Ako funguje kolagén a ako vybrať ten správny?

Kolagén je dôležitý proteín, ktorý telo potrebuje na to, aby pokožka vyzerala mladá a zdravá. Existuje mnoho rôznych typov aminokyselín, ale najrozšírenejší druh v našom tele je kolagén, ktorý tvorí 25% - 35% obsahu bielkovín. Naše telo používa tento proteín na stavbu svalov, kostí, chrupaviek, šľachách, väzivách, spojivového tkaniva a mnoho ďalších. Taktiež hrá dôležitú úlohu v zdraví našich vlasov, pokožky, nechtov či čriev.

 

Čo je kolagén?

Kolagén je najbežnejšou a najrozšírenejšou formou bielkoviny v tele. Existujú rôzne druhy kolagénu. Najčastejšie sa rozdeľuje kolagén do typu 1, typu 2 a typu 3.

Kolagén typu 1 tvorí asi 90% všetkého kolagénu, ktorý sa nachádza v našom tele. Nachádza sa v šľachách, koži, kostiach, chrupavkách a spojivovom tkanive. Kolagén typu 2 sa väčšinou nachádza v chrupavke, a typ 3 sa nachádza najčastejšie vedľa typu 1, ale aj v našich svaloch, orgánoch, tepnách a niektorých spojivových tkanivách.

Hydrolyzovaný kolagén znamená, že kolagén bol rozdelený na malé peptidy, ktoré sú pre telo ľahko stráviteľné. Kolagénové peptidy sú zvyčajne považované za najlepšiu formu kolagénu na požitie. Konzumácia kolagénu s vitamínom C dáva telu najlepšiu šancu naplno využiť kolagén, vitamín C optimalizuje biologickú dostupnosť doplnku kolagénu, pretože je nevyhnutný pre syntézu kolagénu. 

kolagen

 

Čo robí kolagén pre pokožku?

Ako človek starne, jeho telo produkuje menej kolagénu. Tento nedostatok kolagénu má za následok bežné známky starnutia. Vrásky, ochabnutá koža, ktorá stratila svoju pružnosť a stuhnuté kĺby - to všetko je znakom toho, že telo produkuje menej kolagénu.

Keď je hladina kolagénu vysoká, pokožka je jemná, hladká a pevná. Kolagén pomáha kožným bunkám obnoviť sa a opraviť sa. Kolagén tiež pomáha udržiavať pokožku vlhkú. Preto je kolagén v priebehu rokov považovaný za veľmi dôležitú zložku starostlivosti o pleť.

 

Ako si vybrať kolagén?

kolagéne sa často vraví v spojení so zdravými kĺbmi a pohybom bez bolesti, dokáže však výrazne zlepšiť aj stav pleti, ktorá je vďaka nemu pevnejšia, pružnejšia a lepšie hydratovaná. Trik je v tom vybrať si doplnok stravy so správnym typom kolagénu, ktorý je určený na tú časť vášho tela, ktorú chcete primárne vylepšiť. Ak je to hlavné, čo od doplnku stravy očakávate, že vás prestanú bolieť kolená, potom si vyberte taký, ktorý obsahuje kolagén typu 2.

 Pokiaľ ale túžite po omladení pleti a jej celkovom ozdravení, mali by ste zvoliť doplnok stravy, v ktorom má najväčší podiel kolagén I. typu. Ten sa vyskytuje predovšetkým v koži a má na ňu pozitívny účinok. Blahodarne pôsobí síce aj na kolená, avšak jeho hlavný benefit je v jeho vplyve na pleť.

V záplave ponuky je preto potrebné vybrať ten, ktorý sa maximálne vstrebáva v tenkom čreve a je zbavený nečistôt. Nekvalitne očistený kolagén nielenže z veľkej časti prejde telom nevyužitý, navyše môže obsahovať aj tuky, cukry, puríny či byť dokonca znečistený antibiotikami.

 

Druhy kolagénu

Existuje až šestnásť rôznych typov kolagénu, z toho sú najznámejšie druhy živočíšnych kolagénov - hovädzí, hydinový, bravčový a rybí, tzv. morský. Najskúmanejším typom kolagénu sú však typy I, II a III. V doplnkoch stravy sa vyskytujú vo svojej hydrolyzovanej podobe, teda "rozsekané" na malé častice - peptidy. Hydrolyzované kolagény z hovädzieho dobytka, ošípaných a hydiny obsahujú najmä kolagén 2. typu, zatiaľ čo kolagén morský obsahuje hlavne 1. typ kolagénu. A to je ten, ktorý pre krásnu pleť potrebujete!

