Zápcha u bábätka – príčiny, prejavy a účinná pomoc

Zápcha u bábätiek – dojčiat či batoliat patrí k pomerne častým problémom. Podobne ako u dospelých sa zápcha prejavuje zastavením alebo radikálnym znížením frekvencie vyprázdňovania. Aj u detí tento stav vyvoláva pocit výrazného diskomfortu. Bolesti bruška, strata chuti do jedla,
plačlivosť či horší spánok. To všetko môže mať na svedomí zápcha u bábätka.  Ako sa prejavuje? Prečo zápcha vzniká a ako dieťatku pomôcť?

Funkčná zápcha vs chorobná zápcha


Dôvodov, prečo sa bábätko nemôže vykakať je naozaj veľké množstvo. V prípade dojčiat či batoliat často ani nie je možné samotnú príčinu odhaliť, no vo viac ako 90 % prípadov sa vyskytuje práve funkčná zápcha. Táto forma zníženej frekvencie vyprázdňovania je zvyčajne zapríčinená životosprávou, stravovacími návykmi, nedostatočným príjmom tekutín či zmenami v jedálničku. Len obyčajný prechod z materského mlieka na umelé mlieko môže vyvolať zápchu, pretože tráviace procesy v žalúdku sa musia prispôsobiť tráveniu umelej mliečnej formuly, čo môže nejakú dobu trvať. Na druhej strane však výskyt zápchy nemožno podceniť. Zvlášť, ak sa tento stav opakuje. Môže ísť o chorobnú zápchu, resp. chronickú. Táto forma zápchy má organickú príčinu. Je vhodné vyšetrenie u lekára. Za organickú príčinu zápchy u bábätka možno považovať alergie (lepok, laktóza, konkrétna potravina) alebo ochorenia, ako cystická fibróza, ochorenie štítnej žľazy, Hirschsprungova choroba. Je potrebné si uvedomiť, že tráviaci systém u bábätka je citlivý a postupne sa vyvíja. Zlepšujú sa aj procesy vyprázdňovania. Niekedy za zápchou u detí stoja aj psychologické príčiny. Môže ísť o stresové situácie, pocit strachu, negatívny zážitok. U menších detí môže tiež zápchu spôsobiť strach z vyprázdňovania. Stolica má tuhšiu konzistenciu a dieťa sa snaží potrebu odďaľovať, pretože pociťuje bolesť.

TIP: Ako často má kakať bábätko na umelom mlieku, koľko dní vydrží nekakať a aj to, čo na zápchu bábätka pomáha sa dočítate aj v odbornom článku na webe mamickovo.sk.

Prejavy zápchy u bábätka


Symptómy zápchy u bábätka sa väčšinou spájajú s ich nespokojnosťou a podráždením. Tým, že žalúdok nepracuje správne a dieťatku sa nedarí vyprázdniť, objavujú sa príznaky, ktoré môžu jasne poukazovať na problém so stolicou. Ak bábätko nekaká dlhšie ako 3 dni, odporúča sa sledovať jeho správanie, príjem potravy a jeho reakcie. Niekedy ani vynechanie stolice po dobu 7 či 10 dní nemusí značiť problém.

Ako sa prejavuje zápcha u bábätka?
● Nepravidelná alebo tuhá stolica v malom množstve
● Zapáchajúca stolica pevnejšej konzistencie
● Plačlivosť
● Nepokoj
● Bolesť bruška
● Strata chuti do jedla
● Plynatosť

Čo na zápchu u bábätka?

Najdôležitejšie je týmto stavom predchádzať. To znamená, že najlepším liekom na zápchu je prevencia. Z hľadiska funkčnej hnačky u bábätiek je to primárne úprava jedálnička a pravidelnosť stravy. Pri dojčení, ale aj neskoršom zaraďovaní príkrmov je ideálne si všímať, ktoré potraviny
bábätku môžu škodiť. Všímajte si teda po zaradení novej potraviny do stravy, ako dieťa reaguje a či sa neobjavujú problémy s vyprázdňovaním – zápcha, hnačka či alergické reakcie.

Čo na zápchu u bábätka?
● Zvýšenie prísunu tekutín (napr. aj feniklový čaj)
● Zaradiť do jedálnička potraviny bohaté na vlákninu (ovocné šťavy – jablko, slivka, hruška)
● Zmena umelého mlieka (pozn. v prípade, že používané umelé mlieko dieťa zapeká – ideálne
je siahnuť po umelom mlieku s obsahom probiotík)
● Pomoc pri vyprázdňovaní za pomoci rektálnej rúrky
Glycerínové čapíky
● Jemná masáž bruška za pomoci detského olejčeka
● Teplý kúpeľ alebo priloženie teplej plienky na bruško
● Hojdavý pohyb alebo cvičenie s dieťatkom (pozn. bicyklovanie nohami)

Ako často má mať bábätko stolicu?


Frekvencia stolice u bábätka je veľmi individuálna záležitosť. Tabuľkové hodnoty sú vždy len orientačné, no pre potreby rodičov nie je na škodu vedieť, ako často by malo bábätko kakať. U novorodenca sa napríklad prvej stolice po narodení dočkáte približne po 36 hodinách. Hovorí sa jej
smolka. Tvrdá stolica u novorodenca môže byť takisto príznakom dojčenskej zápchy. Rozličná frekvencia stolice je u detí dojčených materských mliekom a u detí kŕmených náhradou – umelým mliekom. Ak je bábätko ďalej dojčené materským mliekom, kakať môže po každom jedle
a štandardom sú aj približne 3 stolice za deň. Pokojne sa môže stať, že nekaká aj 7 či 10 dní alebo kaká 5-krát za deň a nie je to žiadny problém. Ak sa u dieťaťa neprejavujú ťažkosti, nie je dôvod na paniku. Bábätko kŕmené umelým mliekom by malo kakať priemerne 2-krát za deň. Pri zápche je dôležité si všímať aj to, akú konzistenciu stolica má. Pri umelom mlieku je konzistencia tuhšia. Postupne sa frekvencia vyprázdňovania u bábätka stabilizuje okolo 4. až 6. mesiaca. Bežné sú priemerne dve stolice za deň. U detí od štyroch rokov jedenkrát za deň. Rolu zohráva hlavne životospráva a fakt, že každé dieťa je iné.

Subscribe

* indicates required
E-mail