Koronavírus vs. chrípka: Podobnosti a rozdiely

Určite ste už v celom tomto pandemickom ošiali počuli o tom, že koronavírus (COVID-19) je ochorenie podobné klasickej sezónnej chrípke. V oboch prípadoch platí, že COVID-19 a chrípka sú nákazlivé ochorenia dýchacích ciest spôsobené vírusmi. V rámci bežných príznakov majú spoločné menovatele, no po detailnejšom porovnaní môžu na ľudí pôsobiť rôzne. Keďže s chrípkou sa lekári stretávajú omnoho dlhšie, o jej liečbe a prevencii vedia omnoho viac. COVID-19 je však nové ochorenie, o ktorom sa momentálne všetci snažíme dozvedieť čo najviac. Čo by ste o nich mali vedieť a ako sa chrániť pred týmito chorobami?

 Podobnosti COVID-19 a chrípky

Vírusy, ktoré spôsobujú COVID-19 a chrípku sa šíria podobným spôsobom – môžete sa nimi nakaziť v tesnom kontakte s inými ľuďmi vo vzdialenosti bližšej ako 2 metre. Vírusy sa mimoriadne dobre šíria cez respiračné kvapôčky (aerosóly) uvoľňované rozprávaním, kýchaním či kašľaním. Ak tieto kvapôčky pristanú v ústach alebo nose niekoho v našej tesnej blízkosti, môžeme ich jednoducho vdýchnuť.

 Tieto vírusy sa navyše môžu šíriť aj vtedy, ak sa človek dotkne povrchu, na ktorom sa niektorý z týchto vírusov vyskytuje. Následne nákazu prenesie do svojho organizmu tak, že sa dotkne svojich úst, nosa alebo očí. Medzi spoločné symptómy COVID-19 a chrípky patria: 

  • Horúčka
  • Kašeľ
  • Dýchavičnosť alebo ťažkosti s dýchaním
  • Únava
  • Bolesť hrdla
  • Nádcha alebo upchatý nos
  • Bolesť svalov
  • Bolesť hlavy
  • Nevoľnosť alebo zvracanie (bežnejšie u detí ako u dospelých)

 

Všetky tieto spoločné symptómy koronavírusu a chrípky sa môžu pohybovať od žiadnych, cez mierne, až po závažné. A aj keď obe ochorenia majú podobné príznaky, ich diagnostika je pomerne náročná. Legitímnym spôsobom, ako zistiť, ktoré z týchto dvoch vírusových ochorení máte, je vykonať testy. V najhoršom prípade však testy môžu odhaliť pozitívny výsledok na obe ochorenia súčasne.

 Mnoho ľudí s chrípkou alebo miernymi príznakmi COVID-19 sa samozrejme môže zotaviť doma prostredníctvom odpočinku a tekutín. Vážne chorí však musia zostať v nemocnici. V prípade, že sa COVID-19 alebo chrípka neliečia včas, môžu viesť k vážnym zdravotným komplikáciám. Môže sa s nich vyvinúť zápal pľúc, syndróm akútnej respiračnej tiesne, zlyhanie orgánov, srdcové záchvaty, zápaly srdca alebo mozgu, mŕtvica a smrť.

 454880-PF8ZIU-292_2

Rozdiel medzi COVID-19 a chrípkou

COVID-19 a chrípka však disponujú aj niekoľkými rozdielmi. Základnou odlišnosťou je, že obe ochorenia sú spôsobené rôznymi vírusmi. Zatiaľ čo chrípka je spôsobená vírusmi chrípky A a B, COVID-19 je spôsobený novým koronavírusom nazývaným SARS-CoV-2. Navyše, ich príznaky sa taktiež objavujú rozdielne a v rôznom čase.

 Prejavenie ochorenia

Zatiaľ čo príznaky COVID-19 sa zvyčajne objavia v intervale 2 až 14 dní po expozícii, príznaky chrípky sa zvyčajne objavia asi 1 až 4 dni po expozícii. COVID-19 sa javí ako nákazlivejší a šíri sa rýchlejšie ako chrípka. Aktuálne štatistiky tiež naznačujú, že úmrtnosť je pri COVID-19 vyššia ako pri chrípke. Asi najmarginálnejším rozdielom, ktorý tieto dve ochorenia odlišuje, je zaznamenanie straty chuti a/alebo čuchu v prípade ochorenia COVID-19.

