Deti a slnko. Ako správne vybrať prípravok na opaľovanie pre deti?

Malé deti zvyčajne milujú slnko a chcú zostať vonku oveľa dlhšie ako my dospelí. Ich pokožka je ale tenšia a citlivejšia ako koža dospelých a obsahuje menej pigmentu, ktorý dodáva farbu pokožke a vlasom a poskytuje istú ochranu pred slnkom.

                                                                       deti a slnko_small

Deti do jedného roka

Deti do jedného roka by sa mali preto držať úplne mimo slnka, resp. použiť opaľovacie prípravky s fyzikálnym (mechanickým, minerálnym) UV filtrom s SPF 50 (odporúčame BIODERMA PHOTODERM KID SPF50+). Prípravky s fyzikálnym UV filtrom majú hustejšiu konzistenciu, zanechávajú viditeľné biele stopy a na koži vytvoria ochranný film, ktorý odráža a rozptyľuje slnečné žiarenie. Na rozdiel od chemických UV filtrov sa nevstrebávajú do kože. 

 bioderma_ilieky_combioderma_ilieky_com1

Deti do 3 rokov

Deti do 3 rokov by sa mali na slnku pohybovať  len minimálne. Cez obed - medzi  11. a 15. hodinou by dieťa (ale ani dospelý) nemalo byť vôbec na slnku. Neznamená to, že musí  byť zatvorené doma, ale je dôležité dozrieť na to, aby sa držalo v tieni. Vždy by ste ich mali chrániť vhodným oblečením a pokrývkou hlavy a slnečnými okuliarmi, ktoré chránia pred UVA a UVB žiarením a opaľovacím prípravkom s vysokým SPF 30 resp. SPF 50+ ( tu v tomto prípade by som odporúčala BIODERMA Photoderm Sprej SPF 30+,  Bioderma Photoderm Kid mlieko SPF50+ ) .

 

Pri opaľovaní nezabudnite:

Prípravky na opaľovanie je potrebné naniesť 20-30 min pred pobytom na slnku. Ideálne ešte doma. Nezabudnite, že najľahšie sa spáli koža, ktorá je počas roka najmenej vystavená slnku.  Ak je dieťa aj dole “bez” myslite na to, že zadoček je najchúlostivejší. Nezabúdajte natrieť najohrozenejšie partie – uši, pery, nos a priehlavky a krk. Po pobyte vo vode, po sprche či utieraní uterákom nezabudnite prípravok opätovne na dieťa natrieť. Dbajte na to, aby bol ideálne vode odolný voči slanej aj sladkej vode.

Slnko kožu vysušuje a je potrebné po pobyte na slnku dodať koži stratenú  vlhkosť. Odporúčame dieťa po kúpaní  umyť nedráždivým, kožu nevysušujúcim sprchovacím šampónom a natrieť vhodným prípravkom po opaľovaní. Vhodné sú tie, ktoré obsahujú Dexpanthenol a príjemne chladia.

 

PharmDr. Slavomíra Kečler Sokolská, PhD., MPH.,  Lekáreň sv. Tadeáša,  Pezinok

Subscribe

* indicates required
E-mail