – napríklad nosenie topánok na vysokých opätkoch a mnoho ďalšieho.

D5

Ako liečiť kŕčové žily?

Keďže kŕčové žily nie sú len estetickým problémom, je veľmi dôležité ich liečiť. V závislosti od toho, v akom štádiu sa nachádzajú, je možné tomu prispôsobiť aj liečbu. Niekedy postačí dosledná prevencia, užívanie vhodných liekov, no niekedy to zájde až do štádia operácie. Preto je dôležité sa vopred poradiť s lekárom. 

Lioton gél 100.000

Je gél, ktorý obsahuje liečivo heparín a ktorý patrí do skupiny liekov, ktorým sa liečia práve ochorenia žíl. Je tiež vhodný na ošetrenie zápalových alebo úrazových stavov. Lioton gél 100.000 sa nanáša na kožu, avšak jeho zloženie spôsobuje to, že gél preniká až cez kožu. Tento gél pôsobí aj proti opuchu, zápalu a znižuje zrážanie krvi. Je možné ho používať pri povrchových ochorení ciev, ako syndrómy týkajúce sa kŕčových žíl a na liečbu pooperačného zápalu kŕčových žíl.

D2

Detralex

Predstavuje ďalší liek, ktorý sa používa pri liečbe kŕčových žíl. Používa sa len u dospelých, a to na liečbu žilovo-lymfatickej nedostatočnosti, ktorá sa prejavuje pocitom ťažkých, unavených a bolestivých nôh. Detralex je tiež možné užívať na liečbu funkčných príznakov akútneho stavbu hemoroidného ochorenia.

d1

Devenal tablety

Devenal je liek, ktorý patrí do skupiny vazoprotektív, a teda do skupiny liekov, ktoré sa používajú pri ochoreniach žíl. Chránia tiež cievy a znižujú kardiovaskulárne rizikové faktory. Liek sa používa len u dospelých, a to na liečbu príznakov súvisiacich s chronickou žilovou nedostatočnosťou dolných končatín, ktorá sa prejavuje bolesťou, opuchom, pocitom ťažkých nôh, prípadne nočnými kŕčmi. Tiež je možné tento liek užívať na liečbu príznakov, ktoré súvisia s akútnou hemoroidnou epizódou.

D3

Terezia company žily a cievy

Výživový doplnok Terezia company žily a cievy predstavuje doplnok, ktorý je 100 % prírodný. Obsahuje až 8 starostlivo vybraných bylín, ktoré udržujú tepny a žily zdravé. Keďže tento liek obsahuje aj Ďatelinu Lúčnu, tak priaznivo vplýva aj na funkciu srdca, a teda zvyšuje sa tým aj elasticita a pevnosť ciev a kapilárnych stien. V zložení nájdete aj mnoho ďalších bylín, ako napríklad Túžobník Brestový, Hloh Obyčajný či Ružu Šípovú. Je dôležité dodržiavať aj odporúčanú dávku a liek nesmú užívať osoby mladšie ako 18 rokov.

D4

Na všetky tieto produkty, ktoré sa používajú na liečbu kŕčových žíl môžete využiť zľavu až 15 %.  

Subscribe

* indicates required
E-mail