Zimná starostlivosť o pleť: Ako sa chrániť v chladnom počasí
Zimné počasie dá vašej pokožke poriadne zabrať. Mnoho ľudí trpí v zimnom období suchou, popraskanou pokožkou. Nemusí to však byť realita. Určite sa môžete chrániť niekoľkými tipmi na zimnú starostlivosť o pleť, ktoré sú nielen jednoduché, ale môžu byť aj príjemné.
Prečo je naša pokožka v zime suchšia
Keď teploty a vlhkosť v zime klesnú, pokožka musí viac pracovať, aby si udržala primeranú hydratáciu.
Úroveň vlhkosti má tendenciu klesať v jesenných a zimných mesiacoch. Čím je vzduch suchší, tým viac vlhkosti saje z vašej pokožky. V dôsledku tejto straty hydratácie je pravdepodobnejšie, že počas chladnejších mesiacov pocítite suchosť, praskliny vo vonkajšej vrstve pokožky, zápaly a šupinatosť.
Suchá pokožka prirodzene produkuje menej kožného mazu, takže sa často cíti vysušená. Problém sa zhoršuje v tom, že ohriaty vzduch v interiéri spôsobuje nízku vlhkosť, čo vedie k odparovaniu vody z našej pokožky. Navyše horúce kúpele a sprchy môžu rozpustiť ochrannú bariéru v pokožke, čo tiež prispieva k jej vysušeniu.
Tipy na zimnú starostlivosť o pleť, ktoré môžete použiť na svoju ochranu
Ak si nájdete trochu času na ochranu pomocou nasledujúcich tipov na zimnú starostlivosť o pleť, môžete mať počas zimy hydratovanú a zdravšiu pleť.
- Venujte pozornosť tomu, čo robíte počas a po sprchovaní alebo kúpaní. Myslite na sprchovanie ako na „polievanie pokožky“, chcete urobiť všetko pre to, aby ste túto vlhkosť zachytili.
- Nepoužívajte veľmi horúcu vodu na kúpanie a vyhýbajte sa aj dlhým horúcim sprchám, ktoré zbytočne prispievajú k vysúšaniu.
- Po sprche si pokožku iba jemne osušte namiesto utierania
- Hneď po sprchovaní hydratujte pokožku hustou masťou alebo krémom. Uistite sa, že všetky vaše hydratačné krémy obsahujú glycerín, ktorý zachováva vlhkosť, chráni a regeneruje bariérovú funkciu pokožky a účinne zvyšuje elasticitu pokožky. Glycerín tiež upokojujúci účinok a znižuje podráždenie a poškodenie pokožky .
- Okrem hydratačného krému nezabudnite v zime aj v lete používať opaľovací krém. Odraz UV lúčov od bieleho snehu môže zvýšiť vystavenie UV žiareniu.
- Použite zvlhčovač vo vašej domácnosti. V predajniach je dostupných niekoľko rôznych typov a veľkostí zvlhčovačov v závislosti od vašich potrieb.
- Keď ste vonku, chráňte si nos, prsty na rukách, nohách a ďalšie časti tela pred prudkým vetrom. Zakryte sa rukavicami, šatkami, suchými ponožkami, čižmami a inou výbavou do chladného počasia.
V tomto období teploty klesajú pod mínusové teploty a ak dostatočne nechránite pokožku môžete pocítiť omrzliny. Omrzliny sú najčastejšie na rukách, nohách, nose, ušiach, lícach a brade. Ak máte omrzliny, vaša pokožka najskôr veľmi ochladne a sčervenie, a potom znecitlivie, stvrdne a šupinkuje sa. Ako prvú pomoc jemne ohrievajte oblasť v teplej (nie horúcej) vode alebo mokrým uterákom, kým pokožka nebude mierne červená a teplá.
Ak nemáte doma kvalitný hydratačný krém navštívte našu online lekáreň, kde máme veľa kvalitných produktov na suchú pokožku.