Aký je rozdiel medzi prebiotikami a probiotikami a prečo ich vôbec naše telo potrebuje? Overená múdrosť hovorí: „Ste to, čo jete.“ Presnejšie povedané, ste tým, čím kŕmite bilióny malých mikroorganizmov žijúcich vo vašich črevách. Práve tieto organizmy vytvárajú mikroekosystém nazývaný mikrobióm. Ten hrá mimoriadne dôležitú úlohu vo vašom zdraví a môže dokonca ovplyvniť aj vašu náladu a správanie.
Aký je kľúč k zdravému mikrobiómu?
Odpoveď je teoreticky jednoduchá, no zložitá v praxi. Udržiavanie rovnováhy medzi takmer 1 000 rôznymi druhmi baktérií vo vašom čreve. Vy sami tak viete urobiť dvoma spôsobmi. Prvým je ten, že pomôžete mikróbom, ktoré už v čreve existujú, rásť tak, že ich nakŕmite tým, čo majú radi (prebiotiká). Zároveň však vášmu mikrobiómu pridáte živé mikróby priamo do vášho systému (probiotiká).
Prebiotiká – existujúce mikróby
Sú špecializované rastlinné vlákna, ktoré pôsobia ako hnojivá a stimulujú rast zdravých baktérií v čreve. Prebiotiká sa nachádzajú v mnohých druhoch ovocia a zeleniny, najmä v tých, ktoré obsahujú komplexné sacharidy, ako vlákninu a odolný škrob. Tieto sacharidy nie sú stráviteľné naším telom, takže prechádzajú tráviacim systémom a stávajú sa potravou pre baktérie a ďalšie mikróby.
Zoznam prebiotických potravín je však pomerne dlhý – od špargle až po sladké zemiaky. Rýchle vyhľadávanie na internete prinesie desiatky príkladov, no istotu vie priniesť jedine konzultácia s lekárnikom alebo registrovaným dietetikom. V súčasnosti môže byť zoznam prebiotických doplnkov ešte dlhší. Ako sme už spomínali, zvyčajne obsahujú komplexné sacharidy, napríklad vlákninu.
Probiotiká – pridané živé mikróby
Probiotiká sa od prebiotík líšia tým, že obsahujú živé organizmy. Zvyčajne ide o špecifické kmene baktérií, ktoré priamo prispievajú k populácii zdravých mikróbov vo vašom čreve. Rovnako ako prebiotiká, aj probiotiká môžete jednoducho prijať v bežnej strave. Azda najbežnejšou probiotickou potravinou je jogurt, ktorý sa vyrába fermentáciou mlieka a rôznych baktérií zotrvávajúcich aj v konečnom produkte. Dobrým zdrojom probiotík sú aj ďalšie potraviny fermentované baktériami, ako je kyslá kapusta, kombucha a kimchi.
Najrýchlejším a najefektívnejším spôsobom, ako ich viete prijať, je užívať výživové doplnky. Jedna dávka probiotických výživových doplnkov môže obsahovať buď konkrétny kmeň mikróbu, alebo zmes mikróbov. Rovnako, ako v prípade prebiotických doplnkov, aj probiotické doplnkové spoločnosti predávajú produkty za konkrétnym účelom, ako je napríklad syndróm dráždivého čreva.
Nezabudnite na…
Pri užívaní akýchkoľvek výživových doplnkov je nutné pochopiť, že ich existuje nekonečne veľa. Jednou z bežne používaných probiotických baktérií je laktobacil. Existuje však viac ako 120 druhov laktobacilov a najmenej desať z nich sa používa v probiotikách. Ba čo viac, existuje niekoľko ďalších druhov baktérií, pričom každá z nich disponuje niekoľkými ďalšími druhmi, čím vytvárajú takmer nekonečnú škálu dostupných probiotík. A aj keď si už vyberiete niektorý z druhov baktérie, jej množstvo sa vo výživovom doplnku môže u jednotlivých značiek líšiť.
Pred používaním akýchkoľvek probiotík by ste mali najprv navštíviť odborníka a preskúmať problém, ktorý chcete vyriešiť. A až na základe tohto stavu by ste si mali vybrať vhodný výživový doplnok. Alebo si s výberom vhodných prebiotík a probiotík pre vaše telo nechajte poradiť jedným z našich skúsených lekárnikov.