Pigmentové škvrny po lete: Prečo vznikajú a ako ich odstrániť?

Leto sa už pred nejakým tým mesiacom skončilo, no mnohým z nás po polročnom opaľovaní sa na slnku ostala nie práve najkrajšia pamiatka – pigmentové škvrny. Napriek tomu, že v procese prirodzeného starnutia, zohráva svoju úlohu aj stres, životný štýl či nedostatok spánku, 80 % viditeľného starnutia spôsobuje slnko, teda pôsobenie ultrafialového (UV) žiarenia.

Slnečné lúče ako príčina vzniku pigmentových škvŕn

Podľa American Cancer Society je rakovina kože na neuveriteľnom vzostupe. Výskumy neustále dokazujú, že ochorenia rakoviny kože len za posledných 40 rokov stúpli takmer  o 200 %, hrozivé však?

 Našu kožu tvoria tri základné vrstvy:

  1. pokožka (epidermis) – vrchná vrstva kože
  2. zamša (dermis) – stredná vrstva kože
  3. podkožné väzivo, hypoderma (subcutis) – spodná vrstva kože

 

Každá z týchto vrstiev zohráva dôležitú úlohu nielen pri ochrane pred slnečným žiarením, ale aj pri ostatných procesoch, ktoré v koži prebiehajú. Pôsobením slnečných lúčov je naša koža síce krásne opálená, no v skutočnosti ide len o obrannú chemickú reakciu nášho tela, ktoré sa bráni proti dvom typom slnečných lúčov:

 

  1. UVA (ultrafialové žiarenie typu A) – tvorí až 95 % podielu slnečných lúčov, spôsobuje starnutie kože a môže prenikať až do strednej vrstvy kože (dermis). Tento typ slnečného žiarenia škodí našej pokožke aj v prípade, že je vonku zamračené, prší alebo sneží. Práve preto je každodenná ochrana krémom s SPF taká dôležitá. Navyše, UVA žiarenie je schopné prenikať aj cez sklo na oknách alebo odrážať sa od piesku a vody. Vedľajším efektom týchto lúčov je následné generovanie voľných radikálov, redukcia elastínu, urýchlenie starnutia či abnormálna bunková produkcia.

 

  1. UVB (ultrafialové žiarenie typu B) – tvorí približne 5 %, spôsobuje spálenie, resp. začervenanie kože. Nie je schopné preniknúť cez oblaky, okná či sklo, ani nie je schopné preniknúť tak hlboko do našej pokožky. Stimuluje tvorbu melanínu a je schopný spáliť vrchnú vrstvu našej kože (epidermis). UVB lúče sú hlavnou príčinou vzniku rakoviny kože.

 

Existuje ešte aj UVC žiarenie, ktoré sa ale nikdy nedostane na zemský povrch, pretože ho blokuje zemská atmosféra.

Ako zmierniť už existujúce pigmentové škvrny?

Úplné odstránenie vzniknutých pigmentových škvŕn v dôsledku spálenia slnečným žiarením je zdĺhavý proces. Ak vás preto nejaká spoločnosť na výrobu krémov bude chcieť presvedčiť, že zmiznú zo dňa na deň, nie je to pravda. Na trhu je však množstvo produktov, ktoré vám pomôžu zosvetliť miesta postihnuté slnečným žiarením v podobe pigmentových škvŕn. Ktoré ingrediencie sú však v boji proti pigmentovým škvrnám najúčinnejšie?

  1. Kyselina salicylováexfoliačný účinok, ktorý pokožku zbaví odumretej kože (spolu s kukuričným škrobom.
  2. Repkový olej – keďže kyselina salicylová našu pleť vysúša, repkový olej ju opäť prirodzene 
  3. Včelí vosk – prirodzene hydratuje pokožku a obohacuje ju o vitamín A, ktorý zmierňuje podráždenie pokožky a chráni ju pred vplyvmi vonkajšieho prostredia.
  4. Olivový olej  a rozmarín – tieto dve zložky majú protizápalový a detoxikačný účinok.
  5. Ricínový olej – postará sa o regeneráciu buniek.
  6. Pidobenzón – 4 % aktívna látka s depigmentačným účinkom.

 

Potrebujete poradiť s výberom produktov vhodným na odstránenie vašich pigmentových škvŕn? Nechajte si poradiť našimi lekárnikmi a vyberte si zo širokej ponuky našich produktov určených nielen na ochranu vašej pokožky pred slnečným žiarením, ale aj na zjemnenie už vzniknutých defektov kože. 

Subscribe

* indicates required
E-mail