Plesňové ochorenie kože a nechtov

Komplexná liečba plesňových ochorení kože a nechtov

Plesne okolo nás

Plesne sú vo svojej podstate huby, schopné pokrývať povrch substrátu myceliom. Mycelium sú zhluky vláknitých výbežkov. Hoci sa pri slove pleseň väčšine ľudí vybaví zelenkastý fľak v rohu vlhkej miestnosti, ktorý treba čím skôr odstrániť, majú tieto mikroorganizmy veľký význam v dnešnom priemysle. Stačí spomenúť jeden z najvýznamnejších objavov 20. storočia, penicilín. Toto prvé antibiotikum je produktom plesne Penicilliumnotatum. Taktiež taký bežný produkt ako je pivo, by nebolo možne vyrábať nebyť Saccharomycescerevisiae,mikroorganizmuzaradeného medzikvasinky.A kto by si nespomenul na výnimočnú chuť, ktorú plesne dodávajú vybraným druhom syrov. Samozrejme, že ak existujú huby prospešné, existujú i také, ktoré dokážu na ľudskom tele parazitovať a spôsobovať ochorenia. Takýmto ochoreniam, ktoré vznikajú na základe infekcie húb na koži sa hovorí MYKÓZY.

Mykózy a onychomykózy

Mykózy sa delia na veľké množstvo druhov na základe miesta výskytu a pôvodcu ochorenia. Najčastejšie však, keď sa hovorí o mykózach, sú myslené mykózy povrchové, nazývané aj dermatofytózy. Podľa oblasti výskytu sa označujú latinsky tineas prívlastkom zasiahnutej oblasti. Poznáme tineacapitis (hlava), corporis(trup), manus(ruky)apedis(nohy).1

Tineapedispatri medzi najčastejšie, a toz jednoduchého dôvodu - nohy sa nachádzajú po väčšinu času v prostredí, ktoré je ideálne na množenie húb. Teda vo vlhkom, neprevzdušnenom mieste bez prístupu svetla. Typickými príznakmi mykózy nôh alebo ľudovo nazývanej atletickej nohy sú svrbenie, pálenie, praskliny, pľuzgiere, šupiny alebo naopak mokvajúce ložiská. Po pripojení bakteriálnej infekcie sa môže vyskytovať aj výrazný zápach. Ide o infekčné ochorenie, ktoré sa veľmi ľahko šíry obyčajným kontaktom, najmä v spoločných priestoroch bazénov, spŕch, sáun a šatní. Pri neriešení spomínaných príznakov, môže dôjsť aj k rozšíreniu na iné časti tela. Najčastejšie sú však napadnuté nechty v blízkosti kožnej infekcie. Takéto ochorenie sa nazýva onychomykóza.

Onychomykozá má v zozname kožných ochorení špecifické postavenie. Ide o ochorenie, ktoré vzniká pri poranení nechtu a nechtového lôžka. Nespôsobuje závažnejšie príznaky a práve preto je ľuďmi často prehliadaná. Navyše liečba vyžaduje zodpovedný a vytrvalý prístup, aby neprišlo k recidíve. Okrem vlhkých miest verejných priestorov bývajú zdrojom nákaz i nechtové štúdia. Môže zasiahnuť nechty i na rukách i nohách. Základnými príznakmi sú zhrubnutie a drobenie nechtu, zmena jeho tvaru, vypuklosť, časté sú aj biele až žlté pásiky.

Prvá pomoc v lekárni

Na liečbu mykóz sa používajú látky zvané antimykotiká. Tie môžeme rozdeliť na systémové a lokálne. Systémové sú u nás dostupné v lekárni iba s lekárskym predpisom. Lokálne by sme mohli rozdeliť na špecifické a nešpecifické antimykotiká. Základným rozdielom je, že špecifické pôsobia na konkrétnom úseku látkovej výmeny húb, zatiaľ čo nešpecifické majú všeobecný fungistatický účinok, menia priepustnosť bunkovej membrány alebo denaturujú bielkoviny húb. Dôležitý je taktiež výber správnej liekovej formy. Na hĺbkové infekcie sa odporúčajú masti, zatiaľ čo na ľahké povrchové infekcie sa zase tinktúry. Na mokvajúce miesta nie sú vhodné krémy, ktoré by na miesto pôsobili hydratačne. Odporúčajú sa skôr pasty s vysušujúcim účinkom.1

V lekárňach je dostupné veľké množstvo voľno predajných výrobkov na plesňové ochorenia s obsahom antimykotík. Poďme si predstaviť niekoľko z nich.

