Myslíte počas leta aj na svojich domácich miláčikov

Okrem vysokých teplôt dokážu potrápiť vašich domácich miláčikov aj kliešte, blchy a rôzne parazity, ktoré môžu získať počas leta primárne z váľania sa v tráve. Práve obdobie od marca do októbra je z tohto pohľadu najrizikovejšie, a preto buďte pripravení. Dobrá prevencia je základ v ochrane zdravia vašich domácich miláčikov.

Ochorenia spôsobujúce kliešte

Tak, ako aj pri ľuďoch, aj pri domácich zvieratách, prevažne u psoch a mačkách, môže kliešť spôsobiť závažné ochorenie. Ide najmä o ochorenie, akým je lymská borelióza, ehrlichióza, babezióza, kliešťová meningoencefalitida a mnoho ďalších iných nákaz. Existuje niekoľko spôsobov, ako svojich domácich miláčikov proti tomuto hmyzu môžete ochrániť a je len na vás, pre ktorý z nich sa rozhodnete.

5_5

Príznaky napadnutia parazitom

V závislosti od toho, aký parazit napadne vášho domáceho miláčika, sa môžu ukázať aj prvé príznaky. Ak sa rozprávame o kliešťoch, tak práve ten môže spôsobovať rôzne nákazy, ktoré majú iné príznaky. Doba infekcie a prvých príznakov môže byť tiež rozdielna. Niekedy to môže byť 5 - 7 dní, pri iných ochoreniach sa môžu prvé príznaky ukázať až po 7 – 15 dní. Rovnako sa mení aj doba prenosu infekcie po prisatí kliešťa na zviera. Preto je dôležité najmä v týchto mesiacoch kontrolovať pokožku a srsť zvierať a klásť tomu väčšiu pozornosť, najmä pri tých, ktoré majú hustejšiu a dlhšiu srsť. 

Kúpanie so špeciálnymi šampónmi

Veľmi dôležitá je hygiena zvierat, pri ktorej viete odkontrolovať, ako je na tom srsť vášho domáceho miláčika. Ak spozorujete niečo nezvyčajné, okamžite by ste mali konať, pretože prenos infekcie vo väčších prípadoch nemusí byť okamžitý. Na druhej strane, ak aplikujete na svojho maznáčika akýkoľvek antiparazitický prípravok, ktorý je určený práve pre konkrétne zviera, nemali by ste ho kúpať po nejakú dobu, aby bola látka účinná. Tiež nezabúdajte srsť pravidelne vyčesávať, najmä pri dlhosrstých zvierat.

Pet Health Care Lola antiparazitárny šampón

Je šampón, ktorý je určený práve pre psy, mačky, šteniatka alebo mačiatka. Obsahuje látku dimetikón, ktorý sa viaže na vonkajšie parazity ako blchy či kliešte a tým obmedzuje ich pohyblivosť. Je možné ho používať pri umývaní zvierat, čím sa parazity po nanesení šampónu jednoducho odstránia. Avšak, Pet Health Care Lola šampón môže ostať na srsti aj po umytí. Vtedy bude pôsobiť ako lepiaca pasca na parazity, ktoré sa jednoducho nalepia a zo srsti sa len vyčešú. 

sampon macky psy

Prípravky ako spot-on a pipety

Medzi jedny z najznámejších a najviac využívaných ochranných pomôcok proti parazitom sú pipety. Ide o repelentný prípravok, ktorý je určený na ochranu proti vonkajším ektoparazitom, hlavne proti blchám a kliešťom. Pred používaním týchto prípravkov je potrebné prečítať si príbalový leták, ako pipety používať. Tiež nie je povolené pipety používať pri mačkách, pretože látka, ktorú pipety obsahujú - permetrin, je pre mačky toxická. Rovnako aj prípravky ako spot-on si vyžadujú správnu aplikáciu, a to buď na krk alebo priamo medzi lopatky. Tieto prípravky predstavujú roztok, ktorý sa používa na vonkajšiu aplikáciu na kožu. Ich výhodou je to, že parazit je usmrtený hneď pri kontakte s kožou, takže sa tým predchádza prenosu infekcie.

Frontline Spot-On Dog L pre psy

Je prípravok, ktorý je vhodný pre psy, ktoré majú od 20 do 40 kg. Tieto prípravky sa vyberajú v závislosti od veľkosti a váhy psa. Prípravok Frontline Spon-On Dog L obsahuje látku Fipronilum a využíva sa na prevenciu a liečbu pri napadnutí blchami, kliešťami alebo pri liečbe a kontrole alergii na blšie uhryznutie.

spot on psy

Frontline Spot on Cat pre mačky

Predstavuje v podstate rovnaký, už spomenutý prípravok pre psy, avšak s tým rozdielom, že tento je určený výhradne pre mačky. Rovnako obsahuje látku Fipronilum a je určený na prevenciu a liečbu pri napadnutí blchami, kliešťami alebo pri liečbe a kontrole alergickej dermatitídy po uhryznutí blchami. Balenie prípravku Frontline Spon-on Cat obsahuje aj návod, ako tento prípravok aplikovať a predchádzať tak zdravotným komplikáciám. Liek je tiež účinný proti kliešťom po dobu 3-4 týždňov.

Spot on macky

Nosenie obojkov

Ďalším spôsobom, ako môžete ochrániť svojich domácich miláčikov, je používanie antiparazitných obojkov. Tie sú opäť rozdielne v závislosti od toho, či ide o mačku alebo psa. Výhodou týchto obojkov je najmä to, že ich účinnosť môže byť v niektorých prípadoch aj 6 mesiacov, a preto nie je potrebné obojok často meniť. 

Scalibor antiparazitný obojok

Je obojok určený pre veľké psy. Obojok má až 65 cm a obsahuje účinnú látku Deltamethrinum. Podstatné je, aby sa obojok dotýkal kože psa, avšak, aby nebol príliš utiahnutý. Práve tento obojok Scalibor je vhodný na ochranu pred infestáciou kliešťov, na ochranu pred cicaním krvi kútovkami alebo na ochranu pred napadnutím komármi až po dobu 6 mesiacov. Avšak plný účinok nastáva až po jednom týždni.

obojok pes

Beaphar Diaz antiparazitný obojok pre mačky

Ak je vašim domácim miláčikom práve mačka, vyskúšajte antiparazitný obojok Beaphar Diaz pre mačky, ktorý má 35 cm a ktorý efektívne zahubí blchy a kliešte. Je skvelou voľbou na ochranu zdravia mačiek od 6 mesiacov. Rovnako balenie obsahuje aj návod, ako obojok aplikovať.

obojok macky

Pinzety a očkovanie

Ďalším spôsobom, ako môžete chrániť svoje domáce zvieratka je očkovanie, no najskôr sa poraďte s veterinárom či a aké očkovanie vôbec odporúča. Rovnako ďalším spôsobom je manuálne odstránenie kliešťa pinzetou, avšak ak nemáte s tým skúsenosť, určite vyhľadajte odbornú pomoc. Nesprávne odstránenie kliešťa môže mať ešte horšie následky, preto odporúčame skôr využívanie špeciálnych prípravkov.

 

Subscribe

* indicates required
E-mail