Každý z nás zažíva chvíle, kedy ho postihnú tráviace problémy, horúčka alebo popálenie a iné nepríjemnosti. Je dôležité včas začať domácu liečbu vhodným prostriedkom, aby sme sa vyvarovali zhoršeniu stavu.
Čo by mala obsahovať základná výbava každej domácej lekárničky ?
Ponúkame vám 5 tipov do základnej výbavy:
1. Horúčka:
Pri horúčke je dôležité zrážať teplotu nad 38,5 C, aby neprišlo k vyčerpaniu organizmu, poprípade aj k febrilným kŕčom, ktoré ohrozujú najmä deti.
Vhodnými liekmi sú tie s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu, popr. aj s obsahom kyseliny acetylsalicylovej (tá nie je vhodná pre deti do 14 rokov!)
Všetky produkty na horúčku nájdete tu: Horúčka
2. Trávenie:
Najmä v letnom období a vo väčších detských kolektívoch sa vyskytujú rôzne črevné virózy, ktoré sa môžu prejaviť zvýšenou teplotou, bolesťou brucha, vracaním a hnačkou. Vhodnými liekmi a doplnkami na liečbu črevných viróz sú probiotiká, čierne uhlie, čajoviny a rôzne ďalšie doplnky, ktoré vám môžu uľaviť od ťažkostí. Nezabúdajte aj na potrebnú rehydratáciu organizmu najmä u detí a starších osôb a potrebné diétne opatrenie.
Všetky produkty vhodné na trávenie nájdete tu: Trávenie
3. Poranenie:
V prípade otvorených rán je dôležité zastaviť krvácanie - dezinfekcia a náplasť by mali byť samozrejmosťou. V prípade väčšieho zranenia treba zvážiť použitie obväzu.
Pri poraneniach, kedy je nutnosť fixácie postihnutej oblasti je vhodné použiť obväz a podľa situácie kontaktovať ošetrujúceho lekára.
Pri popáleninách je nutnosť ranu ochladiť vlažnou vodou, nikdy nie ľadom, kedy by mohlo prísť k poškodeniu tkaniva.
Všetky produkty vhodné na ošetrenie nájdete tu: Poranenie
4. Kašeľ a bolesť hrdla:
S prechladnutím, bolesťou hrdla a kašľom sa stretávame každoročne, u ľudí s oslabenou imunitou a detí aj niekoľkokrát za rok. Preto je dôležité mať v lekárničke sirup alebo tablety na kašeľ (rozoznajte typ kašľa - suchý alebo vlhký a zvoľte správnu liečbu- viac v článku: Vlhký alebo suchý kašeľ?) Pri bolesti hrdla môžete zvoliť spreje alebo tablety na cmúľanie, pre deti sú dostupné aj lízanky, ktoré im uľavia od bolesti).
Všetky dostupné produkty nájdete tu: Kašeľ a nádcha
5. Opuchy a štípance
Po poštípaní nás pokožka môže nepríjemne svrbieť, no niekedy môže dôjsť až k opuchu. Pokiaľ sa vám ťažšie dýcha alebo sa opuch rozširuje je nutné vyhľadať lekársku pomoc. Vo väčšine prípadov však bude postačovať krém alebo gél, ktorý pokožku upokojí a nepríjemné pocity pominú. V prípade menšieho opuchu je vhodný octanový krém.
Všetky produkty nájdete tu: Štípance a opuch
V neposlednom rade je vhodné doplniť výbavu lekárničky o teplomer, pinzetu, 2 trojrohé šatky, sterilné obväzové štvorce 10x10cm, gázový obväz, , nožnice, jednorazové rukavice, návod prvej pomoci, zoznam dôležitých telefónnych čísiel.
Našim posledným tipom je raz za určité obdobie ( najmenej raz za rok/polrok) skontrolujte exspiráciu liečiv a pomôcok a staré nevyhovujúce lieky odovzdajte v ktorejkoľvek lekárni.
Zdroj:
https://www.ruvzvk.sk/lekarnicka.html