Čo je D-manóza a ako pomáha pri zápale močových ciest?

D-manóza je druh cukru, ktorý súvisí so známejšou glukózou. Ide o jednoduché cukry pozostávajúce len z jednej molekuly cukru. Prirodzene sa vyskytujú nielen v našom tele, ale aj v niektorých rastlinách vo forme škrobu. D-manózu obsahujú niektoré druhy ovocia a zeleniny, vrátane dobre známych brusníc, jabĺk, pomarančov, broskýň, brokolice či zelenej fazule.

Tento cukor sa nachádza aj v niektorých doplnkoch výživy, ktoré sú dostupné vo forme kapsúl alebo práškov. Niektoré obsahujú samotnú D-manózu, zatiaľ čo iné obsahujú ďalšie prísady, ako napríklad brusnice, výťažkov z púpavy, ibišteku, šípok alebo probiotík. Mnoho ľudí užíva D-manózu na liečbu a prevenciu opakovaných infekcií močových ciest. Predpokladá sa, že D-manóza blokuje množenie určitých baktérií v močových cestách. Je to ale skutočne tak?

4192

Príčina vzniku infekcie močových ciest

Je vedecky dokázané, že baktérie E. coli spôsobujú až 90 % infekcií močových ciest. Akonáhle sa tieto baktérie dostanú do močových ciest, zachytia sa na bunkách, rastú a spôsobujú infekciu. Vedci predpokladajú, že D-manóza môže pozitívne pôsobiť na liečbu alebo prevenciu infekcie močových ciest zastavením zachytávania týchto baktérií.

Keď skonzumujete potraviny alebo doplnky obsahujúce D-manózu, vaše telo ju nakoniec vylúči obličkami a do močových ciest. Tam sa môže pripojiť k existujúcim baktériám E. coli. Tie sa vďaka tomu oddelia od buniek a nemôžu viac spôsobiť infekciu.

Výskumy dokazujú zlepšenia

Neexistuje veľa výskumov o účinkoch D-manózy na infekcie močových ciest. Mnoho z nich však dokazuje, že by to mohlo pomôcť. Napríklad, štúdia z roku 2013 urobila výskum na vzorke 308 žien s častými infekciami močových ciest, ktorým podala D-manózu.fungovala rovnako ako antibiotikum nitrofurantoín na prevenciu infekcie močových ciest počas 6 mesiacov.

Inej štúdie z roku 2014 sa zúčastnilo 60 žien, taktiež s opakovanými infekciami močových ciest. Táto štúdia porovnávala D-manózu s antibiotikom trimetoprim/sulfametoxazol. Výsledkom tejto štúdie bolo zistenie, že D-manóza znížila príznaky infekcie močových ciest u žien s aktívnou infekciou. Dokonca, na prevenciu ďalších infekcií bola tiež D-manóza ešte účinnejšia ako samotné antibiotikum.

Štúdia z roku 2016 zase testovala účinky D-manózy na 43 ženách s aktívnou infekciou močových ciest. Zaujímavé je, že aj v prípade tejto štúdie u väčšiny žien skutočne došlo k zlepšeniu príznakov.

Ako používať D-manózu

V rámci súčasného trhu je dispozícii veľa rôznych produktov obsahujúcich D-manózu. Tie sa líšia v závislosti od účelu, na ktorý ju chcete používať. Snažíte sa zabrániť infekcii alebo liečiť aktívnu infekciu? Ako sme už spomínali, D-manóza sa zvyčajne používa na prevenciu, liečbu akútnej alebo opakovanej infekcie močových ciest. Je dôležité vedieť, na aký účel chcete D-manózu používať, pretože dávkovanie sa bude líšiť:

  • Na prevenciu častých infekcií močových ciest: 2 gramy 1-krát denne alebo 1 gram 2-krát denne.
  • Na liečbu aktívnej UTI: 1,5 gramu 2-krát denne počas 3 dní a potom 1-krát denne počas 10 dní, alebo 1 gram 3-krát denne počas 14 dní.

 

Kapsuly vs. prášok

D-manóza sa dodáva jednak v kapsulách alebo v práškoch. Forma, ktorú si vyberiete, závisí hlavne od vašich preferencií. Ak neradi užívate objemné kapsuly, alebo sa chcete vyhnúť plnidlám obsiahnutým v kapsulách niektorých výrobcov, môžete uprednostniť prášok.

Majte na pamäti, že veľa výrobkov poskytuje 500 miligramové kapsuly. Aby ste dosiahli požadovanú dávku, možno budete musieť užiť 2 až 4 kapsuly. Ak chcete použiť prášok D-manózy, rozpustite ho v pohári vody a zmes potom vypite. Prášok sa ľahko rozpúšťa a voda bude mať sladkú chuť.

Vedľajšie účinky užívania D-manózy

Väčšina ľudí užívajúcich D-manózu, nemá vedľajšie účinky. Niektorí však môžu mať riedku stolicu alebo hnačku. Je rozumné byť opatrný, pretože D-manóza je forma cukru. V prípade, že máte cukrovku, pred užívaním D-manózy sa poraďte so svojím lekárom. Ten zároveň možno bude chcieť sledovať vašu hladinu cukru v krvi.

Na to, aby sa D-manóza javila ako sľubný doplnok výživy, je potrebné vykonať ďalší výskum. Ak máte aktívnu infekciu močových ciest, neodkladajte rozhovor so svojím lekárom. Oneskorenie liečby antibiotikom, ktoré sa osvedčilo ako účinné pri liečbe aktívnej infekcie močových ciest, môže mať za následok šírenie infekcie do obličiek a krvi.

 Zdroje:

TU, 

TU

TU

 

 

Subscribe

* indicates required
E-mail