Vplyv modrého svetla na zdravie. Je naozaj škodlivé?
Pojem modré svetlo ste už určite počuli niekoľkokrát. Modrým svetlom je človek obklopený po celý život, keďže aj slnko produkuje modré svetlo. Avšak s prichádzajúcou digitálnou dobou sme ním obklopení oveľa viac a oveľa viac to je škodlivejšie. Viete prečo?
Čo je modré svetlo?
Modré svetlo je jedno zo svetiel, ktoré má najkratšiu vlnovú dĺžku, ale produkuje najvyššiu energiu. To znamená, že je veľmi účinné, ale nízko nákladové, preto je súčasťou všetkých komerčných a domácich svetiel. Rovnako je aj súčasťou slnečného žiarenia, ktorému sa neodporúča vyhýbať sa, avšak nachádza sa aj v elektronike či v každom umelom svetle, a to je škodlivé pre naše zdravie.
Prečo je modré svetlo škodlivé?
Ako sme už spomenuli, modré svetlo sa nachádza v podstate všade okolo a sme mu vystavení nonstop. Zaujímavé je, že až 95 % jeho vlnovej dĺžky sa premení na svetlo a len 5 % sa premení na teplo. Náš organizmus je prispôsobený tomu, aby rozoznával deň a noc, a teda svetlo a tmu, na čom je postavený biorytmus človeka. Počas tmy sa v človeku tvorí hormón melatonín, ktorý ovplyvňuje kvalitu spánku, jednotlivé fázy spánku, dobu zaspávania a prebúdzania sa. Spánok je veľmi dôležitý a najmä ten kvalitný. Modré svetlo do veľkej miery spôsobuje aj iné, veľmi nebezpečné ochorenia, ako napríklad bolesti hlavy, depresie, nádorové ochorenia, oslabenie imunitného systému či kardiovaskulárne problémy.
Kde všade sa nachádza modré svetlo?
Odpoveď na túto otázku je: „Všade.“ Ale najviac nám škodí modré svetlo z digitálnych technológií. Modré svetlo vyžarujú všetky monitory, televízory, notebooky, mobilné zariadenia, tablety, ale tiež aj LED žiarovky. Preto je veľkou chybou, ak pred spaním pozeráte do smartfónov, či tesne pred spaním čítate knihu pri modrom svetle alebo pozeráte nejaký seriál. Pred spaním by na vás malo vplývať žlté svetlo, napríklad zo sviečok, aspoň 2-3 hodiny.
Modré svetlo vplýva na poškodenie zraku
Okrem iného modré svetlo vplýva aj na receptory v sietnici, to znamená, že sa môže zhoršiť náš zrak. Človek môže mať problémy so suchými, unavenými očami, môže vidieť rozmazane či môže pociťovať napätie v očiach. V tomto prípade ide len o krátkodobé účinky modrého svetla. Avšak v prípade dlhodobého pôsobenia modrého svetla, môžete mať aj dlhodobé účinky, medzi ktoré patrí poškodenie sietnice, zhoršenie zrakových funkcií, horšie zotavovanie oka či viditeľné zhoršenie stavu zraku s pribúdajúcim vekom.
Jednoduché pravidlá pre ochranu zraku pred modrým svetlom
Ak chcete čo najviac ochrániť svoj zrak pred modrým svetlom, mali by ste si osvojiť tieto jednoduché pravidlá. Samozrejme, najlepšie by bolo, ak by ste sa mu vyhýbali úplne, ale v niektorých prípadoch sa to nedá.
Noste slnečné okuliare
Záleží aj na kvalite slnečných okuliarov. Mali by filtrovať UV aj modré svetlo, pretože nekvalitné slnečné okuliare, ktoré tento filter nemajú, škodia očiam ešte viac, pretože slnečné lúče prenikajú cez zrenicu hlbšie.
Pravidlo 20-20-20
Hovorí o tom, že každých 20 minút by sme sa mali zapozerať aspoň na 20 sekúnd na predmet, ktorý je vzdialený od nás na 20 stôp (cca 6 metrov).
Okuliare s filtrom
Mnoho ľudí si ešte stále myslí, že okuliare môžu nosiť len tí, ktorí majú problém so zrakom. Je to chyba. Okuliare môžu byť aj nedioptrické, ale s pridaním filtra proti modrému svetlu. Takéto okuliare sa odporúča nosiť pri práci s počítačom či pri sledovaní filmov a pri hraní so smartfónom.
Nastavenie obrazovky a vyhýbanie sa modrému svetlu
V dnešnej dobe už digitálne technológie obsahujú v sebe možnosť prispôsobenia si obrazovky. Teda môžete si prispôsobiť jas alebo nočný režim, ktorý nevplýva na zdravie očí do takej miery. Tiež prispôsobte vzdialenosť obrazovky. Vyhnite sa manipulácii s mobilom alebo počítačom v úplnej tme a najmä tesne pred spaním.
Žmurkajte
Jednou z chýb, ktorú ľudia robia pri pozeraní sa na obrazovky je, že nežmurkajú. Žmurkanie je prirodzený spôsob, ako zvlhčiť očí a ľudia pri manipulácií žmurkajú až o tretinu menej. Zvlhčiť očí môžete aj aplikovaním kvapiek do očí, ktoré zabraňujú začervenaniu, páleniu, vyschýnaniu či svrbeniu. Tieto kvapky môžete používať aj pri alergických reakciách a nie sú na lekársky predpis.
Artelac Nature očné kvapky
Artelac Nature sú očné kvapky, ktoré pomáhajú pri unavených a podráždených očiach. Obsahuje extrakt z očianky rostkovovej, ktorý poskytuje úľavu od podráždených očí a prirodzenú hydratačnú zložku, hyaluronát sodný (kyselinu hyaluronovú), ktorý sa nachádza v štruktúrach zdravého ľudského oka a v prirodzenom slznom filme.
Ocutein Sensitive Plus očné kvapky
Vyskúšať môžete aj očné kvapky Ocutein Sensivite Plus, ktoré tiež obsahujú hyaluronát sodný. Tieto očné kvapky pomáhajú oči upokojiť a pomáhajú tiež proti unaveným očiam. Zmierňujú tiež pocit suchých očí pri celodennom nosení kontaktných šošoviek. Výhodou týchto kvapiek je to, že je možné ich aplikovať aj v prípade, že máte momentálne nasadené šošovky.
Vidisic očný gél
Okrem kvapiek môžete vyskúšať aj očný gél Vidisic, ktorý vytvára ochranný zvlhčujúci film a tým pádom pôsobí dlhšie, než kvapky. Je vhodný na liečbu ťažkých príznakov syndrómu suchého oka, ku ktorému dochádza pri poklese prirodzenej tvorby sĺz. Používa sa tiež ako náhrada slznej tekutiny pri nedostatočnej produkcii sĺz či pri symptomatickej liečbe syndrómu suchého oka.
Dbajte na starostlivosť o svoj zrak, pretože práve vďaka očiam prijímame viac než 80 % informácií.