 

Kolagén typu I:

 • Obvykle je považovaný za najlepší pre pokožku. Je to najrozšírenejší typ kolagénu v tele.
 • Tento kolagén zachoval hladiny kolagénu v koži, vlasoch alebo nechtoch.
 • Úroveň kolagénu typu I. začína klesať okolo 25. roku života o 1% každý rok
 • Pretože je tak rozšírený v spojivových tkanivách, pokles kolagénu typu I možno pozorovať vtedy, keď koža začne ochabovať, objavia sa jemné vrásky, nechty sa lámu a vlasy sa stenčujú.
 • Kolagén typu I. však nie je len látkou spojenou s krásou. Je tiež hlavnou súčasťou šliach, orgánov a kostí. Vďaka tomu je životne dôležitou súčasťou akejkoľvek diéty alebo wellness rutiny. Kolagénové peptidy sú primárne zložené z kolagénu typu I.
 • Tento typ kolagénu obsahuje najviac morský kolagén.

 

Kolagén typu II:

 • Ďalším bežným typom kolagénu, ktorý nájdete v doplnkoch stravy je kolagén typu II.
 • Aj keď je v tele o niečo menej rozšírený ako kolagén typu I. a II., je mimoriadne dôležitý.
 • Je to hlavná zložka chrupaviek a je mimoriadne zdravá pre kostrový systém.
 • Aktívni ľudia, ktorí sa musia spoliehať na svoje kĺby, by mohli tiež ťažiť z pridania kolagénu typu II. do svojej stravy. Kolagén chrupavky je zložený z kolagénu typu II.

 

Kolagén typu III:

 • Typ III. sa spravidla nachádza v retikulárnych vláknach, napríklad v kostnej dreni.
 • V tele sa zvyčajne nachádza spolu s kolagénom typu I.
 • Vitálne proteíny, kolagénové peptidy a morský kolagén sú bohaté na kolagén typu I a III.

 

 

Morský kolagén

Jeho nevýhodou je, že je o niečo drahší, pretože aj spôsob, akým sa získava a hydrolyzuje, je zložitejší, a tým pádom drahší. Pre výrobcov doplnkov stravy býva výhodnejšie siahnuť po kolagénoch bravčových, hovädzích alebo hydinových, pretože sú lacnejšie. Lenže také doplnky stravy potom pôsobia skôr na kĺby ako na pleť a vrásky.

Pátrať by ste teda mali skôr po morskom kolagéne s maximálnym množstvom kolagénu 1. typu, ktorý má menšie molekuly, telo ho vďaka oveľa lepšie vstrebáva, a následne využíva k vlastnej tvorbe kolagénu.

 

ZEEN COLLAGEN PURE

Morský kolagén spoločne s ďalšími bioaktívnymi látkami nájdete napríklad v najnovšom doplnku stravy ZEEN COLLAGEN PURE, ktorý zakúpite tu.  Je to francúzsky prémiový morský kolagén, 100% čistý morský kolagén bez chemických prísad v 30 praktických denných dávkach. Obsahuje až 6000mg v dennej dávke 3 typy kolagénu (I, II, III).  Účinky aktívnych látok pritom potvrdzujú aj klinické štúdie ako spevnenie pleti až o 26,6% a zjednotenie jej farebného tónu o 15% už po 12 týždňoch, rovnako ako aj lepšiu hydratáciu a redukciu vrások až o 19%!

Inca Collagen

Inca Collagen je výživový doplnok s obsahom 100% čistého morského Bio-Aktívneho kolagénu bez prísad. Ide o prémiový trojzložkový kolagén (obsahuje kolagén typu I, II, III), ktorý ovplyvňuje bunkovú obnovu a regeneráciu kolagénových vlákien. Môžete si ho zakúpiť tu.

Vďaka svojej stavbe zabezpečuje pokožke, vlasom i nechtom optimálny stupeň výživy. Preukázané účinky Inca kolagénu sú intenzívna hlboká hydratácia, zvýšenie elasticity pokožky, vyhladenie drobných vrások, spomalenie starnutia pokožky, zosvetlenie pigmentových škvŕn, účinná doplnková terapia pri liečbe celulitídy, ochrana pred vznikom krvných zrazenín, je vysoko účinný proti rozšíreným cievkam a striam. Má antikoagulačné vlastnosti, zlepšuje hojenie pokožky pri poraneniach a popáleninách. 

Subscribe

* indicates required
E-mail