Probiotiká - zbytočnosť alebo nevyhnutnosť ? Na túto otázku odpovie a viac tému probiotík priblíži Doc. Mgr. Bilková, Phd., ktorá sa dlhé roky zaoberá vo svojej výskumnej práci probiotikami, teda „prospešnými“ baktériami pre ľudský organizmus. Momentálne pracuje vo vzdelávacej a výskumnej oblasti na Katedre bunkovej a molekulárnej biológie liečiv Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Aké sú indikácie k liečbe probiotikami? Je vhodné a prospešné užívať probiotiká dlhodobo?
Zdraviu prospešné účinky probiotických mikroorganizmov sú rôznorodé. Odporúča sa ich užívať na obnovenie narušenej črevnej mikrobioty počas a po ukončení liečby antibiotikami, po hnačkových ochoreniach rôzneho pôvodu alebo pri vaginálnych infekciách. Ale priaznivé účinky vykazujú probiotiká napr. aj pri redukcii prejavov laktózovej intolerancie, modulácii imunitného systému, redukcii chronického zápalu pri nešpecifickom zápalovom ochorení čreva (IBD: Crohnova choroba, ulcerózna kolitída), cholesterolémii, alebo ako prevencia a terapia infekcií močového traktu.
Pretože väčšina probiotík patrí k mikroorganizmom, ktoré kolonizujú ľudské telo prechodne, odporúča sa ich pravidelné dopĺňanie.
Ktoré sú kvalitné zdroje probiotík? Ktoré kmene probiotík sú vhodné pri hnačkách, pri liečbe antibiotikami a ktoré pri vaginálnych infekciách?
Na tieto otázky sa nedá jednoznačne odpovedať. K najpoužívanejším a najlepšie charakterizovaným probiotickým mikroorganizmom patria vybrané kmene čeľade Lactobacillacea, rodu Bifidobacterium, alebo kvasinky Saccharomyces cerevisiae subsp. boulardii.
Na Slovensku je registrovaných 5 liekov s obsahom živých mikroorganizmov a jeden liek obsahujúci metabolické produkty mikroorganizmov. Okrem toho je na trhu dostupných množstvo výživových doplnkov obsahujúcich prospešné mikroorganizmy a to buď samostatné kmene, alebo kombinácie viacerých. Pri výživových doplnkoch sa nevyžaduje preukázanie ich účinnosti, čo však neznamená, že nie sú účinné. Len väčšinou nie je možné jednoznačne odporučiť určitý produkt (špecifický kmeň alebo kombináciu kmeňov) na konkrétny zdravotný problém. V tabuľke približujeme vybrané probiotiká overené štátnym ústavom pre kontrolu liečiv.
Tip pre vás: prospešné mikroorganizmy nájdeme aj v niektorých bežných potravinách, ako sú kyslomliečne výrobky (kefír, jogurt, bryndza a iné), kvasená zelenina (napríklad kvasená kapusta a uhorky) alebo víno. Na rozdiel od liekov sa od potravín obsahujúcich užitočné mikroorganizmy neočakáva, že vyliečia konkrétny zdravotný problém, ale že podporia správne telesné funkcie, prípadne, že znížia riziko ochorenia v širokej skupine zdravých jedincov.
Autor:
PharmDr. Ivana Šušaníková, PhD.
Jún 2023