Materstvo je úžasné obdobie vzniku nového života, ale predsa len zanechá stopy na našich telách.
Nebolo by od veci, keby sa naše telo dalo po pôrode čo najskôr dokopy a vyzeralo ako predtým. Viete ako účinne bojovať proti striám na brušku, prsiach, či stehnám, ktorými po tehotenstve trpia mnohé mamičky?
Stálo to zato, ale...
Poviete si, že to rozhodne za to stálo. Žiaľ, jedným z trvalých následkov tehotenstva sú aj nepekné strie. Niektorá mamička ich má menej, iná viac, ale vyhnúť sa im podarí len máloktorej mamičke, napriek krémovaniu a masážam bruška či pŕs. Predsa len veľká zmena objemu robí svoje. Koža v gravidite prechádza mnohými výraznými zmenami počas tehotenstva a po jeho skončení. Zmeny sa prejavujú hlavne v podobe hyperpigmentácie a strií.
Strie
Strie patria do skupiny kožných problémov a vytvárajú škaredú jednosmernú priamku s ktorou skoro každý z nás bojuje. Ľudská kožu pôsobí ako ochranná bariéra medzi vonkajším prostredím a vnútornými orgánmi tela, tvorí ju niekoľko vrstiev. Je pružná a preto s prirodzeným rastom a zväčšovaním objemu tela sa naťahuje, vďaka elastickým vláknám, ktoré v koži prebývajú. Objavujú sa hlavne v partiách vnútornej strany stehien, paží, taktiež v oblasti nad kolenami, trápia aj brucho, zadok a prsia. U žien sa vyskytujú hlavne počas tehotenstva, tínedžerov strašia v ich dospievajúcom období v puberte. Tí jedinci, ktorí v tomto období rastú príliš rýchlo a ich elasticita kože sa s tým ťažko vyrovnáva, tak nastáva tento kožný problém.
V tehotenstve sa objavujú hlavne v druhej časti gravidity a postihujú predovšetkým oblasť brucha, ale môžu sa objaviť aj na prsníkoch a stehnách.
Prečo vznikajú strie?
Vznik strií súvisí s pomerne prudkým napínaním kože, ku ktorému dochádza vďaka rýchlo rastúcej maternici, nadmernému ukladaniu tuku v podkoží a zvýšenej hladine hormónu kortizolu. Koža sa na postihnutých miestach naťahovaním stenčí tak, že presvitá podkožné tkanivo – preto majú strie ružovočervené až fialovočervené sfarbenie a nazývame ich „červené“ strie.
Kde vznikajú najčastejšie strie?
- U tehotných žien na bruchu, panve, prsníkoch.
- V puberte na bruchu, panve, okolo pása, na prsníkoch.
- Pri dlhodobom užívaní kortikosteroidov a pri Cushingovom syndróme sa strie môžu objaviť na celom tele, aj na tvári. Postihujú väčšiu oblasť, sú dlhšie a širšie.
- Samotné strie neohrozujú zdravie človeka. Ale ak sa objavia mimo tehotenstva, sú sprevádzané zvýšeným tlakom krvi, priberaním na trupe, hyrzuitizmom, navštívte lekára.
Kvalita pokožky
Dôležitá je kvality vašej pokožky. Pokiaľ ste sa ešte pred tehotenstvom zdravo stravovali, občas športovali a mali elastickú, pružnú dobre živenú pokožku, tak tá by mala záťaž tehotenstva ustáť. Samozrejme, za predpokladu, že priberiete na hmotnosti len klasických tehotenských 10 – 15 kg. Pokiaľ počas gravidity priberiete 20 – 30 kg, striám sa určite nevyhnete.
Prevencia strií
Ak ste ešte len tehotná a strie sa zatiaľ u vás neobjavili, skúste prevenciu. Klásť dôraz na vyváženú stravu, snahu vyhýbať sa množstvu tukov a cukrov, z ktorých sa najviac priberá, strážiť si prírastok hmotnosti aj počas gravidity. Aj keď vieme, že je to niekedy veľmi ťažké (tehotenské chute robia svoje), ale snažme sa aspoň udržať v intervale priberania 1 – 1,5 kg prírastku našej váhy za mesiac. Každé kilo navyše kladie na kožu väčšie nároky a zvyšuje tak riziko vzniku strií.
Ak však vzniknú, netreba plakať, ani trpieť kvôli tomu komplexmi, existuje niekoľko spôsobov, ako strie minimalizovať. Čím skôr začnete na nich pracovať, tým lepšie výsledky môžete dosiahnuť.
Najľahšie sa dá bojovať proti červeným striám. Ak majú stále ešte túto farbu, znamená to, že nevznikli skôr ako pred pol rokom a kvalitným krémom proti striám ich dokážete odstrániť.
Ak sú však strie už biele, musíte sa zmieriť s tým, že vás budú sprevádzať počas celého života. Neznamená to však, že musia byť také výrazné ako sú.
Ako minimalizovať biele strie?
Existujú prípravky, či už po domácky vyrobené alebo si ich môžete zakúpiť na trhu, a strie sú takmer neviditeľnými a rozhodne to stojí zato!
