Koreniny Vianoc

PharmDr. Ivana Šušaníková, PhD

Nezadržateľne sa blížia Vianoce, naokolo rozvoniavajú predvianočné trhy, doma pečieme medovníčky. Áno, Vianoce nám typicky voňajú! Čo sa skrýva za týmito vôňami korenín? Väčšinou ide o koreniny s obsahom voňavých silíc, ktoré sa pridávajú do jedál preto, lebo ho obohacujú o svoju arómu, chuť a pomáhajú ťažšie jedlá ľahšie stráviť. Nahliadnime na tieto koreniny Vianoc očami lekárnika!

Plod feniklu horkého- Foeniculi amari fructus


Fenikel obyčajný (Foeniculum vulgare vulgare, čeľaď: Apiaceae) rastie na suchých lúkach, resp. si ho môžeme dopestovať v záhradách. Pozor na zámenu s inými rastlinami i jedovatými z tejto čeľade. Plody sú nažky s 5 výraznými žltými rebrami. Plody feniklu majú výraznú typickú vôňu, ktorú uvoľníme z plodu po mechanickom šúchaní. Obsahové látky: (typicky voňavá) silica
Účinok a použitie: Plody majú vďaka silici účinok povzbudzujúci vykašliavanie, proti nadúvaniu a zmierňujúci kŕče vo vnútorných orgánoch. Vďaka výraznej chuti sa plody feniklu pridávajú do punčov, varených vín, kompótov. Ako čajovina má svoje použitie pri zmierňovaní kŕčov tráviacej sústavy sprevádzaných nadúvaním, pri kŕčoch počas menštruácie a na uľahčenie odkašliavania. V ľudovom liečiteľstve sa ako čajovina využíva na zvýšenie produkcie mlieka u dojčiacich žien a pravdepodobne sa obsahové látky feniklu dostávajú do materského mlieka a môžu pôsobiť proti nadúvaniu u dojčiat.

Plod koriandra- Coriandri fructus


Koriander siaty (Coriandrum sativum L., čeľaď: Apiaceae) rastie opäť na suchých lúkach, alebo si ho môžeme dopestovať v našich záhradách. Plody sú drobné, guľôčkovité s rebrami, po mechanickom šúchaní sa z nich uvoľňuje korenistá aróma. Obsahové látky: silica, olej

tasty-gingerbread-cookies-christmas-decor-wooden-background-close-up (1)

Účinok a použitie: Plody koriandra majú vďaka silici účinok proti nadúvaniu. Používa sa najmä ako korenina do jedál s obsahom mäsa, strukovín na uľahčenie trávenia. Plody sú bohaté aj na olej, ktorý sa môže lisovať za studena a používať v kuchyni.


Plod anízu- Anisi fructus


Bedrovník anízový (aníz) (Pimpinella anisum L., čeľaď: Apiaceae) je bylina vzhľado typická pre danú čeľaď. Plody sú drobné nažky hruškovitého tvaru s viditeľnými rebrami a často s plodovou stopkou. Obsahové látky: silica (sladkasto aromatická).
Účinok a použitie: Silica anízu pôsobí proti nadúvaniu, proti kŕčom tráviaceho traktu a na zmiernenie kašľa. Plod anízu sa používa ako čajovina, silica sa pridáva do sirupov proti kašľu. Aníz sa pridáva vďaka svojej aromatickej vôni a chuti do vareného vína, punču, do medovníkov a iných cukroviniek. Čajovina sa v ľudovom liečiteľstve používa aj na zvýšenie produkcie mlieka u dojčiacich žien.


Plod badiánu


Anízovec pravý (Illicium verum Hook., čeľaď: Schisandraceae) je vždyzelený strom domáci v Číne, Indii, Vietname, na Filipínach. Má kopijovité kožovité listy, žlté kvety a plod je vlastne súplodie usporiadané do tvaru osemramennej hviezdy. Jednotlivé plody po vysušení
môžu praskať a vo vnútri sú viditeľné väčšie semená. Plod badiánu je známy aj pod pomenovaním hviezdicovitý aníz, čínsky aníz, badián. Obsahové látky: silica, ktorá má sladkastú arómu a chuť podobnú silici anízu.
Účinok a použitie: Vďaka silici sa plod badiánu používa na zlepšenie chuti a vône jedál a nápojov. Pridáva sa do vareného vína, punču, pri príprave medovníkov a iných cukroviniek a tiež do džemov a sirupov.


Kôra škoricovníka- Cinnamomi cortex


Táto kôra sa získava sušením kôry z mladých konárov mohutných tropických stromov rodu škoricovník (Cinnamomum, čeľaď: Lauraceae) domácich v Srí Lanke, Číne, Indonézii a inde. Usušená kôra sa používa buď v kúskoch, podrvená, alebo pomletá. Má charakteristickú
štipľavú arómu. Obsahové látky: silica štipľavej arómy.

Účinok a použitie: Vďaka obsahu silice má „škorica“ liečivý účinok pri kŕčoch tráviaceho traktu spojených s nadúvaním. V ľudovom liečiteľstve sa využíva pri prechladnutí, kašli, pri bolestiach zubov, pri bakteriálnych infekciách, ale tiež na znižovanie hladiny krvného cukru a cholesterolu (prísada do antidiabetických čajovín a potravinových doplnkov). Pre svoju výraznú chuť sa pridáva na vylepšenie chuti a arómy do liekov, do likérov, do džemov, do sirupov, do kompótov a samozrejme do cukroviniek, vareného vína a punču.


Kvet klinčekovca (klinčeky)- Caryophylli flos


Tzv. klinčeky sa získavajú zberom kvetných púčikov pred rozkvitnutím z mohutného tropického stromu klinčekovec voňavý (Syzygium aromaticum, čeľaď: Myrtaceae) a sušením až do červenohnedej farby. Klinčeky majú charakteristický tvar a štipľavú arómu.
Obsahové látky: silica
Účinok a použitie:  Klinčeky majú dezinfekčný a lokálne anestetický účinok, preto sa v ľudovom liečiteľstve používajú pri bolestiach zubov a zápaloch ďasien. Tiež sa ich extrakt pridáva do zubných pást, tinktúr a ústnych vôd. Klinčeky sú obľúbené korenie, pridávajú sa do kompótov, likérov, vareného vína, punčov.

Subscribe

* indicates required
E-mail