Ako otehotnieť, keď sa nedarí?

Pokúšate sa už nejaký čas o bábätko, ale vytúžene dve čiarky na tehotenskom teste sa stále neobjavujú? Nie ste v tom sami, cesta k rodičovstvu môže byť niekedy zdĺhavá. Problém neplodnosti rieši na Slovensku každý šiesty pár. O možnej neplodnosti lekári začnú hovoriť vtedy, ak sa páru pri nechránenom styku nepodarí otehotnieť do jedného roka. Plodnosť ženy, jej schopnosť vynosiť a porodiť zdravé dieťa, s pribúdajúcimi rokmi klesá. Našťastie existuje aj niekoľko prírodných spôsobov, ako zvýšiť svoju plodnosť. V skutočnosti si môžete správnym výberom vitamínových doplnkov, potravín a zmenou životného štýlu zvýšiť šance na otehotnenie.

groceries-1343141_1920

  1. Jedzte potraviny bohaté na antioxidanty

Antioxidanty ako kyselina listová a zinok môžu zlepšiť plodnosť u mužov i žien. Deaktivujú vo vašom tele voľné radikály, ktoré môžu poškodiť spermie alebo vaječníky. Podľa klinických štúdií je známe, že vyšší príjem kyseliny listovej už pred tehotenstvom, je spojený s vyššou mierou uhniezdenia vajíčka v maternici a zdravého tehotenstva. 

Vedeli ste, že už konzumácia 75 gramov vlašských orechov bohatých na antioxidanty denne môže zlepšiť kvalitu spermií? Zaraďte do svojho jedálnička pravidelne potraviny, ako sú ovocie, zelenina, orechy a zrná, ktoré sú plné prospešných antioxidantov, ako sú vitamíny C a E, kyselina listová, beta karotén a luteín

  1. Vyhnite sa trans -tukom

Každý deň jesť zdravé tuky je dôležité nie len pre posilnenie plodnosti, ale aj celkového zdravia. Trans-mastné kyseliny sú spojené so zvýšeným rizikom neplodnosti, vzhľadom k svojim negatívnym účinkom na citlivosť na inzulín, ktorý ma vplyv na ovuláciu. Trans -tuky sa bežne nachádzajú v hydrogenovaných rastlinných olejoch a sú zvyčajne prítomné v niektorých margarínoch, vyprážaných potravinách, spracovaných výrobkoch a pečive. 

Štúdie zistili, že strava s vyšším obsahom trans -tukov a nižším obsahom nenasýtených tukov je spojená s neplodnosťou mužov a žien. Vyhnite sa preto radšej vyprážaným jedlám, olejom a nahraďte ich zdravšími tukmi.

  1. Obmedzte príjem sacharidov, ak máte PCOS

U žien so syndróm polycystických vaječníkov sa vo všeobecnosti odporúča dodržať plán stravovania s nižším obsahom sacharidov, kde menej ako 45% kalórií pochádza zo sacharidov. Niekoľko štúdií naznačilo, že riadenie príjmu sacharidov poskytuje priaznivé účinky na niektoré aspekty PCOS. Diéta s nízkym obsahom uhľohydrátov vám môže pomôcť udržať si zdravú hmotnosť, znížiť hladinu inzulínu a podporiť odbúravanie tukov, a to všetko pri pravidelnej menštruácii.

  1. Jedzte menej rafinovaných sacharidov

Keď už hovoríme o sacharidoch, nie je dôležité len množstvo sacharidov, ale aj typ. Obzvlášť problematické môžu byť rafinované sacharidy. Rafinované sacharidy zahŕňajú sladké jedlá a nápoje a spracované zrná vrátane bielych cestovín, chleba a ryže. Tieto sacharidy sa veľmi rýchlo vstrebávajú, čo spôsobuje nárast hladiny cukru v krvi a inzulínu. Rafinované sacharidy majú tiež vysoký glykemický index (GI) . GI vám povie, či jedlo bohaté na uhľohydráty výrazne zvýši hladinu cukru v krvi.

