Spirulina a chlorella. Prvá pomoc pri jarnom detoxe

Jar je v plnom prúde a vy ste sa rozhodli pre zmenu stravovacích návykov a pre zmenu životného štýlu? Premýšľate tiež nad detoxom organizmu, ale neviete, ako na to? Začnite napríklad takto.

Čo je to detox?

Detox organizmu súvisí s prečistením a odstránením škodlivín z tela. Na detoxe sa najviac podieľajú orgány tela ako obličky, pečeň a črevá. Detox organizmu nie je pre telo ničím zvláštnym, pretože o samotný detox sa bežne starajú tieto orgány. Obličky primárne filtrujú krv a zbavujú sa toxínov prostredníctvom moču. Preto je dôležité dodržiavať pitný režim, aby obličky pracovali správne. Hrubé črevo sa zas stará o odstránenie baktérií. Najdôležitejšiu úlohu zohráva pečeň. Tá filtruje najmä toxíny obsiahnuté v potravinách alebo nápojoch, ktoré by mohli človeku uškodiť ešte skôr než sa vôbec dostanú do krvného obehu.

v3

Hlavné dôvody na detoxikáciu

Premýšľate nad jarným detoxom, pretože vaše zimné stravovanie bolo založené len na ťažkých a tučných jedlách, nemáte dobre nastavený pitný režim, málo sa hýbete a chceli by ste zmeniť svoj životný štýl k lepšiemu? Potom ste na správnom mieste. Jarná detoxikácia vám pomôže najmä, ak máte nadváhu, trpíte zápchou, pociťujete jarnú únavu, máte problémy so spánkom, trápia vás rôzne kožné problémy, ktoré môžu súvisieť aj s potravinovými alergiami či jednoducho by ste chceli svoje telo očistiť a pár kíl zhodiť? Pri správnom dodržaní pravidiel môžete pocítiť priaznivé účinky detoxu na stave pokožky či kvalite vlasov, budete mať energie na rozdávanie, zbavíte sa škodlivých látok, posilnite tým imunitný systém a tiež ním môžete odštartovať chudnutie.

v2

Aké potraviny áno, aké nie?

Čo je na detoxe najdôležitejšie je nastaviť si prísny jedálny lístok. Najlepšie bude, ak tento proces detoxikácie prekonzultujete so svojim lekárom, pretože detox organizmu nie je pre každého a zostavíte si jedálny lístok s niekým kompetentným. Čo by však váš jedálny lístok nemal obsahovať sú potraviny ako mliečne produkty, sladkosti, slané pochúťky, červené mäso, bublinkové a sladené nápoje, aj ich light alternatívy, alkohol, káva a žiadna pšenica a výrobky z nej. Takže odstrániť musíte pečivo, chlieb, pizzu, koláče, keksy, ale aj cestoviny. Čo na druhej strane je odporúčané a mali by ste konzumovať čo najviac, sú zelené potraviny, ovocie, zelenina, obilniny, ako ryža (basmati, jazmínová, natural, červená), prípadne quinou, pohánku, polentu, strukoviny (šošovicu, hrášok, fazuľu, cícer) ale tiež môžete konzumovať ryby a orechy či semienka, ktoré nahrádzajú zdravé tuky. Tiež sa nemusíte vyhnúť olejom, najmä sezamovému, olivovému, kokosovému či ryžovému.

v4

Vyskúšajte chlorellu

Chlorella je zelená sladkovodná riasa, ktorá dokáže zachytávať ťažké kovy a toxíny. Je náročná na pestovanie, avšak veľmi účinná. Obsahuje oveľa viac chlorofylu než akákoľvek iná rastlina. Obsahuje veľké množstvo bielkovín, železa, vitamínu B12 či mastné kyseliny, antioxidanty, vitamín K a minerály, ako horčík, zinok či vápnik. Na to, aby ju vôbec človek mohol stráviť je dôležité ju premeniť do práškovej podoby, preto je chlorella súčasťou množstva výživových doplnkov. Okrem toho, chlorella má priaznivé účinky na detox tela, prispieva k rovnováhe črevnej mikroflóry, podporuje vitalitu a energiu a chráni bunky pred stresom, to znamená, že prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému.

V5 ch

Pomôže aj spirulina

Namiesto chlorelly môžete pokojne vyskúšať aj spirulinu. Tá sa síce od chlorelly líši, ale tiež obsahuje veľké množstvo vitamínov od vitamínu A, C, D, E až po vitamíny B1, B2, B3, B6 a B9. Obsahuje tiež veľa minerálov – selén, zinok, vápnik, draslík, mangán, železo a tiež vplýva na detoxikáciu organizmu. Má tiež protizápalové účinky, a to najmä vtedy, ak ju užívate s kvalitnými omega-3 doplnkami.

spir

Okrem zelených rastlín pomôžu aj výživové doplnky

V detoxe vám vo veľkej miere môžu pomôcť aj výživové doplnky, ktoré obsahujú už spomenuté riasy či už chlorellu alebo spirulinu. Vyskúšať môžete napríklad výživový doplnok Tree3 Chlorella, ktorý obsahuje komplex 3 prírodných zložiek, a to biomasu chlorelly, extrakt zeleného čaju a extrakt kurkumy. Vďaka obsahu chlorelly pomáha odstraňovať z tela škodlivé látky a ťažké kovy, pomáha regenerovať bunky v organizme či podporuje vitalitu a imunitný systém. Okrem toho, spojenie chlorelly a spiruliny nájdete vo výživovom doplnku Edenpharma Chlorella + Spirulina, pričom jedna tabletka obsahuje až 375 mg chlorelly a 360 mg spiruliny. 

A tip na záver, nezabudnite celý priebeh detoxikácie konzultovať so svojim lekárom.

Subscribe

* indicates required
E-mail