Chudnutie do plaviek s doplnkami výživy prírodného charakteru
Obezita patrí medzi civilizačné ochorenia. Vzniká vtedy, keď v ľudskom tele príjem energie živinami vysoko prevyšuje nad výdajom energie. Medzi príčiny vzniku obezity zaraďujeme:
- zvýšený príjem vysokokalorickej stravy
- znížený pohyb
- hormonálne ochorenia
- dedičnosť
- stres, psychické faktory a ochorenia
- užívanie niektorých liečiv
- iné.
Obezita je rizikovým faktorom pre vznik ochorení:
- diabetes mellitus
- hyperlipidémia, ateroskleróza, srdcovocievne ochorenia
- ochorenia kĺbov
- iné.
Liečba obezity:
- správna diéta, konzultovaná s odborníkmi
- fyzická aktivita, konzultovaná s odborníkmi
- chemické lieky
- prírodné liečivá.
Doplnky výživy prírodného charakteru pri znižovaní hmotnosti
Cesmína paraguajská (maté) (Ilex paraguariensis, čeľaď: Ilicaceae)
Sušené listy sú známe aj pod názvom maté, alebo čaj maté. Obsahuje metylxantínové deriváty kofeín, teofylín a teobromín, ktoré majú účinky stimulačné na nervovú sústavu, a tak môže znižovať pocit hladu. Tiež pôsobia močopudne.
Čajovník čínsky (Camellia sinensis, Theaceae)
Tiež „pravý čaj“ má podobné obsahové zloženie i účinky ako cesmína paraguajská. Okrem toho aktívne reguluje hladinu glukózy v krvi a pôsobí preventívne voči vzniku diabetes mellitus II.typu. Tiež znižuje v krvi koncentráciu LDL cholesterolu a triglyceridov, teda pôsobí preventívne voči rozvoju hyperlipidémie. Doplnky výživy môžu účinne pomáhať v liečbe obezity spolu s diétou a telesným cvičením.
Pre znižovanie hmotnosti, a tiež prevenciou proti zápcham je prospešné užívať väčšieho množstva tzv. vlákniny, teda polysacharidových makromolekúl, ktoré v ľudskom čreve viažu na seba veľký objem vody, čím sa napučí. Črevo sa stáva naplnené, zrýchľujú sa jeho peristaltické pohyby. Energetické živiny vrátane glukózy a tukov sa vďaka vláknine dostávajú postupne do krvi a orgánov. Tieto skutočnosti vysielajú signál do mozgu o dlhšom pocite nasýtenia. Vláknina sa vo veľkej miere nevstrebáva črevom a vylúči sa stolicou z tela von.
Na vlákninu sú bohaté ovocie, zelenina vrátane cvikle, celozrnné pečivo, obilniny, orechy. Je vhodné dopĺňať vlákninu obsiahnutú v potravinových doplnkoch.
Jej zdrojmi sú najčastejšie:
- psyllium (osemenie skorocelu vajcovitého (Plantago ovata, Plantaginaceae),
- inulín (získaný napr. z koreňa čakanky (čakanka obyčajná; Cichorium intybus; Asteraceae) alebo z koreňa púpavy (púpava liečivá; Taraxacum officinale; Asteraceae),
- glukomanán (získaný napríklad z hľuzy tropického konjaku (Amorphophallus konjac; čeľaď: Araceae)
- chlorella (rod zelených rias, čeľaď Chlorellaceae),
- spirulina (rod modrozelených rias, čeľaď Spirulinaceae),
- zelený jačmeň (mladá rastlina jačmeňa siateho; Hordeum vulgare; čeľaď: Poaceae)
Chlorella, spirulina a zelený jačmeň zaraďujeme medzi tzv. zelené potraviny, ktoré sú bohaté zdroje vlákniny, zeleného farbiva chlorofylu, vitamínov, minerálov. Okrem menovaných, majú účinky antioxidačné, proti starnutiu kože, stimulujú imunitný systém, pôsobia proti zápalom.
Nežiadúce účinky pri zvýšenom prísune vlákniny:
- nadúvanie, hnačka
- nedostatočné vstrebávanie niektorých liečiv, vitamínov; preto sa odporúča odstup užívania vlákniny aspoň 2 hodiny od užívania liečiv.
L- karnitín je kvartérna amóniová soľ, ktorá pomáha v metabolizme tukov. Konkrétne napomáha transportovať tuky do bunkových organel mitochondrií, kde sa premieňajú na energiu. L-karnitín sa môže tvoriť v ľudskom organizme, ale vo väčšej miere sa absorbuje z potravín, hlavne z mäsa či kravského mlieka. L-karnitín je obsiahnutý tiež v potravinových doplnkoch určených napr. na redukciu váhy.
Všetky produkty, ktoré Vám pomôžu s chudnutím a detoxom sú dostupné tu :
Autor:
PharmDr. Ivana Šušaníková, PhD.
Apríl 2023