Zimná starostlivosť o pleť: Ako sa chrániť v chladnom počasí

Zimné počasie dá vašej pokožke poriadne zabrať. Mnoho ľudí trpí v zimnom období suchou, popraskanou pokožkou. Nemusí to však byť realita. Určite sa môžete chrániť niekoľkými tipmi na zimnú starostlivosť o pleť, ktoré sú nielen jednoduché, ale môžu byť aj príjemné. 

Prečo je naša pokožka v zime suchšia

Keď teploty a vlhkosť v zime klesnú, pokožka musí viac pracovať, aby si udržala primeranú hydratáciu.

Úroveň vlhkosti má tendenciu klesať v jesenných a zimných mesiacoch. Čím je vzduch suchší, tým viac vlhkosti saje z vašej pokožky. V dôsledku tejto  straty hydratácie je pravdepodobnejšie, že počas chladnejších mesiacov  pocítite suchosť, praskliny vo vonkajšej vrstve pokožky, zápaly a šupinatosť.

Suchá pokožka prirodzene produkuje menej kožného mazu, takže sa často cíti vysušená. Problém sa zhoršuje v tom, že ohriaty vzduch v interiéri spôsobuje nízku vlhkosť, čo vedie k odparovaniu vody z našej pokožky. Navyše horúce kúpele a sprchy môžu rozpustiť ochrannú bariéru v pokožke, čo tiež prispieva k jej vysušeniu.

girl-gd8ac46762_1920

Tipy na zimnú starostlivosť o pleť, ktoré môžete použiť na svoju ochranu

 

Ak si nájdete trochu času na ochranu pomocou nasledujúcich tipov na zimnú starostlivosť o pleť, môžete mať počas zimy hydratovanú a zdravšiu pleť.

  1. Venujte pozornosť tomu, čo robíte počas a po sprchovaní alebo kúpaní. Myslite na sprchovanie ako na „polievanie pokožky“, chcete urobiť všetko pre to, aby ste túto vlhkosť zachytili.

 

  1. Nepoužívajte veľmi horúcu vodu na kúpanie a vyhýbajte sa aj dlhým horúcim sprchám, ktoré zbytočne prispievajú k vysúšaniu.

 

  1. Po sprche si pokožku iba jemne osušte namiesto utierania

 

  1. Hneď po sprchovaní hydratujte pokožku hustou masťou alebo krémom. Uistite sa, že všetky vaše hydratačné krémy obsahujú glycerín, ktorý zachováva vlhkosť,  chráni a regeneruje bariérovú funkciu pokožky a účinne zvyšuje elasticitu pokožky. Glycerín tiež upokojujúci účinok a znižuje podráždenie a poškodenie pokožky .

 

  1. Okrem hydratačného krému nezabudnite v zime aj v lete používať opaľovací krém. Odraz UV lúčov od bieleho snehu môže zvýšiť vystavenie UV žiareniu. 

 

  1. Použite zvlhčovač vo vašej domácnosti. V predajniach je dostupných niekoľko rôznych typov a veľkostí zvlhčovačov v závislosti od vašich potrieb.

 

  1. Keď ste vonku, chráňte si nos, prsty na rukách, nohách a ďalšie časti tela pred prudkým vetrom. Zakryte sa rukavicami, šatkami, suchými ponožkami, čižmami a inou výbavou do chladného počasia.

 

V tomto období teploty klesajú pod mínusové teploty a ak dostatočne nechránite pokožku môžete pocítiť omrzliny. Omrzliny sú najčastejšie na rukách, nohách, nose, ušiach, lícach a brade. Ak máte omrzliny, vaša pokožka najskôr veľmi ochladne a sčervenie, a potom znecitlivie, stvrdne a šupinkuje sa. Ako prvú pomoc jemne ohrievajte oblasť v teplej (nie horúcej) vode alebo mokrým uterákom, kým pokožka nebude mierne červená a teplá. 

 

Ak nemáte doma kvalitný hydratačný krém navštívte našu online lekáreň, kde máme veľa kvalitných produktov na suchú pokožku.

Subscribe

* indicates required
E-mail