Zápaly močových ciest - ako ich liečiť?

Ochorenie sprevádza časté nutkanie na močenie, hoci len v malých dávkach. Močenie vyvoláva bolesť a silné pálenie.

zápaly_močových_ciest_aby_sa_nevracali_ilieky_com

Prejavy a príčiny zápalu močových ciest

Ťažkosťami trpí mnoho žien, výrazne zriedkavejšie sa vyskytujú aj u mužov. Preto sa zápal močových ciest opodstatnene pokladá za typicky ženské ochorenie. Infekciu močového mechúra obyčajne spôsobuje tyčinková baktéria hrubého čreva Escherichia coli, tzv. E. Coli, patriaca do veľkej skupiny črevných baktérií. Baktérie E. Coli žijú v hrubom čreve a na koži v okolí konečníka. Ak sa dostanú cez pošvu do močovej rúry, môžu vyvolať infekciu močového mechúra.

Prevencia infekcie močových ciest:  spočíva v jednoduchých hygienicko-dietetických opatreniach, ktoré musia byť dodržané v záujme zaručenia úspechu:

Spredu dozadu

Utieranie konečníka po vyprázdnení spredu smerom dozadu chráni pred recidívou infekcie. Podľa lekárov môžete takýmto spôsobom zabrániť, aby sa baktérie z čriev dostali do pošvy a močovej rúry.

Pred pohlavným stykom sa vymočte

Močenie pred pohlavným aktom odstraňuje z okolia ústia močovej rúry baktérie vyskytujúce sa v pošve, ktoré by sa počas styku mohli dostať do mechúra.

Vymočte sa aj po pohlavnom akte

Pripúšťa sa aj možný podiel partnera na vzniku infekcie. Penis môže zatlačiť do mechúra baktérie, ktoré sa zdržujú pri ústí močovej rúry. Vymočenie po styku ich však účinne odplaví.

Pozor na pesar

Pesar môže zapríčiniť úporné, stále sa opakujúce infekcie pošvy, odkiaľ sa zápal môže ľahko preniesť do močového ústrojenstva.

Chorobný proces prebieha takto: baktérie sa usídlia na pesare umiestnenom hlboko v pošve. Vzhľadom na jeho polohu sa mechúr pri močení úplne nevyprázdni, čo vzápätí zhorší podmienky pri vyplavovaní baktérií. Ženy, ktoré používajú pesar a zároveň trpia na opakovaný zápal močových ciest, by sa mali poradiť s lekárom o inej forme antikoncepcie.

Správna hygiena

Dôležité je aj dodržiavanie hygieny. Noste voľnú bavlnenú bielizeň a udržujte v čistote vonkajšie pohlavné orgány.

Pite pravidelne veľa vody (1,5 až 2 litre denne). Nezadržiavajte moč; močenie má byť pravidelné a úplné. Umývajte intímne oblasti použitím mydiel s neutrálnym pH (napr. Idelyn Beliema Expert) a vody pravidelne, avšak nie častejšie ako raz denne. Vyvarujte sa mydiel, ktoré môžu dráždiť. belieme gelKedy pri infekcii treba navštíviť lekára?

Bezpodmienečne navštívte lekára, ak spozorujete nasledujúce varovné príznaky:

  • Prítomnosť krvi alebo hnisu v moči
  • Bolesť v spodnej časti chrbta alebo v bedrovej oblasti
  • Zvýšená teplota
  • Nevoľnosť a dávenie

Ako liečiť infekcie – zápaly močových ciest?

Keď ste si už diagnostikovali toto nepríjemné ochorenie, skúste siahnuť po domácej liečbe alebo po homeopatikách. Tak ako pri bolestivej menštruácii, tak aj v prípade zápalu močových ciest platí, že alkoholu, káve a ostrým koreniam sa oblúkom vyhýbajte, dráždia totiž sliznicu mechúra.

Pite pravidelne veľa vody (1,5 až 2 litre denne). Môže vás otravovať neustála návšteva toalety, no organizmus sa práve touto cestou lieči a vyplavuje nežiaduce baktérie preč. Moč musí byť úplne svetlý a číry ako voda. Pokiaľ nebudete piť, baktérie sa budú množiť a zhromažďovať a pálenie budete pociťovať omnoho intenzívnejšie.

Siahnite aj po bylinkách (napr. praslička, ktorá dezinfikuje a zlatobyľ, ktorý preplachuje obličky) a po urologickom čaji. Ten pite denne, utíši vaše bolesti.

Ak sa vám i napriek tomu bolesť nezmierni, ste v druhom – pokročilejšom štádiu, a preto skúste nejaké voľnopredajné produkty z lekárne s obsahom kapucínky (napr. Edenpharma Kapucínka väčšia) alebo s veľmi účinným extraktom z brusníc (napr. Cys-control®  ).

Účinnými látkami v doplnku výživy Cys-control® sú prírodné výťažky rastlín získané využitím najmodernejších technológií z najkvalitnejších rastlín. Môžete sa teda bez obáv spoľahnúť, že starostlivo kontrolované a vybrané byliny a plody v Cys-control® obsahujú látky, ktoré pomáhajú udržiavať zdravé močové cesty.

cys-control_fort_ilieky_com

Ak ste skúsili a nepomohla ani táto cesta, čiže príznaky pretrvávajú aj po 48 hodinách, potom bezpodmienečne navštívte lekára a po diagnostike zápalu močového mechúra vám nasadí liečbu prostredníctvom antibiotík a analgetík na zmiernenie bolesti. Infekcie močových ciest u detí do 12 rokov by mali byť liečené pod dozorom lekára.

Zápaly močového mechúra, močovej trubice - spravidla sa jedná o bakteriálne zápaly, ktorých pôvodcom sú stále častejšie nebezpečné baktérie typu nielen E.coli., ale aj chlamýdií. Ak nie sú dokonale vyliečené, často sa opakujú a prechádzajú do chronického stavu.

Lieky systémovej enzýmoterapie sa uplatňujú aj v liečbe zápalov močových ciest, ktoré sa početnosťou výskytu radia hneď za zápaly dýchacích ciest. Wobenzym tablety - Ide o unikátnu zmes enzýmov (tzn. látky, ktoré sú schopné štiepiť bielkoviny), ktoré dokážu pozitívne podporovať imunitu, tlmiť opuchy aj rôzne zápaly, či čiastočne rozpúšťať krvné zrazeniny. Zloženie však ovplyvňuje liečbu desiatok ďalších ochorení, preto je Wobenzym veľmi obľúbeným a vyhľadávaným liekom, nielen že zvyšuje účinnosť antibiotickej liečby a tým aj pravdepodobnosť vyliečenia, ale posilňuje tiež odolnosť pacienta voči prípadným opakovaným infekciám močových ciest aj močovej trubice.

WOBENZYM 800 A

Záver: Nepodceňujte to, neliečené zápaly močových ciest môžu prerásť do oveľa závažnejších zdravotných problémov. Komplikované zápaly močovej trubice a močového mechúra sú sprevádzané aj krvou v moči a teplotami a neliečený zápal môže prejsť až do diagnózy zápalu obličiek, čo je už život ohrozujúci stav. Krv v moči však môže byť aj známkou vážnejšieho ochorenia ako sú nádory močových ciest. A aj preto je potom návšteva špecialistu nevyhnutná.

urinal_ilieky_com

 

PharmDr. Slavomíra Kečler Sokolská, PhD., MPH. – Lekáreň sv. Tadeáša, Pezinok

Subscribe

* indicates required
E-mail