Pomôcť si môžeme aj z domácej lekárne – olivovým olejom natierame miesta, kde predpokladáme vznik strií.
Vaječný bielok - bielok si niekoľkokrát denne vtierajte na miesta, kde máte strie.
Cukor a citrónová šťava- Zmiešajte jednu polievkovú lyžicu cukru a 4 až 6 kvapiek citrónovej šťavy. Túto zmies vtierajte na postihnuté miesta dvakrát denne.
Krémy, oleje, či gély proti striám - existujú prípravky proti striám, ktoré nám môžu pomôcť. Ak nie ste typ, ktorý by si doma každý deň vyrábal rôzne domáce masti, vyberte si kvalitný produkt proti striám, ktorého základom sú bambucké maslo, kakaové maslo či aragánový olej, mandľový, jojobový, klasický olivový či slnečnicový olej, výťažky z rastlín, kolagén, elastín, ktoré spevňujú kožu. Povzbudzujú mikrocirkuláciu, zvyšujú pružnosť a pevnosť pokožky. Pôsobia veľmi vyživujúco na pokožku a majú schopnosť minimalizovať strie.
Vyberajte si produkty na prírodnej báze, osvedčené a testované odborníkmi. Dermatológovia odporúčajú aplikovať denne tieto prípravky. Pravidelnosť je však úplne zásadná. Masáže a vtieranie spomínanej zmesi s príjemnou masážou bruška aspoň znižujú riziko vzniku strií a bude sa to páčiť nielen vám, ale aj vášmu bábätku v brušku. Takýto krém, gél, či olej si vtierajte 2- až 3-krát denne.
Tak napríklad - ELANCYL CRÈME PRÉVENTION VERGETURES - Vďaka vysokej koncentrácii svetlicového oleja a morskému extraktu vyživuje a zjemňuje pokožku, zvyšuje jej odolnosť a pružnosť. Vďaka nemastnej textúre je možné sa ihneď po aplikácii obliecť. Tento krém je odporúčané používať v priebehu dospievania a tehotenstva. V tehotenstve odporúčame používať od 4. mesiaca tehotenstva. V prípade dojčenia vynechajte prsné bradavky a dvorce.
ELANCYL GEL CORRECTION VERGETURES - Je odporúčaný pri výrazných váhových výkyvoch (po pôrode, v/po puberte, pri/po diétach alebo pri prílišnom náraste na váhe), aby viditeľne zlepšil veľkosť a farbu už existujúcich strijí. Vitamín C a fibrilín regenerujú a reštrukturalizujú pokožku a syntetizujú elastické a kolagénové vlákna, čím posilňujú pružnosť pokožky, zinočnatá soľ upokojuje a redukuje pocit napätej pokožky. Krycie pigmenty znižujú viditeľnosť strijí tým, že tlmia ich farbu. Viditeľné výsledky: Menšie a kratšie strije, hladšia, jemnejšia a elastickejšia pokožka.
ESTHEDERM EXTRA FIRMING HYDRATING LOTION 200 ml - Extra spevňujúce hydratačné mlieko. Viditeľné spevnenie a intenzívna hydratácia pokožky tela vo veľmi príjemnej textúre telového mlieka. Toto mlieko pôsobí priamo na príčinu, ktorá spôsobuje povädnutie pokožky a teda znižuje degradáciu podporných vlákien pokožky (kolagénu a elastínu). Obnovuje prirodzené schopnosti kože bojovať proti strate elasticity. Je ideálne po schudnutí alebo tehotenstve, ale aj ako každodenná spevňujúca, hydratujúca starostlivosť o telo rekonštruujúca kožu.
Elasti-Q telový krém proti striám 200 ml - Predchádzajte striám včas - masírujte krémom Elasti-Q počas tehotenstva nielen bruško, ale aj stehná a poprsie a strií sa obávať nemusíte.
Elasti-Q Original má ľahkú konzistenciu, ľahko sa vstrebáva, nezanecháva pocit mastnoty a má príjemnú vôňu. Pre najlepší výsledok odporúčame používať telový krém Elasti-Q Original tak často, ako len budete potrebovať. Najviac postihnuté miesta, najmä bruško, zadoček, stehná a boky ale natierajte minimálne 2x denne.
Tip na masáž bruška s telovým krémom Elasti-Q Original: Je samozrejmé, že počas tehotenstva je obzvlášť namáhaná pokožka stále rastúceho bruška. Koža je tu maximálne napnutá a potrebuje preto zvlášť starostlivú opateru. Naneste krém Elasti-Q Original na ruku a veľmi jemne ho rozotrite po brušku. Začnite okolo pupku: vezmite kožu kúsok po kúsku medzi palec a ukazovák a jemne ju povytahujte až zružovie a krém sa do pokožky vsiakne. Tkanivo bude pružnejšie a elastické.
