Trpíte oslabenou imunitou? Máme pre vás riešenie

Tipy na zlepšenie obranyschopnosti

Prechladnutie, chrípka a iné vírusové ochorenia, žiaľ, neodmysliteľne patria k zimnému obdobiu. A hoci imunitu treba posilňovať počas celého roka, teraz si zaslúži zvýšenú pozornosť.imunita

Základné profylaktické – preventívne opatrenia sú účinné pre každého, nielen pre tých, čo majú problém s oslabenou imunitou. Aké to sú? Strava bohatá na vitamíny, stopové prvky a antioxidanty, dostatok pohybu, otužovanie a stres pod kontrolou.

Nepodceňujte stravu

Zdravá výživa významne prispieva k zachovaniu zdravej imunitnej ochrany. Ak vaša strava dlhodobo nie je pestrá a vyvážená (dostatok makro - i mikroživín), významne sa znižuje schopnosť imunitného systému a stúpa náchylnosť na infekcie.arko-defenses-kids

 Železo -  podporuje bunky nešpecifickej imunity pri odhaľovaní a ničení pôvodcov ochorení a cudzorodých látok. Veľa železa je v maku, strukovinách (zvlášť šošovici), cícere, bielej fazuli, ale aj v prose, mäse, rybách a celozrnných výrobkoch, špenáte, sušených paradajkách, sušených marhuliach, sójovej múke, hovädzej pečeni, petržlenovej vňati.

 Zinok -  podporuje produkciu protilátok. Jeho nedostatok má za následok zhoršenie hojenia rán, oslabenie imunity, infekcie majú dlhší priebeh. Obsahujú ho: strukoviny (šošovica, strakatá fazuľa, cícer), červené mäso, morské živočíchy, celozrnné výrobky, orechy, huby, zelené vňate, zelená fazuľka, tekvicové semená.

 Selén -  podporuje určité enzýmy nevyhnutné na odbúravanie škodlivín, napr. ťažkých kovov. Obsahujú ho vajcia, pečeň, mlieko, ryby (napr. sleď, tuniak, údenáč, morský rak, sardinky), mäso, hríby, strukoviny, cesnak, brokolica, orechy a semená.

Vitamíny – niektoré sú výrazné antioxidanty (C, E, A), aktivujú imunitu a pomáhajú znižovať náchylnosť na infekcie. Vitamín C: ovocie, čerstvé ovocné šťavy, zelenina (paprika, brokolica, kučeravý kel, fenikel). Vitamín E: orechy, obilné klíčky, rastlinné oleje, mlieko a maslo. Vitamín A: vajcia, mlieko, rastlinné oleje, zelenina (napr. karotka), pečeň.

Potrebu vitamínov v organizme v princípe možno pokryť vyváženou stravou. Avšak za určitých okolností (napríklad tehotenstvo, chronické ochorenia) ich treba vo zvýšenej miere dodávať aj formou výživových doplnkov.

Odporúčanie jesť viacero ľahších jedál počas dňa má opodstatnenie aj z hľadiska podpory imunity. Ťažké a mastné jedlá totiž nadmerne zaťažujú tráviaci trakt, v dôsledku čoho sa v tom čase zníži aj činnosť imunitného systému.

 Arkodefenses-785x407

 

Prospešné baktérie -  Črevná flóra – mikrobióm, ktorou je črevná sliznica osídlená, je dôležitou súčasťou imunitného systému. Prospešné – probiotické baktérie bránia množeniu a šíreniu choroboplodných mikroorganizmov, ktoré sa do tela dostávajú napr. s potravou. Aj pri užívaní antibiotík dochádza k narušeniu rovnováhy črevného mikrobiómu a likvidácii prospešných baktérií, preto je vhodné spolu s užívaním antibiotických liekov užívať aj doplnky stravy s obsahom probiotických baktérií. Podľa odporúčaní lekárov by sa mali užívať s dvoj - až trojhodinovým odstupom od užitia antibiotika. Na udržanie zdravého mikrobiómu je vhodné konzumovať niektoré potraviny, ktoré obsahujú prospešné baktérie. Príkladom je kyslá kapusta, bryndza, kyslomliečne produkty, nakladaná zelenina, a zdravie čreva podporujú aj potraviny s vysokým obsahom vlákniny.

Pitný režim a otužovanie

Zásobovanie organizmu vitamínmi môžete podporiť aj pitím ovocných a zeleninových štiav. Odporúča sa však ich striedma konzumácia, denne nie viac ako 300 – 400 ml zeleninovej a 200 ml ovocnej šťavy. Ťažiskovo by pitný režim mala tvoriť čistá voda, minerálky by ste denne nemali vypiť viac ako 200 – 250ml.

Dostatok tekutín pomáha aj udržiavať vlhké sliznice nosohltana, čím sa zachováva ich obranná funkcia pred pôvodcami ochorení. Telesné otužovanie zvyšuje obranyschopnosť proti prechladnutiu a vírusovým či bakteriálnym infekciám. A neznižuje sa len miera infekcií, ale urýchľuje a zlepšuje sa aj ich priebeh.

Najjednoduchšou formou otužovania je striedavé sprchovanie teplou a studenou vodou, saunovanie, otužilejší môžu praktizovať kúpanie v ľadovej vode (poraďte sa však najprv s lekárom). Otužovanie zlepšuje aj termoreguláciu, krvný obeh aj prekrvenie periférnych orgánov a kože. Neodmysliteľným odporúčaním je dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, a to aj za nepriaznivého počasia. Optimálne pohybové aktivity: rýchla chôdza, plávanie, bicyklovanie, beh.img-banner2-product

Subscribe

* indicates required
E-mail