  • Polotuhé liekové formy

Canespor krém    canespor krem        

Účinnou látkou je špecifické širokospektrálne antimykotikum bifonazol. Môže sa aplikovať na väčšinu bežných mykotických problémov. Stačí ho aplikovať 1-krát denne, zvyčajne na večer. Liečba môže vzhľadom k indikácií trvať 2-4 týždne. Treba sa vyvarovať kontaktu s očami. Počas laktácie je použitie kontraindikované. V prvom trimestri tehotenstva sa použitie neodporúča.

Canesten krém

Krém s obsahom klotrimazolu (imidazolový derivát), má širokospektrálny účinok. Je možne použiť ho i pri kožných ochoreniach vonkajších častí pohlavných orgánov. Treba ho aplikovať 3-krát denne. Dĺžka liečby je v závislosti od indikácie 1-4 týždne. Nie je vhodné krém aplikovať počas prvého trimestra a ani počas dojčenia.

Imazol

V tomto prípade treba rozlišovať či ide o Imazol PLUS krém alebo Imazolkrémpastu. V prípade ImazolPLUS krému je hlavnou zložkou opäť klotrimazol spolu s hexamidínom - antiseptikom. Táto kombinácia je vhodná na liečbu nielen mykotických, ale aj bakteriálnych infekcií. Imazolkrémpastaobsahuje  iba klotrimazol. Pastová lieková forma je ideálna na liečbu mokvajúcich vyrážok. Oba prípravky saaplikujú 2-krát denne po dobu 1-4 týždňov. Imazolkrémpastuje možné používať aj počas gravidity a dojčenia. V prípade Imazol PLUS krému je vhodné zachovať opatrnosť pri používaní v gravidite. Pri laktácií sa nesmie liek aplikovať priamo na bradavky.

Lamisil

Kožný krém s obsahom terbinafinu, (špecifické antimykotikum) je vhodný na liečbu mykotických infekcií ako sú atletická noha, mykóza v oblasti trupu ale i na kvasinkové ochorenia. Aplikuje sa u dospelých a detí starších ako 12 rokov 1-2 krát denne po dobu dvoch týždňov. Nesmie sa používať počas dojčenia ani počas gravidity. 

  • Roztoky 

Canespor roztok

Účinná látka je bifonazol, ktorého indikácie sú rovnaké ako v prípade krému. Aplikuje sa raz denne, ideálne pred spaním. Na ošetrenie plochy veľkosti ruky stačia 3 kvapky. Dĺžka liečby závisí od indikácie a je v rozmedzí od 2-4 týždňov. Nie je vhodný na používanie v prvom trimestri tehotenstva, ba ani počas laktácie. canespor_roztok 

Candibene aerodisperzia

Tento liek je vo forme roztokovej aerodisperzie. Obsahuje klotrimazol. Používa sa na dermatofytózy, kandidózy, ale aj na ochorenia nechtového lôžka,taktiež na zmiešané plesňové a bakteriálne infekcie. Aplikuje sa 2 až 3-krát denne po dobu maximálne 3 týždňov. Nie je vhodný na používanie počas dojčenia ani v gravidite.

Micetal roztok

Tento liek obsahuje flutrimazol (imidazolový derivát). Používa sa na kožné ochorenia vyvolané dermatofytmi v kožných záhyboch, ale i na vlasatej časti hlavy alebo na trupe. Aplikuje sa 1-krát denne v rozmedzí 2-4 týždňov. Je vhodný pre dospelých a deti staršie ako 10 rokov. Neodporúča sa aplikovať v počas laktácie ani prvého trimestra gravidity. 

V prvom rade si musíme uvedomiť, že liečba nechtovej mykózy je diametrálne odlišná od liečby mykózy kožnej. Väčšina antimykotických prípravkov používaných na kožné problémy je v prípade nechtu buď vôbec, alebo málo účinná. Dôvodom je samotná stavba nechtu, cez ktorý sa nedokáže dostatočne účinná dávka antimykotika dostať k pôvodcovi ochorenia. Preto špeciálne prípravky na nechty často obsahujú aj takzvané keratolytikum o silnej koncentrácií na zmäkčenie nechta a lepší prestup účinnej látky. 