 Sprievodné komplikácie

COVID-19 ďalej môže spôsobiť rôzne pridružené zdravotné komplikácie spojené s chrípkou, ako sú krvné zrazeniny alebo multisystémový zápalový syndróm u detí. Ďalším rozdielom je, že chrípku je možné liečiť antivírusovými liekmi, ktoré aktuálne v prípade COVID-19 nie sú schválené. Avšak, niektoré lieky môžu pomôcť znížiť závažnosť COVID-19.

 Vakcíny proti COVID-19 vs. chrípke

Proti chrípke môžete dostať každoročnú vakcínu, ktorá vám pomôže znížiť riziko nákazy. Vakcína proti chrípke takisto môže znížiť závažnosť chrípky a riziko vážnych zdravotných komplikácií. Každoročná očkovacia látka proti chrípke poskytuje ochranu pred 3 – 4 chrípkovými vírusmi, u ktorých sa predpokladá, že budú najbežnejšie počas chrípkovej sezóny v aktuálnom roku. Vakcína sa môže podať ako injekcia (injekcia) alebo ako nazálny sprej.

 Avšak pozor, vakcína proti chrípke nás nechráni pred ochorením COVID-19. Ak by sme na túto problematiku nahliadli z opačnej strany, výskum tiež dokazuje, že vakcína proti chrípke ani nezvyšuje pravdepodobnosť, že dostanete COVID-19 alebo iné infekcie dýchacích ciest. Napriek tomu, že vedci v súčasnosti pracujú na vývoji vakcín na prevenciu proti COVID-19, ešte stále nemáme k dispozícii žiadnu oficiálnu očkovaciu látku proti tomuto ochoreniu.

 473

Ako COVID-19 ovplyvní tohtoročnú chrípkovú sezónu?

Chrípková sezóna na Slovensku zvyčajne trvá od októbra do mája. Je možné, že vírusy, ktoré spôsobujú COVID-19 a chrípka sa môžu vo vašej komunite šíriť súbežne s chrípkovým obdobím. Z toho vyplýva, že ľudia môžu ochorieť na jednu alebo obe choroby súčasne. Testovaním je však možné určiť, aký vírus môžete mať, čo predstavuje veľkú pomoc pre lekárov a spôsob liečby ich pacientov.

 Prevencia proti COVID-19 a chrípke

Každý z nás môže podniknúť kroky na zníženie rizika infekcie oboma vírusmi. Niektoré výskumy neustále dokazujú, že prijatie týchto preventívnych opatrení vám môže pomôcť zostať zdravými a znížiť riziko ochorenia na COVID-19 alebo chrípku. Medzi štandardné preventívne opatrenia na zníženie rizika COVID-19, chrípky a iných respiračných infekcií patria: 

  • Vyhýbanie sa hromadným udalostiam a zhromaždeniam.
  • Vyvarovanie sa blízkeho kontaktu (bližšie ako 2 metre) s kýmkoľvek mimo vašej domácnosti, najmä ak máte vyššie riziko vážneho ochorenia.
  • Časté umývanie rúk mydlom a vodou najmenej 20 sekúnd alebo dezinfekcia rúk na báze alkoholu, ktorá obsahuje najmenej 60 % alkoholu.
  • Nosenie ochranného rúška na verejnom priestranstve, napríklad v obchode s potravinami.
  • Pri kašli alebo kýchaní tak urobte do prehybu v lakti alebo si ústa a nos prekryte vreckovkou.
  • Nedotýkajte sa očí, nosa a úst.
  • Denné čistenie a dezinfekcia povrchov s vysokou frekvenciou dotykov (kľučky dverí, spínače svetiel, elektronika a pulty).

 

Okrem všetkých týchto extrémne dôležitých opatrení by ste však nemali zabúdať ani na podporu vašej imunity. Práve silná imunita je tou najlepšou prevenciou proti koronavírusu. Niektoré mikronutrienty, ako vitamín C, vitamín D alebo zinok môžu efektívne udržiavať a boosnuť váš imunitný systém.

 Zdroj: TU

Subscribe

* indicates required
E-mail