9 spôsobov, ako posilniť imunitu dieťaťa

Všetci vstupujeme do tohto sveta s neskúseným imunitným systémom. Bohužiaľ, v niektorých prípadoch sa šíreniu vírusov nedá zabrániť a ochorie aj dieťa, aj to je jednoducho súčasťou toho ako budovať imunitný systém.

Prechladnutie alebo chrípka sú pre deti žiaľ často nepríjemnou súčasťou najmä v období zvýšenej mobility, kedy sa po prázdninách deti vracajú naspať do škôlky či školy. Navyše sa súčasne v tomto období mení aj teplé letné počasie na sychravé a chladne jesenne dni, ktoré tiež dokážu imunitu potrápiť. Existujú však niekoľko spôsobov, ktoré môžete urobiť, aby ste znížili počet dní choroby vášho drobčeka.

 

Čo môžete urobiť, aby ste svoje dieťa ochránili pred nekonečným množstvom zárodkov a vírusov, ktorým je každý deň vystavený?

 

  1. Podávajte viac ovocia a zeleniny

Mrkva, zelené fazule, pomaranče, jahody, všetky obsahujú karotenoidy, ktoré sú fytoživinami na posilnenie imunity. Fytonutrienty môžu zvýšiť v tele produkciu bielych krviniek a interferónu bojujúceho proti infekcii, protilátky, ktorá obaľuje povrchy buniek a blokuje vírusy. Štúdie ukazujú, že strava bohatá na fytonutrienty môže v dospelosti chrániť aj pred takými chronickými ochoreniami, akými sú rakovina a srdcové choroby. Snažte sa, aby vaše dieťa zjedlo päť porcií ovocia a zeleniny denne. 

 fresh-fruits-2305192_1920

 

  1. Držte sa očkovacieho plánu

Zaistite, aby očkovacia schéma odporúčaná pediatrom bola neprerušovaná a aby dieťa dostalo požadované vakcíny včas. Je to nevyhnutné pre všetky deti, najmä pre deti s astmou a inými chronickými zdravotnými problémami.

 

  1. Udržujte si zdravé črevo

Zdravie čriev je rozhodujúce pre dobrý tráviaci systém, kde vzniká väčšina všetkých infekcií. Potraviny bohaté na probiotiká posilňujú črevný trakt a napomáhajú množeniu dobrých baktérií. Jogurt je skvelý spôsob, ako zaradiť probiotiká do každodennej stravy rodiny. U dojčiat môže byť jogurt pridaný do pyré. Väčšie deti si môžu pochutnať na mrkvových alebo uhorkových tyčinkách s chutným jogurtovým dipom.

 

  1. Doprajte im dostatok spánku

Štúdie dospelých ukazujú, že deprivácia spánku  môže zvýšiť náchylnosť na choroby znížením počtu prirodzených zabíjačských buniek, zbraní imunitného systému, ktoré napádajú mikróby a rakovinové bunky. To isté platí pre deti. Väčšina detí potrebuje 10 až 14 hodín nepretržitého spánku . Nastavená rutina pred spaním by mohla zahŕňať teplý kúpeľ, ľahkú masáž alebo spoločné čítanie. Energizované a odpočinuté dieťa je lepšie vybavené tak, aby udržalo infekcie na uzde. Ak si vaše dieťa nemôže alebo už nechce počas dňa zdriemnuť, pokúste sa ho uložiť do postele skôr.

