Atopická dermatitída – najčastejšie detské kožné ochorenie

Je všeobecne známe, že detská pokožka je v porovnaní s pokožkou dospelých značne odlišná. Detská pokožka ešte neobsahuje obranné mechanizmy, alebo nie sú dostatočne vyvinuté na to, aby chránili pokožku dieťaťa pred chemickými, fyzikálnymi a mechanickými vplyvmi vonkajšieho prostredia. Práve preto dochádza aj k mnohým ochoreniam kože. A jedným z najčastejších je atopická dermatitída. Aké sú príčiny jej vzniku? Ako sa starať o pokožku dieťaťa s problematickou pokožkou?

Základné charakteristiky detskej pokožky

Pre odhalenie príčiny vzniku atopickej dermatitídy je potrebné spoznať a pochopiť pokožku dojčiat. Tá má síce rovnaký počet vrstiev, ako tá naša, no sú omnoho tenšiejemnejšie. Navyše, na vplyvy vonkajšieho prostredia reaguje detská pokožka omnoho citlivejšie ako pokožka dospelých. Najmä na nebezpečné UV žiarenie, pretože detská pokožka je v dôsledku menej aktívnych melanocytov, zodpovedných za tvorbu melanínu, aj menej pigmentovaná.

Detská pokožka má zároveň menej potných a mazových žliaz. To znamená, že hydrolipidický film (emulzia zložená z vody a tukov pokrývajúca a chrániaca povrch pokožky), ako aj ochranný kyslý plášť (vodná časť hydrolipidického plášťa), sú ešte relatívne slabé a náchylné na dehydratáciu. Práve preto si detská pokožka vyžaduje nielen špeciálnu starostlivosť, ale aj ochranu.


Atopická dermatitída

Alebo atopický ekzém je jedným z najčastejších kožných ochorení v detstve, ktoré postihuje 10 až 20 % detí na celom svete. Ide o neinfekčné, no nepríjemné, niekedy až bolestivé ochorenie kože, ktoré typicky prebieha v 2 fázach:

  1. V pokojovej fáze – pokožka je veľmi suchá, citlivá a šupinatá. Vyžaduje si každodennú hydratáciu.
  2. V aktívnej fáze – pokožku je potrebné liečiť lokálne aplikovanými liekmi, ktoré upokoja zápal a svrbenie.

 

Aj keď v prípade jednej tretiny prípadov tohto ochorenie počas detstva odznie, u ostatných môže atopický ekzém pretrvávať až do dospelosti. 


Príčiny vzniku atopického ekzému

Atopický ekzém je vo väčšine prípadov považovaný za dedičné ochorenie. Ak jeden alebo obaja rodičia trpeli ochoreniami ako atopický ekzém, astma alebo senná nádcha, existuje vysoká pravdepodobnosť, že u ich detí sa objavia taktiež. Výskumy tiež ukazujú, že na toto kožné ochorenie sú náchylnejšie deti z chladnejších krajín a deti z rozvinutých krajín žijúce v mestských oblastiach, kde je intenzita znečisťujúcich látok vyššia.

Aké sú príznaky u dojčiat a detí? 

U dojčiat do 3 mesiacov je atopický ekzém výnimočný. Avšak, jeho príznaky sa obvykle vyskytnú po odstavení bábätka. Na tvári, líčkach, vo vlasoch alebo na kolenách lakťoch sa najprv objaví vyrážka. Pokožka je zapálená, svrbí a pri akútnom vzplanutí môže dokonca z infikovanej pokožky vytekať tekutina. Aj keď si mnoho ľudí myslí opak, atopická pokožka u dojčiat v oblasti zakrytej plienkami sa vyskytuje len zriedka. Mnohí si ju však mýlia so zapareninami.

