Prechladnutie a kašeľ v tehotenstve

Nadchádzajúce mesiace čakania na nový a najmilší prírastok sú pre tehotnú, okrem radosti sprevádzané častokrát ochorením.  V jesenných a zimných mesiacoch stúpa chorobnosť, čo neobchádza ani tehotné ženy. Najmä v prvom trimestri si musia dávať veľký pozor na užívanie liekov a výživových doplnkov, kedy dochádza k vývoju plodu. Pri nesprávnom a nevhodnom užívaní liekov,  sa môže zvýšiť riziko poškodenia. Preto, ak ste  tehotná alebo plánujete tehotenstvo, pri každom ochorení alebo užívaní voľnopredajných doplnkov, je dobré poradiť sa o užívaní so svojím lekárom alebo lekárnikom. 

Čo môžu tehotné užívať pri prechladnutí a kašli?

 Počas tehotenstva ale aj dojčenia, môže tehotná zvoliť pri:

  • ľahkom prechladnutí, Herbal Med horúci bylinný nápoj, ktorý pôsobí priaznivo na dýchacie cesty a kašeľ.
  • kašli je voľnopredajný a bezpečný sirup Stopkašeľ, ktorý je vhodný na všetky druhy kašľa.
  • bolesti hrdla, je vhodné ak sa budete vyhýbať pastilkám a sprejom s obsahom šalvie a účinnej látky, ak vám lekár nepovolil súhlas s ich používaním. Vhodné sú tie s obsahom lišajníka alebo Stopkašeľ Medical pastilky pri kašli a bolesti v krku.

Horúčka:

Ak sa objaví horúčka zvoľte liek s obsahom paracetamolu (paralen). V prípade vysokej horúčky a silného kašľa kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára, ktorý vám zvolí najvhodnejšiu liečbu.

Nosné spreje

Pri upchatom nose je možné použitie iba sprejov alebo preplachov s obsahom morskej vody. Pri upchatom nose a upchatých dutinách je možné tzv. konvičkovanie Vincentkou nasalis. 

Zo sprejov je vhodný Actimaris hypertonický sprej, Quixx hypertonický sprej alebo Physiomer hypertonický sprej s maximálnou odporúčanou dobou používania 2 týždne. K prevencii je možné preplachovanie nosa alebo používanie izotonických sprejov.

V neposlednom rade nezabúdajte na dostatok vitamínov a minerálov, najlepšie v doplnkoch, ktoré sú odporúčané tehotným a dojčiacim. Zaistia správny pomer potrebných zložiek. Myslite tiež na dostatok spánku a odpočinku, ktorý je potrebný pre správne fungovanie imunity.

Hlavné zásady užívania liekov v tehotenstve:

  • Nikdy neužívať lieky bez konzultácie s lekárom alebo lekárnikom.

  • Pred užitím lieku je potrebné dôkladne si prečítať príbalový leták a v prípade, že tam nie sú uvedené informácie o užívaní lieku počas tehotenstva a dojčenia, poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

  • Lieky je potrebné užiť, ak ich pri akútnych stavoch lekár odporúča (napr. pri horúčkach hrozí väčšie riziko poškodenia plodu).

  • Ak je plánované tehotenstvo u ženy s chronickou chorobou, napr. epilepsiou, je potrebné, aby neurológ upravil liečbu. Pred tehotenstvom by mal byť zdravotný stav nastavený na minimálnu spotrebu liekov.

  • Užívanie akéhokoľvek lieku v tehotenstve by malo byť len v opodstatnených prípadoch, pričom by sa mal užívať len vtedy, ak jeho prínos je vyšší ako potenciálne riziko.

Zdroj:

1. Národný portál zdravia: https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2013_06/Lieky_v_tehotenstve.aspx?did=1&sdid=51&tuid=0&page=full&

 

Subscribe

* indicates required
E-mail