 

  1. Dojčite svoje dieťa

Ak máte novorodenca, pokúste sa ho dojčiť čo najdlhšie. Materské mlieko obsahuje protilátky zvyšujúce imunitu a biele krvinky, ktoré chránia pred infekciami uší, alergiami, hnačkou, zápalom pľúc, meningitídou, infekciami močových ciest a syndrómom náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Štúdie ukazujú, že môže tiež zvýšiť mozgovú kapacitu vášho dieťaťa a pomôcť mu chrániť ho v neskoršom živote pred cukrovkou, Crohnovou chorobou, kolitídou a určitými formami rakoviny. Colostrum, ktoré tečie z prsníkov počas prvých dní po pôrode, je obzvlášť bohaté na protilátky proti chorobám. WHO odporúča mamičkám výlučne dojčiť prvých šesť mesiacov života. Ak nemôžete dojčiť z akéhokoľvek dôvodu, vyberajte kvalitné náhrady materského mlieka.

 

  1. Zostaňte aktívny

Výskum ukazuje, že cvičenie zvyšuje počet aktívnych buniek imunitného systému u dospelých a pravidelná aktivita môže byť prospešná aj pre deti. Ak chcete, aby si vaše deti osvojili celoživotné cvičenie ako rutinu, musíte byť pre nich dobrým vzorom. Cvičenie hrá obrovskú úlohu v celkovej kondícii. Hodinová aktivita v parku alebo dokonca na vnútornom ihrisku dokáže zázraky so zdravím dieťaťa a posilní imunitný systém. Spoločné cvičenie alebo šport ako rodina je zábava a skvelý spôsob, ako sa udržať v kondícii.

 

  1. Urobte z hygieny návyk

Boj proti choroboplodným zárodkom technicky neposilňuje imunitu, ale je to skvelý spôsob, ako znížiť záťaž na imunitný systém vášho dieťaťa. Zaistite, aby si vaše deti často umývali ruky a to mydlom. Zvlášť by ste mali dbať na ich hygienu pred a po každom jedle a po hre vonku, zaobchádzaní s domácimi zvieratami, smrkaní, a pri príchode domov zo škôlky alebo školy. Keď ste vonku, noste so sebou jednorazové utierky na rýchle čistenie alebo antibakteriálny gél. Aby ste deťom pomohli zvyknúť si na umývanie rúk doma, nechajte ich vybrať si vlastné pestrofarebné uteráky a mydlo v zábavných tvaroch, farbách a vôňach.

 

  1. Vyhnite sa pasívnemu fajčeniu

Ak vy alebo váš partner fajčíte, prestaňte. Cigaretový dym obsahuje viac ako 7 000 škodlivých chemikálií, z ktorých mnohé môžu dráždiť alebo zabíjať bunky v tele. Deti sú náchylnejšie na škodlivé účinky pasívneho fajčenia ako dospelí, pretože dýchajú rýchlejšie. Prirodzený detoxikačný systém dieťaťa je tiež menej rozvinutý. Pasívny fajčenie zvyšuje u dieťaťa riziko SIDS, bronchitídy, ušných infekcií a astmy. Môže tiež ovplyvniť inteligenciu a neurologický vývoj. Ak nemôžete úplne prestať fajčiť, môžete výrazne znížiť zdravotné riziká svojho dieťaťa tým, že budete fajčiť iba mimo domu.

 

  1. Vyhnite sa antibiotikám, pokiaľ to nie je nevyhnutné

Aj keď pôsobia rýchlo, antibiotiká ako prvý krok nemusia byť vždy najlepší nápad. Antibiotiká často ničia dobré a škodlivé baktérie, čím oslabujú imunitu tela. Riaďte sa radami svojho pediatra a netlačte na nich, aby vám na každé ochorenie predpisovali antibiotiká.

 

Prechladnutie, kašeľ, modriny či drobné rezné rany a odreniny sú neoddeliteľnou súčasťou detstva. Deti pomaly posilňujú svoju imunitu bojom proti prebiehajúcej sérii choroboplodných zárodkov, vírusov a ďalších organizmov. Môžete však vyskúšať tieto zdravé návyky, ktoré posilnia imunitný systém nie len vášho dieťaťa aj ak vás, čo môže pomôcť, aby boli tieto choroby krátke a nie časté.

Subscribe

* indicates required
E-mail