Čo ak sa ale ochorenie prejaví v neskoršom veku, teda medzi 2. rokom a pubertou? Deti obvykle majú suchú, svrbiacu a šupinatú vyrážku na pokožke tela v oblasti krku, lakťov, zápästia, kolien, členkov či medzi zadkom a stehnami. Na jej mieste sa následne vytvárajú „hrbolčeky“ a pokožka drsnie (lichenifikácia). Chronická forma tohto ochorenia vzniká vtedy, keď príznaky ekzému pretrvávajú dlhšie než 3 mesiace.

Začarovaný kruh atopického ekzému

Problémy často prichádzajú, keď si dieťa neprestajne škriabe svrbiace miesta a narušuje už aj tak krehkú kožnú bariéru. Takýmto spôsobom len aktivuje množenie baktérií Staphylococcus Aureus, ktoré následne infikujú pokožku. Táto infekcia spôsobí zápal, ten zase svrbenie, ochorenie sa ďalej len zhoršuje a rozširuje.

Prečo sa ochorenie zhoršuje?

Prečo sa príznaky atopického ekzému zhoršujú? Prečo dochádza k výskytu akútnych vzplanutí? Jednou z mnohých príčin je nedostatok dôležitých lipidovprirodzených hydratačných faktorov pacienta. Bariérová funkcia kože je značne oslabená, pokožka je dehydratovaná a dochádza k jej presušovaniu. Škodlivé látky (alergény) môžu prenikať do pokožky, čím podnietia postihnuté miesta k infekcii. V prípade, že pacienti navyše trpia aj nepravidelnou imunitnou funkciou, ich pokožka ešte citlivejšia na vplyvy okolitého prostredia a náchylná na zápaly.

 

Ako ošetrovať atopický ekzém

Prečo ale dochádza k narušeniu bariérovej funkcie pokožky? Ide o nedostatok kožných bariérových lipidov bohatých na omega-6-mastné kyseliny, najmä kyselinu linolovú. Do tejto kategórie spadajú aj ceramidy, ktoré spájajú bunky vo vonkajšej vrstve kože, bránia pokožku nielen pred prienikom alergénov či mikróbov, ale aj pred nadmerným úbytkom vody.

  
Na liečbu atopického ekzému môžete v našej online lekárničke nájsť niekoľko produktov. Napríklad Eucerin AtopiControl, ktorý si s ním efektívne poradí. Pupalkový olej a olej z jadierok hrozna sú bohaté na spomínané omega-6-mastné kyseliny, dopĺňajú kožné lipidy a obnovujú ochrannú funkciu kože. Eucerin AtopiControl tiež obsahuje aj antibakteriálnu zložku (dekandiol), zmierňuje začervenanie pokožky (pomocou výťažku z koreňa čínskeho sladkého drievka bohatý na licochalcon A) a pôsobí proti svrbeniu (menthoxypropanediol).

Starostlivosť o pokožku dojčiat a detí

Ako ste si už iste všimli, detská pokožka si vyžaduje zvláštnu starostlivosť. Preto by ste si mali dať záležať a používať umývacie prostriedky šetrné k jemnej detskej pokožke. Vyhýbajte sa alkalickým mydlám, ktoré sú pre pokožku agresívne, vysušujú ju a pripravujú ju o lipidy. Ďalej by ste mali obmedziť dobu kúpania, pretože horúca voda a dlhé kúpele zmývajú z pokožky lipidy. Skráťte čas a používajte teplú, nie horúcu vodu. Pravidelná hydratácia po kúpeli tiež pomôže zachovať pokožku vášho dieťaťa hydratovanú a zdravú.

Pozor na slnko

Nadmerné vystavovanie UV žiareniu a spálenie v detstve môže spôsobiť chronické zdravotné problémy. Takémuto poškodeniu však možno do veľkej miery predísť obmedzením pobytu na slnku (najmä medzi 10. a 16. hodinou) a používaním účinnej slnečnej ochrany (krémy s vysokým SPF, klobúky, dlhé vzdušné oblečenie a pod.). Dojčatá by nemali byť vystavované slnku takmer vôbec, pretože ich prirodzené ochranné mechanizmy kože ešte nie sú plne vyvinuté.

 

Subscribe

* indicates required
E-mail