Inzulín je chemicky podobný ovariálnym hormónom. Tieto hormóny pomáhajú našim vajíčkam dozrieť. Konzistentný zvýšený inzulín môže spôsobiť, že telo bude produkovať menej reprodukčných hormónov, pretože si myslí, že to nepotrebuje. To môže prispieť k nedostatku dozrievania vajíčok a ovulácii. Vzhľadom na to, že PCOS je spojený s vysokou hladinou inzulínu, rafinované sacharidy to môžu ešte zhoršiť.

  1. Jedzte viac vlákniny

Vláknina pomáha vášmu telu zbaviť sa nadbytočných hormónov a udržuje vyrovnanú hladinu cukru v krvi. Niektoré druhy vlákniny môžu pomôcť odstrániť prebytočný estrogén tým, že sa naň naviažu v črevách. Prebytočný estrogén sa potom z tela odstráni ako odpadový produkt. Potraviny s vysokým obsahom vlákniny sú celozrnné produkty , ovocie, zelenina a fazuľa. Denný odporúčaný príjem vlákniny pre ženy je 25 gramov denne a 31 gramov pre mužov.

Podľa jeden štúdie sa zistilo, že konzumácia vlákniny už o 5 gramov denne viac je spojená až so 44% nižším rizikom ovulačnej neplodnosti u žien starších ako 30 rokov. Ak chcete zvýšiť príjem vlákniny môžete si vybrať aj z produktov z našej lekárne.

  1. Buďte aktívny

Cvičenie má veľa výhod pre vaše zdravie, vrátane zvýšenia plodnosti. Zvýšenie miernej fyzickej aktivity má pozitívny vplyv na plodnosť žien ale aj mužov, najmä ak trpia nadváhou či dokonca obezitou. Naopak príliš vysoká intenzita cvičenia môže byť v skutočnosti spojená so zníženou plodnosťou u niektorých žien aj mužov. Nadmerné cvičenie môže zmeniť energetickú rovnováhu v tele a negatívne ovplyvniť váš reprodukčný systém. Ak plánujete zvýšiť svoju aktivitu, pridávajte ju postupne alebo sa poraďte s vaším lekárom.

  1. Nájdite si čas na oddych

Ak sa pokúšate otehotnieť a nedarí sa vám, môžete pociťovať stres. A ako sa zvyšuje hladina stresu, vaše šance na otehotnenie sa znižujú. Je to pravdepodobne spôsobené hormonálnymi zmenami, ku ktorým dochádza, keď sa cítite v strese.

Nájdite si čas pre seba, doprajte si zdravý pohyb alebo si zájdite na masáž. Napríklad aj taká domáca aromaterapia môže znížiť úroveň úzkosti a depresie a zvýšiť vaše šance na otehotnenie. 

  1. Zamerajte sa na zdravú váhu

Hmotnosť je jedným z najvplyvnejších faktorov, pokiaľ ide o plodnosť u žien. Podvýživa alebo nadváha je skutočne spojená so zvýšenou neplodnosťou. Dôvodom je, že množstvo tuku uloženého vo vašom tele ovplyvňuje menštruačný cyklus. Obezita je obzvlášť spojená s nedostatkom ovulácie a nepravidelnou menštruáciou, ale aj so zhoršeným vývojom vajíčok.

Ak chcete zvýšiť svoje šance na otehotnenie, už strata niekoľko kilogramov môže pomôcť napraviť váš menštruácii cyklus a tak zvýšiť šance na otehotnenie.

  1. Vyberte si prírodné doplnky

Ženám, ktorým sa nedarí otehotnieť, môže pomôcť zvýšená dávka vitamínov B8 a B9 – inozitolu a kyseliny listovej. Oba tieto vitamíny skupiny B môžu pomôcť aj  v liečbe syndrómu polycystických vaječníkov, jednej z najčastejších príčin sterility, ktorá trápi asi 10 % žien v plodnom veku. Pozitívny vplyv na plodnosť majú aj ďalšie produkty, ktoré ponúkame v našej lekárni. Pred užívaním vitamínových doplnok sa však poraďte zo svojím gynekológom.

