Bolí vás brucho? Možno zato môže laktóza

Mávate často bolesti brucha, nafukuje vás alebo utekáte na záchod, ak zjete mliečny výrobok? Ak sa vylúčia iné príčiny -infekčného pôvodu, stres a iné chronické ochorenia, môže sa skrývať za vašimi problémami intolerancia na laktózu. 

Intolerancia laktózy je tráviaci  problém, ktorý nastáva v črevách. Laktóza (mliečny cukor) nie je enzymaticky štiepená na galaktózu a glukózu, ktorá je pre náš organizmus veľmi dôležitá. Galaktóza nám podporuje rast bifidobaktérií v črevách a napomáha lepšiemu vstrebaniu minerálov, najmä vápniku. Problém pri intolerancii laktózy spočíva v tom, že enzým laktáza v organizme chýba, čím prijatý cukor laktóza prechádza nezmenený až do hrubého čreva, kde sa rozkladá a spôsobuje dané symptómy.

Potrebné je odlíšiť intoleranciu laktózy od alergie na mliečnu bielkovinu. Alergia na mliečnu bielkovinu je spôsobená imunitnou odpoveďou, nie je to alergia na laktózu ale na bielkovinu a spadá do rúk lekára.

Príznaky:

  • hnačky
  • bolesti brucha
  • pocit prelievania-škvŕkania v bruchu
  • meteorizmus

Príčiny:

  • Genetika
  • Vekom podmienená znížená aktivitu enzýmu laktáza
  • Poškodenie sliznice tenkého čreva po užívaní antibiotík, po prekonaní infekčných hnačiek

Bezpečné potraviny

Pri laktózovej intolerancii sa nevie nikdy presne zistiť, koľko enzýmu (jeho hodnota), či akú vykazuje aktivitu  v tenkom čreve. Preto sa neodporúča úplne vynechávať mliečne výrobky, ale vyberať tie, ktoré majú znížený obsah laktózy.  Bezpečné (nemali by spôsobovať žiadne tráviace ťažkosti) sú mliečne výrobky, ktoré obsahujú menej ako 2% laktózy.

Znížený obsah laktózy obsahujú:

  • tvrdé, dlho zrejúce syry - väčšina laktózy prestupuje do srvátky a zvyšok laktózy sa počas zrenia odbúrava.
  • zakysané výrobky - obsahujúce živé kultúry sú vhodné, pretože dokážu obsiahnutú laktózu aj rozložiť

Vhodným doplnkom pri intolerancii sú doplnky výživy obsahujúce enzým laktázu. Tak si ju viete po každom mliečnom jedle doplniť a vaše trávenie nebude mať problém. Netreba zabúdať ani na probiotiká z rodu Lactobacillus, ktoré podporujú tvorbu enzýmu laktáza, čím prispievajú k lepšiemu tráveniu mliečnych výrobkov.

Nezabudnite:

Ak trpíte intoleranciou laktózy a beriete lieky, upozornite nato svojho ošetrujúceho lekára. Viete sa tak vyvarovať tráviacim problémom.

Zdroj:

MUDr. Iveta Čierna, PhD. Intolerancia laktózy nie je alergia.  https://www.solen.sk/storage/file/article/9606c7d987a9aa760bc85358fdeff546.pdf

Subscribe

* indicates required
E-mail