Bi-Oil – olej na citlivú pokožku - Obsahuje rastlinné extrakty a vitamíny v olejovom základe (napríklad vitamín A, purcellin oil, vitamín E, levanduľový olej a nechtíkový olej). Odporúča sa aplikovať počas tehotenstva hlavne v druhom trimestri na časti tela, ktoré sú postihnuté striami najviac (brucho, prsia, spodná časť chrbta, boky, zadok a horná časť stehien).
Arganový olej kozmetický BIO - Extra čistý panenský je lisovaný z plodov orecha arganu. Tento olej patrí k tým vzácnejším a veľmi cenným. Je to 100 - percentná prírodná organická látka bez konzervantov. Má mnoho účinkov, okrem iného regeneruje, lieči, je protizápalový a antibakteriálny. Hovorí sa mu aj tekuté zlato. Arganový olej obsahuje esenciálne nenasýtené mastné kyseliny, najmä Omega 9 a Omega 6, má vyšší antioxidačný potenciál ako olivový olej. V koži vytvára bariéru proti strate vlhkosti, vyživuje bunky a posilňuje cievy. Keďže obsahuje takmer trojnásobok prírodného vitamínu E ako ostatné prírodné zdroje, je skvelý na prevenciu a ošetrovanie jaziev, zápalov a hlavne strií. Takisto chráni pred UV žiarením, spomaľuje starnutie pleti a vyživuje i vlasové vlákna, nechty, pomáha pri ekzémoch a psoriáze.
Eucerin – telový olej proti striám - Počas tehotenstva je výborný telový olej proti striám Eucerin, ktorý obsahuje iba 100 - percentné prírodné oleje. Bol vyvinutý špeciálne pre citlivú pokožku, obsahuje vitamín E a vysoko kvalitné rastlinné oleje, bohaté na kyselinu linolovú (nenasýtenú mastnú kyselinu), ktorá posilňuje prirodzenú funkciu kože. Pravidelné používanie oleja stimuluje krvný obeh, zvyšuje pružnosť pokožky a znižuje výskyt strií, čo potvrdili i klinické štúdie. Došlo k zvýšeniu prekrvenia pokožky a k dobrej kožnej znášanlivosti.
Úplné odstránenie strií žiaľ nie možné- ide o trvalú deformáciu. V súčasnosti je však možné takto popraskanú pokožku ošetrovať a tým eliminovať viditeľnosť jazvičiek. Ak , ani to nepomáha, alebo ste zástancom radikálnych a rýchlych riešení problému, tak siahnite po metóde- terapii, kde sa dosahujú výborné výsledky na eliminácii viditeľnosti strií:
Laserová terapia - Samozrejme, je to podstatne drahšia záležitosť ako krémy alebo vaječné bielky, ale výsledok stojí za to. Laserové odstránenie strií funguje dobre najlepšie vtedy, ak ide o strie, ktoré nie sú staršie ako jeden rok. Ošetrenie je potrebné opakovať – zvyčajne 3až 4-krát, aby sa dosiahol čo najlepší výsledok. Viac sa dozviete v jednotlivých kozmetických klinikách, ktoré ošetrenie ponúkajú, pretože mnohé záleží aj od druhu lasera a stavu vašich strií.
Chemický peeling - Je účinný najmä pri novších striách, ale môže pomôcť aj pri starších. Ide o chemický peeling kyselinou trichlóroctovou. Niektoré centrá estetickej chirurgie ponúkajú aj liečbu strií Dracula terapiou – teda vpichovaním vlastnej krvi.
Účinnou metódou na strie je tzv. frakčná rádiofrekvencia. Hlavicu prístroja tvoria mikroihličky, ktoré vypúšťajú do kože tepelnú, rádiofrekvenčnú energiu.
„Mikroihličky prenikajú do kože priamo ku kolagénovým vláknam. Tie sa prehrejú a vplyvom tepla sa zmrštia. Koža sa tak okamžite vypne a následne sa začnú vytvárať nové kolagénové vlákna. To zabezpečí po sérii 2-3 ošetrení dlhodobý efekt spevnenia a vypnutia kože. Tým, že najviac energie sa dostáva do dermy (vrchnej vrstvy kože), lepšie sa stimulujú fibroplasty – bunky, ktoré vytvárajú kolagén. Koža je napnutá, zlepší sa jej kvalita a strie sa stiahnu
V najhoršom prípade aj plastika...
Ak chcete úplne odstrániť strie alebo ich máte veľa a vo veľmi zlom stave, existuje aj invazívny spôsob riešenia tohto problému – chirurgický zákrok. Samozrejme, tento zákrok nie je lacný a dnes už ani nie veľmi často využívaný, kvôli iným spomínaným metódam. V ťažkých prípadoch, napríklad, keď sú strie spojené s nevzhľadným ovisnutím kože, je možné stav riešiť plastikou brucha. V každom prípade, ak zabojujeme proti nepekným jazvičkám s názvom strie, budeme sa cítiť lepšie a sebavedomejšie.
Použitím viacerých metód sa dosahujú výborné výsledky na eliminácii viditeľnosti strií.
PharmDr.Slavomíra Kečler Sokolská, PhD., MPH. – Lekáreň sv. Tadeáša, Pezinok