Ako liečiť zadnú nádchu

Nádcha je častým ochorením, ktoré trvá približne 7 dní. Častejšie sa vyskytuje u detí a nevyhýba sa ani dojčatám. Vo väčšine prípadov ochorenia sú pôvodcom  vírusy, pri pridružených ochoreniach sú naopak na vine baktérie.

Rozdiel medzi nádchou a zadnou nádchou

Nádcha je zväčša vyvolaná vírusom, sprevádzaná opuchom nosovej sliznice, miernou bolesťou hlavy a mierne zvýšenou teplotou. Najčastejším prostriedkom liečby sú nosové spreje s dekongestívnym účinkom, dostatok vitamínov a tekutín. Pacient sa vylieči do 7 dní.

Ak sa však stav pacienta zhoršuje, pridá sa zatekanie hlienov, bolesť v tvárovej časti a na čele,možná je aj horúčka - jedná sa o zadnú nádchu. Potrebné je začať liečbu čím skôr, keďže stav sa môže zhoršiť a k zadnej nádche sa pridruží najčastejšie zápal stredného ucha.

Pri zadnej nádche by ste rovnako mali používať spreje s dekongestívnym účinkom, ak máte predpísané antibiotické kvapky do nosa, je potrebné nosovú dutinu očistiť. Pri deťoch, pokiaľ sa nevedia vysmrkať, je možné použiť odsávačky - manuálne alebo elektrické. V prípade, že sú nosové dutiny upchané, môže sa zvoliť Sinupret, ktorý je vo forme kvapiek alebo tabliet a pôsobí priaznivo na dutiny. V prípade horúčky s pridruženou zadnou nádchou, môžu osoby od 12 rokov užívať Nurofen Stopgrip a od 15 rokov Paralen Grip horúci nápoj. V prípade, že do 3 dní neprichádza k úľave, je vhodné kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára.

Prevencia

1. Smrkanie. Pri smrkaní, vyčistíme (vysmrkáme) najskôr jednu nosovú dutinu a potom druhú. Nie obe naraz.

2. Nosové kvapky kvapkáme najlepšie v leže, poprípade v sede so zaklonenou hlavou. Kvapky kvapkáme na nosovú sliznicu a hlbšie do nosové stropu nie na dno, kedy liečivo stečie do dutiny ústnej a želaný účinok sa nedostaví.

3. Dojčatám sa čistí noštek fyziologickým roztokom alebo morskou vodou, potom sa aplikuje aj sprej/kvapky na odpuchnutie sliznice.

4 Aplikujte preventívne spreje pre ochranu sliznice pred patogénmi (Fytofontana alebo GripVis, Taffix)

5. Aplikujte preventívne metódy. Metóda tzv. konvičkovanie, vás zbavuje patogénov a zároveň čistí nos. Odporúča sa ako prevencia ale aj ako liečebná metóda. Vhodná od 5 rokov.

6. Inhalácia - spôsob, ktorý vám môže pomôcť zbaviť sa upchatého nosa, dutín a aj kašľa. Inhalačné prístroje umožňujú inhalovať soľný roztok, minerálny roztok(Vincentka) alebo sa rozhodnete inhalovať kvôli kašľu liečebný roztok (Ambrobene). Inhalačný prístroj má široké využitie.

Všetko pre čistý nos a zdravé dutiny nájdete: Nádcha a Odsávačky

Zdroj:

Mudr. Staníkova A. , Solen: https://www.solen.sk/storage/file/article/9def24d891abc065fc91e9c39072c79a.pdf

Subscribe

* indicates required
E-mail