Letná dovolenka: Nezabudnite si zbaliť tieto lieky

Opatrenia sa uvoľňujú a počasie praje všetkým dovolenkárom. Chystáte sa aj vy na letnú dovolenku k moru alebo na dovolenku strávenú na horách? Či už preferujete more alebo hory, určite si nezabudnite zbaliť aj tieto lieky, ktoré vám v prípade potreby môžu zachrániť celú dovolenku. 

Lieky, ktoré bežne užívate

Ako prvé by ste si určite nemali zabudnúť zbaliť lieky, ktoré užívate pravidelne každý deň. Či už ide o lieky na vysoký alebo nízky krvný tlak, na cukrovku, zrážanie krvi a podobne, tie rozhodne majte vždy so sebou. Práve oni mali by byť ako prvé, ktoré si vôbec na dovolenku zbalíte. 

8 - medicine

Opaľovanie

Či už idete na dovolenku k moru alebo na dovolenku na hory, vedzte, že budete väčšinu času vystavení slnku. Preto je dôležité, aby ste mali so sebou akýkoľvek krém alebo olej na opaľovanie. Keďže intenzita slnka pri mori a na horách je oveľa väčšia, použite aj krém s vyšším faktorom SPF, ktorý vás ochráni pred spálením. Nezabúdajte tiež na ochranu po opaľovaní. Vystavením slnka bude vaša pokožka dehydrovaná, a preto by ste ju mali hydratovať nielen zvnútra, a to dodržiavaním pitného režimu, ale aj hydratačným krémom zvonku. Ak idete na dovolenku s deťmi, určite použite krém na opaľovanie s faktorom SPF 50+.

La Roche Posay Anthelios Dermo-Pediatrics

Je ochranné mlieko na opaľovanie, ktoré je určené priamo pre deti. Obsahuje faktor SPF 50+, a preto poskytuje veľmi účinnú a vysokú širokospektrálnu ochranu pred UV žiarením. Toto detské mlieko La Roche Posay Anthelios Dermo-Pediatrics je bez parfumácie a jeho konzistencia je veľmi príjemná, takže sa ľahko rozotiera, je tiež vodoodolný. Na dieťa by ste ho mali aplikovať tesne pred vystavením slnečného žiarenia, po kúpaní, v prípade potenia a po osušovaní pokožky, aby jeho účinnosť bola dostatočná.

La Roche Posay Anthelios Ultra hydratačný krém SPF 30

Nezabúdajte ani na svoju ochranu. Chráňte svoju pokožku hydratačným krémom La Roche Posay Anthelios Ultra, ktorý obsahuje SPF faktor 30. Tento hydratačný krém chráni pokožku pred UVA a UVB žiarením. Je tiež vodoodolný a odolný voči potu, nekomedogénny a vhodný pre všetky typy pokožky.

1 - opalovanie

Štípance

Po noci strávenej pri otvorenom okne alebo po pobyte v prírode, môžete spozorovať na svojom tele štípance. Hoci na Slovensku sa nevyskytuje nadmerné množstvo nebezpečného hmyzu, ktoré by spôsobovalo vážne ochorenie, no prevencia pred hmyzom, komármi a kliešťami, ktoré spôsobujú boreliózu, je dôležitá. Chrániť sa môžete rôznymi krémami a repelentmi, ktoré sa jednoducho aplikujú, a to nastriekaním repelentu na pokožku alebo rôznymi ochrannými odevmi, ktoré odrádzajú hmyz.

Predator Junior repelent

Je repelent, ktorý chráni deti od 3 mesiacov pred komármi, kliešťami a dotieravým nepríjemným hmyzom. Predator Junior repelent predstavuje repelentnú penu, ktorú jednoducho nanesiete na pokožku dieťaťa alebo na odev. Obsahuje minerálne oleje, vitamíny, UV filter, a preto čiastočne chráni pokožku aj pred slnkom. Je jemne parfumovaný a účinný po dobu až 4 hodín.