Canespor sada              

Canespor sada obsahuje 10 g masti, 15 vodotesných náplastí a škrabky na nechty. Netreba si zamieňať pojmy Canespor krém a Canespor masť. Krém je určený na kožné mykózy a na liečbu nechta nemá žiaden vplyv. Zatiaľ čo masť je súčasťou Canespor sady určenej na liečbu onychomykóz. Účinnou látkou je tu bifonazol v kombinácií s keratolytikom, ureou. Na postihnutý necht sa vždy večer nanesie vrstvička krému, potom sa takto ošetrený necht zalepí priloženou náplasťou. Po 24 hodinách sa náplasť odstráni, necht sa nechá zmäknúť približne 10 minút v teplej vode a následné sa priloženou škrabkou odstráni postihnutá časť. Štandardná dĺžka liečby je 7-14 dní.Sada sa môže používať v tehotenstve a počas dojčenia len po konzultácií s lekárom. 

Loceryl

Loceryl je liečivý lak na nechty s 5% obsahom amorolfínu. Výhodou tohto prípravku je, že sa aplikuje len 1-krát týždenne. No liečba trvá asi 6 mesiacov na rukách,v prípade nôh dokoncaaž 12 mesiacov. Samotný lak by nemal prísť do kontaktu s kožou a ani s inýmičasťami tela okrem liečeného nechtu. Pred aplikáciou je nutné necht očistiť pribalenými tampónmi. Pilníkom na nechty sa opiluje postihnutá časť, opäť sa vyčistí a nanesie sa lak priloženým aplikátorom. Ten sa musí medzi jednotlivými použitiami dôkladne očistiť aby nedošlo ku kontaminácií. Je vhodný pre ľudí starších ako 18 rokov.Počas gravidity a dojčenia sa neodporúča liek používať. 

Scholl kúra na nechtovú mykózu  scholl 1   

Táto zdravotnícka pomôcka je určená na liečbu stredne závažných stavov onychomykóz. Súčasťou balenia sú jednorazové pilníčky na opilovanie postihnutej časti nechtu. Po odstránení prachu z pilovania sa pomocou štetôčka nanesie priložená kúra a čaká sa 5 minút kým zaschne. Pre maximálny účinok je nutné 30 minút postihnutý necht nenamáčať. Kuru stačí aplikovať raz denne počas 7 dní. 

Kedy navštíviť lekára

Ak nepríde k zlepšeniu stavu po aplikácií jedného z voľno predajných prípravkov na mykózu do 7 dní, odporúča sa návšteva u lekára. Ak sa jedná o onychomykózu, treba navštíviť lekára vždy, keď sa vyskytne infekcia na viac ako dvoch nechtoch, prípadne je postihnutého viac ako 30% z nechtového lôžka. Dermatológ vám môže naordinovať liečbu lokálnu, v ťažších prípadoch kombináciu liečby lokálnej so systémovou. Najčastejšie systémovo podávané antimykotiká sú terbinafin a itrakonazol. Ich použitie závisí od lekárskeho vyšetrenia. Systémové prípravky s týmito liečivami sú viazane výhradne na lekársky predpis.

Výber správneho prípravku ešte nezaručuje úspešnú liečbu. Či už sa jedná o mykózu kože alebo nechta, dôležitá je dôslednosť v aplikácií. Význam majú aj zvýšené hygienické opatrenia ako dezinfekcia obuvi a ponožiek. Treba myslieť na to, že tieto ochorenia sú vysoko nákazlivé a nedostatočnou liečbou môžeme infekciu rozšíriť i na svojich najbližších.

Tento text má len informatívny charakter a nenahrádza návštevu lekára. Pred použitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu o lieku.

Zdroje:

1.Foltán, V.; Foltánová, T.; Jankyová, S.; Suchopár, J.; Kotlářová, L.; Végh, V.; a kol. (2012)Voľno predajné prípravky. Bratislava: Edukafarm, spol. s.r.o.

PharmDr. Rastislav Holický – Lekáreň PLUS, Pezinok

Subscribe

* indicates required
E-mail