Alergie a ľudia. Bráňme sa pred nepríjemnosťami alergie
Alergia je neprimeraná obranná reakcia imunitného systému nášho organizmu na látky z okolitého prostredia. Látky, ktoré u citlivého jedinca vyvolávajú tieto prehnané obranné reakcie (spúšťajú alergickú reakciu) nazývame alergény. Sú to často látky, ktoré zdravému človeku neškodia. Pri alergickej reakcii organizmus reaguje vyplavením zvýšeného množstva histamínu, ktorý je potom zodpovedný za alergické príznaky.
Počet alergikov neustále rastie. Najmenej 29 % obyvateľstva vo vyspelých krajinách je alergických na nejakú látku – a tento počet neustále stúpa. Nové výskumy ukazujú, že u detí je podiel alergikov ešte väčší.
Rozdelenie alergénov
1. Inhalačné alergény: Snáď najznámejšie sú alergie spôsobené alergénmi zo vzduchu, ktoré vdychujeme dýchacími cestami. Hovoríme im inhalačné alergény. Zaraďujeme sem pele tráv, bylín a stromov, roztoče, zvieracie alergény alebo plesne.
2. Potravinové alergény: Potravinové alergie sú nežiaduce reakcie na potraviny, ktoré vznikajú u vnímavých ľudí prostredníctvom imunitných mechanizmov. V zastúpení jednotlivých potravinových alergénov hrajú významnú úlohu stravovacie návyky: u nás sú významnými alergénmi najmä vajíčka, mlieko, pšeničná múka, koreňová zelenina, paradajky, orechy, sója, ryby a rôzne ovocie.
3. Bodnutie hmyzom: Alergická reakcia môže byť spôsobená uhryznutím alebo bodnutím hmyzom. U nás sa pri vzniku alergie na hmyz uplatňuje najčastejšie včela a osa, príležitostne i sršeň alebo čmeliak.
4. Lieky a chemické látky: Lieky môžu vyvolávať alergické reakcie niekoľkými rôznymi mechanizmami, iba za menšiu časť je zodpovedná alergia. Alergizujú napríklad Penicilín a ďalšie antibiotiká, barbituráty, lokálne anestetiká.
Prevencia pred alergiou
Prevencia – aj tu platí, že lepšie je robiť preventívne opatrenia ako samotnú terapiu. Je dokázané, že na rozvoj alergie má pozitívny vplyv dlhšie kojenie. Rovnako je nevyhnutné dodržiavať úplný zákaz fajčenia v domácnosti, najmä deti s predispozíciou (vrodenou náchylnosťou) na vznik alergie, teda ak sa v rodine alergie vyskytujú u viacerých členov, sa snažíme tieto deti chrániť pred kontaktom s možnými alergénmi vo vzduchu, v potrave ale aj v domácnosti.
Všeobecná prevencia spočíva v zdravom životnom štýle a v starostlivosti o životné prostredie (zdravá strava a stravovacie návyky, šport, pobyt v prírode,......
Diagnostika alergie
- Anamnéza – rozhovor s pacientom, klinický obraz, dotazníky, podľa ktorých sa dá určiť typ alergie a pravdepodobný alergén.
- ORL vyšetrenie, rinoendoskopia – sliznica v nose býva často bledá alebo livídna (bledofialová), opuchnutá, býva prekrvené hrdlo, zatekanie hlienov.
- Krvné testy – hladina špecifických imunoglobulínov E, teda hladina IgE proti konkrétnym alergénom, krvný obraz a počet špecifických krvných buniek – eozinofilov, bazofilov.
- Pľúcne vyšetrenie – spirometria, provokačné prieduškové testy.
- Vyšetrenie sekrétu z nosa alebo z priedušiek.
- Kožné testy – jednotlivé alergény sa aplikujú do povrchovej vrstvy kože alebo na kožu (kontaktné alergény).
- Zobrazovacie metódy – CT nosa a prínosových dutín na zobrazenie zmien na sliznici a polypov.
Alergie delíme na: sezónnu (senná nádcha) a celoročnú, podľa toho, kedy sa u dieťaťa resp. dospelého objavujú alergické príznaky.
Liečba alergie
- Vyhýbanie sa alergénom – pri sennej nádche obmedziť pobyt v prírode, najmä na miestach s nepokosenou trávou a v období, keď kvitnú dané rastliny, zatváranie okien (pri peľovej alergii), častejšie až každodenné sprchovanie a umývanie vlasov, z domácnosti odstrániť domáce zvieratá, koberce, závesy, častejšie vysávanie s vysokou účinnosťou filtrácie, vetranie, utieranie prachu na vlhko, používanie antialergických matracov, prikrývok a vankúšov, používanie nedráždivej hypoalergénnej kozmetiky bez parabénov a bez parfumácie, prať v ekologicky nedráždivých pracích prostriedkoch, používať ochrannú okennú sieť proti peľu, atď.
- Klimatická liečba – pobyt pri mori, v jaskyni…
- Symptomatická liečba – liečba zmierňujúca príznaky ochorenia – v akútnom štádiu kvapky alebo spreje do nosa (Vibrocil, Olynth HA, Muconasal, Sanorin Combi, atď – avšak maximálne 10 dní. Potom je nutné vysadiť na pár dní, aby došlo k regenerácií nosovej sliznice) a očí (Livostin, Hylo Protect, Vividrin ectoin, atď) , antihistaminiká (Claritine, Zodac v tabletovej forme voľne dostupné v lekárni), antiastmatiká. Tieto lieky tlmia prejavy alergie tým, že tlmia tvorbu látok spúšťajúcich alergickú reakciu.
- Lokálne kortikosteroidy - nosové spreje alebo kvapky, spreje na vdychovanie – majú silný protizápalový a protiedémový účinok, brzdia tvorbu a uvoľňovanie mediátorov alergickej reakcie, tlmia jej včasnú aj neskorú fázu, ovplyvňujú priepustnosť cievnej steny, znižujú prílev lymfocytov do tkaniva. Pôsobia priamo v mieste postihnutého orgánu, málo sa vstrebávajú cez sliznicu a preto majú výrazne obmedzené celkové nežiadúce hormonálne účinky na organizmus. V súčasnosti je už dostupný u nás na trhu aj bez lekárskeho predpisu nosový sprej Flixonel – lokálny kortikosteroid, ktorý pomáha blokovať 6 kľúčových zápalových látok, nie iba jednu. A zmierňuje príznaky zahŕňajúce kýchanie, svrbenie a slzenie očí, vodnatý výtok z nosa, svrbenie v nose alebo upchatý nos, a to počas až 24 hodín.
- Špecifická hypo až desenzibilizácia – znamená to podávanie alergénu v postupne sa zvyšujúcich dávkach, čím si naňho organizmus zvykne a alergická reakcia sa oslabí, niekedy až celkom vymizne. Prípravky sa pripravujú individuálne pre každého pacienta podľa konkrétneho alergénu pod odborným dohľadom lekára špecialistu.
Záver: Veľký vplyv na priebeh alergických ťažkostí má i životný štýl. Stresové situácie, psychická nepohoda, zmätok v rebríčku životných hodnôt…môžu významným spôsobom negatívne ovplyvniť priebeh tohto ochorenia. Plne uzdraviť alergika súčasná medicína nedokáže. Avšak pri úzkej spolupráci lekára a pacienta založenej na obojstrannej dôvere je možné docieliť veľa.
Pharm Dr. Slavomíra Kečler Sokolská, PhD., MPH. - Lekáreň sv. Tadeáša, s.r.o., Pezinok