Fenistil gél

Je gél, ktorý sa používa na zmiernenie svrbivej podráždenej pokožky, ktorú môže spôsobovať či už uštipnutie komárom, hmyzom alebo spálenie od slnka. Používa sa tiež na zmiernenie povrchových popálenín. Fenistil gél obsahuje účinnú látku, ktorá patrí do skupiny antihistaminiká a má aj chladivý účinok. Môžu ho používať aj deti aj dospelí. Čo je veľkou výhodou pri tomto géli je to, že sa nelepí, nemastí a veľmi rýchlo preniká do pokožky. Neobsahuje žiadne farbivá, parfumy ani alkohol.

2 - stipance

Bolesť

Bolesť dokáže pokaziť celý deň. Nenechajte si pokaziť celú dovolenku nečakanou bolesťou, ktorú viete utlmiť vybranými liekmi. Vďaka nim viete predísť rôznym bolestiam hlavy, zubov, svalov, kĺbov, ktoré počas dovolenky pri mori alebo na horách môžu prísť kedykoľvek.

Ibalgin Plus

Ibalgin Plus je liek, ktorý sa používa na krátkodobú symptomatickú liečbu akútnej bolesti zubov alebo hlavy. Liek obsahuje ibuprofén a kofeín a je určený výhradne len pre dospelých. Účinok tohto lieku by mal trvať 6 – 8 hodín a liečba týmto liekom by nemala trvať dlhšie ako 3 dni.

Ibolex tablety

Vyskúšať môžete aj liek Ibolex, ktorý je vo forme tabletiek, ktoré obsahujú liečivo dexibuprofén, ktorý patrí do skupiny nesteroidných protizápalových liekov. Práve Ibolex sa používa na tlmenie bolestí a zápalu. Liek môžu používať výhradne dospelí ľudia, ktorí potrebujú zmierniť miernu až stredne silnú akútnu bolesť, ktorá vzniká z rôzneho dôvodu. Najčastejšie ide o muskuloskeletálnú bolesť,  a teda bolesť svalov, kĺbov, šliach a kostí, bolesť chrbta, menštruačnú bolesť, bolesť hlavy, zubov alebo bolesť, ktorá vzniká pri chrípke a nachladnutí.  

3 - bolest

Alergia

Počas dovolenky sa môžete stretnúť aj s akoukoľvek alergickou reakciou. Či už sa vám môže zhoršiť alergia, ktorá dlhodobo máte alebo sa vám môže objaviť nová alergia, o ktorej ste doteraz ani netušili, napríklad na rôzne exotické ovocie alebo živočíchy, ktoré skonzumujete na dovolenke. Aj takéto maličkosti vám môžu znepríjemniť dovolenku, a preto buďte pripravení.

Zodac

Zodac je liek proti alergii, ktorý je určený deťom od 6 rokov a starším. Používa sa na zmiernenie nosových a očných príznakov sezónnej a celoročnej alergickej nádchy, ale tiež aj na zmiernenie prejavov dlhodobej žihľavky, ktorá vznikla z nejasného pôvodu.

Claritine

Sa využíva najmä na zmiernenie príznakov, ktoré sú spojené s alergickou nádchou. Ide o voľnopredajný liek, ktorý obsahuje liečivo loratadín, ktorý patrí do skupiny antihistaminík. Užívaním lieku Claritine môžete tiež zmierniť príznaky, ako je kýchanie, výtok z nosa, svrbenie a pálenie očí. Tiež je možné ho použiť ako pomoc pri zmiernení príznakov žihľavky.

6 - alergia

Trávenie

Okrem alergickej reakcie, ktorá sa môže objaviť po skonzumovaní exotického jedlá, sa môže objaviť aj problém s trávením. Tento problém sa môže objaviť aj po napití sa miestnej vody, pretože nie v každej krajine sa návštevníkom odporúča piť vodu z vodovodu. Preto buďte pripravení aj na to.