 

Medzi príklady patrí:

Maca -  pochádza z rastliny pestovanej v strednom Peru. Maca je bohatá na obrovské množstvo živín, obsahuje vitamíny: A, B1, B2, B3, C, D a E, minerály a stopové prvky: železo, horčík, meď, zinok, sodík, draslík, vápnik, fosfor, síru, bizmut, kremík, bór a jód, a tiež proteíny, enzýmy, aminokyseliny, vlákninu, komplexné alkaloidy a steroly. Dokáže zlepšiť činnosť hypotalamu a hypofýzy, ktoré riadia činnosť žliaz s vnútornou sekréciou, ako sú nadobličky, štítna žľaza, slinivka a dostať do rovnováhy steroidné hormóny – testosterón, progesterón a estrogén, bez nežiaducich vedľajších účinkov napomáha zlepšiť sexuálne funkcie ako aj fertilitu u oboch pohlaví. U mužov pozitívne ovplyvňuje kvalitu i počet spermií a u žien vývoj vajíčok. Zlepšuje nielen samotnú plodnosť, ale prispieva tiež k zvýšeniu libida, je považovaná za účinné afrodiziakum. Zvyšuje sexuálnu túžbu, pomáha pri liečbe mužskej impotencie, menštruačných poruchách a je účinným prostriedkom k oddialeniu hormonálnych zmien, ktoré prichádzajú so starnutím.

Včelí peľ: superpotravina s vysokým podielom bielkovín. Včelí peľ je najväčší prírodný antioxidant, aký na svete môžete nájsť. Obsahuje množstvo vitamínov ako B komplex (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, čo je kyselina listová, a B12), vitamín A vo forme ß-karoténu, C, D, E a K. Ďalej minerálne látky horčík, draslík, vápnik, železo, fosfor, chlór, mangán a niekoľko ďalších. Až cez 100 rôznych enzýmov a aminokyseliny – metionín, lyzín, treonín, histidín, leucín, izoleucín, valín, fenylalanín a tryptofán. Včelí peľ pozitívne stimuluje funkcie vaječníkov, čím zvyšuje plodnosť, tiež pôsobí ako afrodiziakum!

Inozitol - podporuje zlepšenie funkcií vaječníkov, priaznivo pôsobí na zvýšenie počtu kvalitných a zrelých vajíčok a má pozitívny vplyv na úpravu a reguláciu menštruačného cyklu. Môže tiež pomôcť navodiť pravidelnú ovuláciu. U žien trpiacich na polycystické vaječníky príjem inozitolu pomáha zároveň upraviť sprievodné príznaky tejto diagnózy – nepravidelný menštruačný cyklus, predĺžené cykly či vynechávanie menštruácie.

Kyselina listová - sa podieľa na procese delenia buniek, čím prispieva k rastu zárodočných tkanív počas tehotenstva. Je súčasťou génov a chromozómov každej bunky. Pod dohľadom má všetky procesy bunkového delenia a rastu – tvorbu červených krviniek, syntézu DNA (molekuly nesúce genetickú informáciu), rast tkanív a funkciu buniek. Má priaznivý vplyv na regulárny vývoj bielych krviniek a normálny spôsob rastu. Jej nedostatok v organizme žien môže mať na svedomí reprodukčné problémy, potrat či predčasný pôrod, abláciu placenty, zvýšenú hladinu homocysteínu, či nízku pôrodnú hmotnosť novorodenca. Kyselina listová je kľúčovým faktorom pre správny vývoj nervovej sústavy dieťaťa, pomáha chrániť dieťa pred poruchami neurálnej trubice a ďalšími závažnými komplikáciami. Príjem kyseliny listovej pred otehotnením a na počiatku tehotenstva pôsobí ako účinná prevencia vrodených zdravotných problémov dieťaťa – znižuje ich riziko až o 50 -70 %.

Selén a zinok - Zinok u mužov i žien podporuje plodnosť a správnu reprodukčnú funkciu. Selén podporuje ochranu buniek pred oxidačným stresom. U mužov podporuje selén správnu tvorbu spermií a zinok podporuje udržanie normálnej hladiny testosterónu v krvi.

 

Zdravá životospráva je dôležitá pre zdravé telo a váš reprodukčný systém. Konzumácia výživnej stravy a pozitívne zmeny životného štýlu môžu pomôcť zvýšiť plodnosť a pripraviť telo na tehotenstvo. 

Ak sa pokúšate otehotnieť, je dôležité, aby ste už dnes začali s výberom zdravej výživy a životného štýlu. