Ako liečiť zápal spojiviek?

Konjuktivitída alebo zápal očných spojiviek je častým ochorením. Rozoznávame zápal spôsobený baktériami (veľmi časté) = infekčnej etiológie alebo je spôsobený podráždením, napr. prachom alebo alergénmi = neinfekčná etiológia.

Infekčný zápal sa často a ľahko prenáša v detských kolektívoch, pretože sa jedná o veľmi infekčné ochorenie. 

Prejavy: 

  • pocit pálenia a rezania očí
  • červené alebo začervenané spojovky
  • zvýšené slzenie a tvorba sekrétu (zalepené oči)         

Základom sú režimové opatrenie a vhodná hygiena oka .

Pred a po čistení a aplikáciou očných kvapiek si dôkladne umyte ruky. Zalepené oko jemne vyčistíme od vonkajšieho kútika smerom k vnútornému. Pokiaľ je oko zalepené, je dobré ho niekoľkokrát denne jemne vytierať (vhodný je odličovací tampónik namočený v očnej vode alebo roztoku svetlíka lekárskeho alebo repíka). Chorý by mal mať vyčlenený svoj vlastný uterák.

Svetlík lekársky (Euphrasia officinalis) je bylinka, ktorá má protizápalové a upokojujúce účinky na oko. Roztok na utieranie viečok pripravíme uvarením čaju zo svetlíka (necháme vychladnúť na izbovú teplotu). Rovnako pripravíme aj repík.

Jedná sa o podpornú liečbu. V prípade infekčných ochorení je nutné vyhľadať lekára.

Pre podporu liečby môžeme pridať homeopatiká , ktoré volíme podľa príznakov:

  • Euphrasia officinalis 9 C – dráždivé a pálivé slzenie z očí, začervenané spojivky. Zhoršuje sa v teple a pôsobením slnečného žiarenia. Môže sa pridať nedráždivý výtok z nosa. Pocit piesku alebo cudzieho telesa v oku. Dávkovanie  -  podľa akútnosti  -  zo začiatku každú hodinu a so zlepšením postupne znižujeme na 2-3x denne.
  • Argentum nitricum 9 C – žltkastý, hustý sekrét, ktorý sa zhoršuje v teple (v miestnosti) a zlepšuje sa na čerstvom vzduchu. Dávkovanie 3-4x denne.
  • Belladonna 9 C – červené spojivky aj bielko očí, pálivá, pulzujúca bolesť. Môže byť aj horúčka s potením a začervenanou tvárou, celková rozpálenosť. Dávkovanie: podávame často    aj po 15 minútach    do zlepšenia, alebo rozpustíme do vody a popíjame.
  • Pulsatilla 9 C – hustý, žltý až žltozelený hnis, ktorý cez deň vyteká, av noci je oko zalepené. Zlepšuje sa na čerstvom vzduchu. Tento sekrét nedráždi. Dávkovanie 3-4x denne.
  • Apis mellifica 15 C alebo 30 C – opuch viečok s ružovkastým až červeným sfarbením kože, pocit pichania, pálenia. Opuchnuté viečko je horúce a uľavuje priloženiu studeného obkladu. Dávkovanie: Apis je akútny liek, treba podávať často  –  aj po 15 min. –  alebo rozpustiť do vody a po chvíľkach popíjať až do úľavy.
  • Poumon histamine 15 C - ak je zápal alergického pôvodu, podávame 2-3 x denne.

Pokiaľ sa jedná o infekčnú konjuktivitídu, ktorá nasleduje po infekcii ORL (časté infekcie) je vhodné doplniť liečbu aj o 

Calcarea phosporica 9CH - 5granúl rozpustiť v pol deci vody a podávať 1 čajovú lyžičku 3x denne.

Upozornenie:

Použité informácie sú informačného a vzdelávacieho charakteru, nenahradzujú konzultáciu s lekárom.

Použité zdroje:

 

Subscribe

* indicates required
E-mail