Hylak Forte

Sa používa pri plynatosti, hnačke, zápche, ale tiež pri kolitídach a pri chronickej atrofickej gastroenteritíde. Hylak Forte je možné užívať aj pri poruchách pečeňového metabolizmu, pri črevných intoxikáciách, zápaloch sliznice čreva, ktorú môže spôsobiť počas letných mesiacoch najmä baktéria Salmonella alebo v prípade cestovateľských dyspepsií. Liek je vo foriem kvapiek, a preto jeho užívanie je jednoduchšie.

Espumisan

Užívaním lieku Espumisan vyriešite problém s plynatosťou. Liek sa tiež používa na liečbu príznakov žalúdočno-črevných ťažkostí, pri nadúvaní alebo pri pocite plnosti. Výhodou lieku je to, že ho môžu užívať aj ženy počas tehotenstva a laktácie.

5 - travenie

Prechladnutie z klímy

Dlhá cesta a jazda počas týchto horúčav nie je vôbec príjemná. Ak cestujete na letnú dovolenku autom, prípadne lietadlom, môžete po absolvovaní cesty pociťovať miernu nádchu spôsobenú z klímy. Následné kýchanie, smrkanie alebo strata hlasu počas dovolenky nemusí byť vôbec príjemná a môže vám celú dovolenku len pokaziť. Preto majte pri sebe lieky, ktoré vám tieto príznaky odstránia rýchlo a jednoducho.

Olynth HA

Liekom Olynth HA viete zmierniť opuch sliznice v nosovej dutine, ktorá vzniká pri akútnej nádche alebo pri už spomenutej alergickej nádche. Liek obsahuje liečivo, vďaka ktorému sa nosová dutina stiahne a tým zníži opuch, čím sa uvoľnia hlieny a uvoľní aj dýchanie. Olynth HA obsahuje tiež kyselinu hyalurónovú vo forme sodnej soli, glycerol a sorbitol, ktoré majú zvlhčujúci účinok. Neodporúča sa tento liek používať viac ako 7 dní, iba ak tak povolí lekár.

Otrivin

Ak máte radšej mentolové nosné spreje, potom môžete vyskúšať Otrivin, ktorý sa používa pri  obnovení prechodnosti upchatého nosa pri nádche z prechladnutia, ale tiež pri sennej nádche a alergickej nádche. Okrem látky, ktorá zapríčiňuje uvoľnenie dýchacích ciest, obsahuje tiež osviežujúce aromatické látky, ako je mentol a eukalyptol. Čo sa týka používania tohto lieku, tak neodporúča sa ho používať viac ako 10 dní.

4 - nadcha

Úrazy

K malým nehodám môžete prísť kedykoľvek, a to aj na dovolenke. Či už sa na horách môžete niekde pošmyknúť alebo sa v mori udrieť o kameň, majte vždy pri sebe náplastí alebo ovínadlo, ktoré vám čiastočne pri takýchto úrazoch pomôžu.

Leukoplast Kids náplasť

Ak idete na dovolenku s deťmi, majte pri sebe náplasti, ktoré neodmietnu, a to z toho dôvodu, že ich upúta najmä dizajn náplastí. Leukoplast Kids náplasti majú farebný dizajn a sú vodoodolné a bezlatexové. Jedno balenie týchto náplastí obsahuje 12 kusov náplastí v dvoch veľkostiach. Aplikujú sa najmä na čistú a suchú pokožku na miesto, ktoré si takéto ošetrenie vyžaduje.

Idealflex ovínadlo

Je elastické krátkoťažné ovínadlo, ktoré sa používa najmä na kompresnú terapiu. Je zložené zo 45 % z polyesteru, 42 % bavlny a 13 % viskózy. Ovínadlo Idealflex má nízku ťažnosť, ale tuhú kompresiu s vysokým pracovným a nízkym pokojovým ťahom. Vďaka svojmu zloženiu je mäkké a priedušné, preto je účinné, ale príjemné na nosenie.

7 - obvazy

Ak viete o nejakom ďalšom voľnopredajnom lieku, bez ktorého si svoju dovolenku neviete predstaviť, navštívte našu stránku, kde nájdete množstvo liekov na chrípku, nachladnutie, alergiu, kŕčové žily, gynekologické problémy a mnoho ďalších.

Subscribe

* indicates required
E-mail