Prečo je toto zazračené korenie všeliek

Odborníci na zdravie pripisujú kurkume a jej aktívnej zložke kurkumínu oveľa viac výhod ako je len zvýraznenie chuti jedla. 

Výživové doplnky s kurkumou však nie sú pre každého a príliš veľa konzumácie môže spôsobiť aj zdravotné problémy. Je kurkuma teda zázračná super potravina?
 

Čo je kurkuma?

Kurkuma je korenie, ktoré dodáva jedlám farbu a chuť. Rastlina kurkuma rastie v Indii a tropických oblastiach južnej Ázie. Dorastá do výšky päť až šesť stôp a má korene podobné cibuľke. Koreň sa najčastejšie používa v indickej kuchyni pre svoju horkastú chuť. Kurkuma má dlhú históriu, už pred 4000 rokmi sa používala v starovekej čínskej a ajurvédskej medicíne.

Bioaktívna zložka kurkumy, kurkumín, je známy svojim protizápalovým účinkom a je tiež silným antioxidantom, ktorý môže zlepšiť menšie zdravotné problémy prostredníctvom zníženia rizika niektorých druhov rakoviny. Látka kurkumín tvorí 2-6 % hmotnosti rastliny. 

Aké sú potenciálne zdravotné prínosy kurkumy?

Za posledné desaťročie vedci vykonali množstvo štúdií, aby sa pokúsili potvrdiť, či je kurkuma liekom na všetko. 

 turmeric-powder (1)

Srdcové choroby

Zahraničná štúdia odhalila, že doplnky kurkumy a kurkumínu môžu zlepšiť zdravie srdca znížením LDL „zlého“ cholesterolu a znížením triglyceridov u zdravých ľudí a ľudí s rizikom srdcových chorôb.

Kurkuma môže tiež zabrániť ateroskleróze, hromadeniu tuku, ktorý môže blokovať tepny, čo môže spôsobiť srdcový infarkt alebo mŕtvicu. Keďže kurkuma zabraňuje zhlukovaniu krvných doštičiek, môže zabrániť tvorbe krvných zrazenín v tepnách.

 

Artritída

Protizápalové vlastnosti kurkumy znamenajú, že môže zmierniť bolesť pri osteoartróze. Môže tiež znížiť príznaky iných zápalových stavov, ako je burzitída a reumatoidná artritída.

Štúdia z roku 2012 odhalila, že kurkumín znižuje bolesť kĺbov a opuchy spôsobené reumatoidnou artritídou viac ako bežné nesteroidné protizápalové liečivo. Ďalšia štúdia ukázala, že kurkuma bola účinnejšia pri prevencii ochorenia než pri samotnej liečbe zápalu kĺbov.  
 

Diabetes

Štúdia sledovala ľudí s predispozíciou na diabetes a zistila, že užívaním kurkumínu počas deviatich mesiacov sa u žiadneho z nich nerozvinul diabetes. Štúdia preukázala, že kurkumín zlepšuje schopnosť využívať inzulín, ktorý zlepšuje hladinu cukru v krvi a znižuje zápal.     

 

Kožné problémy

Nie všetka kurkuma sa konzumuje. Lokálny kurkumínový gél sa používa na liečbu popálenín a obarení, pretože znižuje bolesť a zápal a napomáha procesu hojenia s menšou tvorbou jaziev.

Osoby trpiace ekzémom a psoriázou môžu užívať doplnok na zníženie závažnosti. Ostatné produkty starostlivosti o pleť obsahujú kurkumín, pretože redukujú škvrny a podráždenie. 
 

Problémy s očami

Užívanie kurkumínu aj na niekoľko týždňov môže zmierniť nepríjemné pocity pri suchom oku, alergickej konjunktivitíde, glaukóme a makulopatii a ischémii.
 

Crohnova choroba

Užívanie kurkumínu denne počas jedného mesiaca môže znížiť príznaky Crohnovej choroby vrátane hnačky, bolesti žalúdka a pohybov čriev.  
 

Syndróm dráždivého čreva

Britský výskum zistil, že extrakt z kurkumy užívaný denne počas ôsmich týždňov môže znížiť príznaky syndrómu dráždivého čreva (IBS) .
 

Poruchy trávenia

Nemecká štúdia zistila, že kurkuma znižuje príznaky nadúvania a plynatosti u ľudí, ktorí trpia tráviacimi ťažkosťami. 
 

Rakovina

Laboratórne štúdie na rakovinových bunkách ukázali, že kurkumín má protirakovinové účinky , pretože dokáže zabíjať rakovinové bunky a zabrániť ich ďalšiemu rastu. Zdá sa, že kurkumín je najúčinnejší proti rakovine žalúdka, čriev a rakovinovým bunkám kože. 
 

Ako konzumovať kurkumu

Ak chcete zvýšiť svoju spotrebu kurkumy bez toho, aby ste užívali doplnok, možnosti sú neobmedzené. Na raňajky, obed alebo večeru môžete kurkumu zaradiť do svojho jedálnička.

Smoothie – zdravý začiatok dňa, zmiešajte ½ čajovej lyžičky kurkumy s mandľovým alebo kokosovým mliekom a ovocím a vytvorte si lahodné smoothie.

Vývar – do 4 šálok vývaru pridajte 1 čajovú lyžičku kurkumy alebo čerstvo nastrúhanej kurkumy a ½ čajovej lyžičky čierneho korenia. Pred podávaním povarte a premiešajte.

Kari – namiesto kupovania vopred pripraveného kari alebo pasty si pripravte svoj vlastný domáci kari prášok , aby ste poznali množstvo kurkumy a čierneho korenia. 

Príprava na prechladnutie a chrípku – ak ste prekonali nádchu alebo chrípku, zmiernite príznaky pridaním 3 polievkových lyžíc kurkumy a lyžici medu.

Káva alebo čaj – horúci nápoj z kurkumy pripravený z 2 šálok mlieka podľa vlastného výberu s 1 lyžičkou kurkumy, 1 lyžičkou surového medu, ½ lyžičky škorice a štipkou korenia. Zmiešajte a zohrejte v malom hrnci.  

Kurkuma môže byť pre vás superpotravinou

Kurkuma sa môže zdať ako všeliek na mnohé zdravotné ťažkosti, poruchy a choroby. Niektorí ľudia sú presvedčení, že im pomohla kurkuma. Existuje však nedostatok konkrétnych vedeckých údajov zo štúdií na ľuďoch, ktoré by tieto tvrdenia podporili. Ako každá doplnková terapia, doplnky by ste mali užívať len po konzultácii so svojím lekárom.

 

Subscribe

* indicates required
E-mail