Prečo sa nevieme vyliečiť z herpesov?

Ani o tom nemusíte vedieť, a vírus herpesu sa vo vás nenápadne ukrýva pokojne aj celý život. U niekoho sa prejaví párkrát za život, iní nešťastníci sa s ním stretávajú aj niekoľkokrát do roka. Smutnou správou je, že vírus je zatiaľ neliečiteľný. Dá sa herpesom predchádzať alebo sa ich aspoň rýchlou cestou zbaviť?

Herpes v rôznej forme

Ako každý vírus, aj ten herpesový sa do vášho tela dostane infikovanými kvapôčkami od nakazených ľudí alebo priamym kontaktom s postihnutým miestom. Ak máte slabú imunitu, ani nemusí trvať dlho a o pár dní (10 – 12) vás začne svrbieť pera a vyhodia sa vám na nej drobné vyrážky, z ktorých po prasknutí ostane hnedá chrastička. Vyrážky vás môžu páliť a štípať aj pri nose, očiach, ušiach, na líci alebo dokonca v oblasti genitálií, záleží od toho, ktorú časť tela si vírus vyberie.

Prečo sa nakazíte práve vy? Príčiny netreba hľadať len vo vašom fyzickom, telesnom stave, ale aj tom duševnom. I taký stres, nedostatok spánku alebo náročné obdobie v práci sa postarajú o to, aby sa herpesový vírus prejavil aj u vás. Jeho vznik sa často spája aj s hormonálnymi zmenami v tele alebo s menštruáciou, no dostať ho, samozrejme, môžu aj páni alebo malé deti. Herpes si jednoducho nevyberá a nikdy nie je príjemné ukázať sa s ním na verejnosti. Aby ste sa však nemuseli trápiť nepekným vzhľadom pridlho a čo najrýchlejšie sa zbavili nepríjemných pocitov, je vhodné vyskúšať produkty z lekárne.  

Čo na herpes účinkuje

Keď sa vám na tele zjaví herpes, hlavnou zásadou je nedotýkať sa pľuzgierov rukami (nehovoriac o škriabaní), aby sa nákaza nerozšírila. Vyhnite sa aj bozkávaniu a používajte vlastný uterák i pohár. Máte doma peroxid vodíka? Potierajte si ním herpes niekoľkokrát denne. Nápomocný vám môže byť aj čajovníkový olej, produkty z alove vera, vylúhovaná medovka lekárska, ľadové kocky, ale i obyčajná zubná pasta či liehovina.

Ak sa vírusom herpesu trápite viackrát za rok, zvážte používanie antivirotických liečiv. V lekárňach nájdete rôzne gély, roztoky a séra, ktoré zmiernia prejavy herpesu a skrátia dobu liečenia. Z estetického dôvodu sú obľúbené aj liečivé náplasti na opary, ktoré jazvičky prekryjú, a zároveň liečia. Ako po každej chorobe, i po prekonaní herpesu si vymeňte zubnú kefku.

Vyhnite sa herpesom

Ako herpesom predchádzať? Jednoznačne dobrým stavom imunitného systému, pretože aj oslabená imunita a nedostatok vitamínov sa vám môže vypomstiť. Začnite napríklad úpravou svojho jedálnička – konzumujte dostatok ovocia a zeleniny a nezabúdajte ani na dostatočný príjem tekutín a vlákniny, ktorá vám prečistí črevá.

Aj medzi výživovými doplnkami sa nájdu také, ktoré dokážu posilniť váš imunitný systém, obzvlášť náchylný na vírus herpesu. Najmä vysoký obsah aminokyselín a zinku sa podieľa na dobrom vstrebávaní vitamínov v organizme. Veľmi vhodná je aj konzumácia probiotík alebo vitamínov E, B a C. Nezaškodí časté umývanie rúk, výmena uterákov a posteľnej bielizne.

Subscribe

* indicates required
E-mail