Silné potenie a zápach

Nadmerné (silné) potenie a stým spojený zápach - sa nazýva hyperhidróza.

Ide o bežný prirodzený telesný proces, ktorý umožňuje telu regulovať jeho teplotu tým, že stimuluje potné žľazy. Žiaľ existujú zdravotné stavy, ktoré môžu mať vplyv na tento proces a jedným z nich je nadmerné potenieHyperhidróza, čiže nadmerné potenie alebo poruchy potenia sa vyznačuje nadmerným vylučovaním potu po celom tele alebo niektorých častiach tela. Ruky, nohy, podpazušie patria medzi najaktívnejšie oblasti vzhľadom k relatívne vysokej koncentrácii potných žliaz na týchto miestach.  

Najčastejšie príčiny hyperhidrózy 

  • dedičnosť ( často sa jedná o vrodenú dispozíciu)
  • ochorenia: cukrovka, rôzne infekcie, obezita, och. štítnej žľazy,...
  • stres
  • fajčenie
  • príjem väčšieho množstva kofeínu
  • konzumácia pálivých jedál
  • pri hormonálnych zmenách napr. v puberte alebo v menopauze.

Nadmerné potenie je chronické ochorenie, ktoré môže viesť k vzniku emocionálnychsociálnych problémov, rovnako ako k pracovnému, fyzickému a psychickému dyskomfortu.

Pot (tekutina produkovaná v potných žľazách) je z 98% tvorený vodou. Zvyšok tvorí chlorid sodný (NaCl), močovina, kreatinín, kyselina mliečna, kyselina močová, amoniak, mastné kyseliny a vitamíny. Potenie funguje ako termoregulácia a chráni naše telo pred prehriatím. Cez pot sa vylučujú škodliviny z tela, no nie je to jeho primárna úloha. Najväčšiu úlohu pri odbúravaní škodlivín majú pečeň a obličky. Za deň sa v priemere vyprodukuje od 0,5 – 1 liter potu, pri extrémnejších podmienkach (teplo, fyzická námaha, stres a iné) to môže byť až 4 litre. Ak sa však potíme bezdôvodne, najmä v oblasti podpazušia, rúk, nôh, tváre ale často je to aj na celom tele, môžeme trpieť hyperhidrózou. Mnoho ľudí tento problém nerieši, nakoľko ide o pomerne chúlostivú záležitosť. Avšak veľmi obmedzuje kvalitu života pri bežných činnostiach, či pri podaní pracovného výkonu. V takomto prípade je potrebné resp. by bolo vhodné siahnuť po vhodných a dlhotrvajúcich antiperspirantoch resp. deodorantoch.

Používaním produktov značky Perspi-guard môžete predísť takýmto situáciám.

Perpi guard duo pack

Zloženie produktov Perspi-Guard bolo vyvinuté lekármi a farmakológmi na základe desaťročného štúdia klinickej hyperhidrózy. Sú vhodné nielen pre ľudí čo trpia hyperhidrózou , ale aj pre bežný tip potenia, taktiež pre všetky typy pokožky, pre mužov aj pre ženy. Nedráždia pokožku, nezanechávajú škvrny na oblečení.PERSPI ROCK 01 600x600Ďalšími účinnými sú prípravky nemeckej firmy značky Eucerin Guľôčkový antiperspirant večer pred spaním i ráno. Použitie Eucerin Guľôčkového antiperspirantu večer umožňuje, aby sa účinné látky dostali k potným žľazám. Pri sprchovaní nedôjde k jeho zmytiu a vydrží prinajmenšom dva dni. Účinok výrobku je teda vďaka častejšiemu použitiu intenzívnejší. 

Ak tento účinok ešte nie je dostatočne silný pre vaše individuálne potreby, odporúčame vyskúšať Eucerin Intenzívny antiperspirant sprej s maximálnou účinnosťou proti silnému poteniu a zápachu.

Ak nepostačujú  tieto antiperspiranty a deodoranty, tak  je veľmi účinným a dlhotrvajúcim nástrojom proti hyperhidróze  -  aplikácia botoxu typu A, nazývaný aj botulotoxín typu A (BTX-A) alebo sa používa účinná  iontoforéza (elektroliečba) a dá sa použiť liečba tzv. anticholinergickými liekmi .

Záver:  Časté sprchovanie alebo prezliekanie počas dňa je časovo náročné, nechuť vyzliecť si bundu alebo nervozita, keď musíte ostatným podať ruku, to všetko môže viesť k pocitom spoločenskej "nepatričnosti", a možno sa budete chcieť vzdať i niektorých športových aktivít. To všetko môže zasahovať i do profesijného života (pre osoby s hyperhidrózou na rukách môže byť napríklad zložité držať nástroje alebo používať klávesnicu). Dôsledkom potom môže byť sociálna izolácia postihnutých. A preto hyperhidrózu – teda tento stav, treba riešiť a mať ju pod kontrolou a vhodným riešením je používať správny antiperspirant, deodorant, ktorý si môžete zakúpiť v našej internetovej lekárni www.ilieky.com z pohodlia domova a ak to nefunguje, je potrebné navštíviť kožného lekára, ktorý Vám určite pomôže.

 

Autor článku: PharmDr. Slavomíra Kečler Sokolská, PhD., MPH., Lekáreň sv. Tadeáša, Pezinok

Subscribe

* indicates required
E-mail