Detoxikačná diéta: Dáte sa na jednodňový detox?

Aj vy po si po skončení vianočných sviatok musíte povoliť opasok? Počas decembra bolo veľa príležitostí na oslavu, kedy sa zíde celá rodina a konzumuje sa množstvo nezdravého jedla. Vianočné besiedky v škôlke, Mikulášske párty, Vianočné sviatky alebo Silvester, tieto dni si samozrejme zaslúžia osláviť a zvyčajne je na stole množstvom dobrôt, vyprážané jedlo, klobásy, majonézový šalát, sladkosti, koláče, čipsy a mnoho ďalších pochutín. Nadmerný príjem kalórií je však nezdravý a ak ste nemali dostatočné množstvo pohybu, nečudujte sa, že ledva zapnete gombík na nohaviciach.

Našťastie vianočné sviatky už skončili, a práve teraz je ten správny čas prečistiť telo a a dať si detox.

 

drink-g55f6f3ea7_1280

 

Čo je to detoxikačná diéta?

Detoxikačná diéta sa zvyčajne dodržiava jeden až tri dni na prečistenie tela a pomáha pri filtrovaní a odstraňovaní toxínov z obličiek a pečene. 

Pozostáva hlavne z ovocia, zeleniny, ktoré pomôže pri čistení hrubého čreva. Vody, ovocných štiav, kokosovej vody, limetkovej vody, cmaru, ktorý je ľahký na tráviaci systém a pomáha prečistiť obličky. Soľ alebo kamennú soľ je možné zahrnúť do stravy, aby ste dosiahli rovnováhu elektrolytov a vyhli sa kŕčom.

 

Niekoľko jednoduchých krokov vám pomôže zostať na správnej ceste.

Ranné vstávanie 

Pite teplú vodu s vytlačeným citrónom, odporúčaný je aj žihľavový alebo prasličkový čaj, ktorý prečisťuje, mrkvové šťavy. Odvážnejší môžu vyskúšať čaj z paliny pravej, ktorá ma dezinfekčné a antiparazitické účinky, je však nepríjemné horký. Horkú chuť môžete zjemniť lyžičkou medu.

 

Raňajky 

Jedzte ovos, ľahkú kašu z ovsených vločiek alebo otruby. Otruby sú skvelým čističom čriev, nafúknu sa a z tráviaceho traktu odvádzajú toxické látky. Do kaše si môžete pridať aj psylium. Psylium napomáha odstraňovať toxické látky z tela a zabraňuje tak ich priveľmi dlhému zotrvávaniu v črevách.

 

Obed

Zaraďte do svojho jedálnička veľa dusenej bylinkovej zeleniny, ako je špenát, brokolica. Pripraviť si môžete pečenú tekvicu hokkaido alebo zeleninový šalát preliaty tekvicovým olejom.

 

Olovrant

Ak pociťujete hlad môžete vypiť pohár zeleného jačmeňa. Zelený jačmeň je antioxidant a pomáha tak chrániť telo pred voľnými radikálmi, prispieva k normálnej funkcii pečene a žlčníka.

 

Večera 

Jedzte zeleninové polievky, ovsené vločky alebo pšeničnú kašu, pite čaj alebo ovocnej šťavy. Najlepšie však ako môžete zavŕšiť detox je sauna. Ak nie ste jej fanúšikom zaraďte do svojho harmonogramu kondičné cvičenie pri ktorom sa vypotíte zo seba všetky zlé toxíny.

 woman-gd463e2727_1280

 

Pravidlá , ktoré treba dodržiavať počas detoxikačnej diéty:

  • Uistite sa, že sa budete počas dňa pravidelne hydratovať pitím vody, štiav z citrusových plodov, uhorkovej šťavy, čajov. Vyhnite sa príjmu cukru vo vašej strave.
  • Pridajte vlákninu do svojho jedálnička zaradením otrúb, ľanových semienok, ovsených vločiek alebo pohánkovej pšenice, sušenej fazule, hrachu, semien a strukovín vcelku alebo klíčkov
  • Konzumujte jedlá plné bielkovín, vlákniny a tukov prospešných pre srdce.
  • Pridajte do svojho jedálnička potraviny bohaté na antioxidanty ako bobule, hrozno, mrkva, mango, tekvica, broskyňa, pomaranč, papája
  • Ťažké tréningy často zaťažujú svaly. Ľahká joga a meditácia môžu byť dobrým nápadom na zahriatie tela.
  • Vyhýbajte sa rýchlemu občerstveniu, vyprážaným jedlám, kofeínu,

 

Pre koho nie je detox vhodný?

Detoxikačná diéta nie je vhodná pre tehotné a dojčiace ženy. Ľudia trpiaci chronickými ochoreniami ako nízky alebo vysoký tlak, cukrovkou, ochorením obličiek, by sa mali o vhodnosti detoxikačnej kúry najskôr poradiť so svojím lekárom. 

 

Tak čo dáte sa na jednodňový detox?

Subscribe

* indicates required
E-mail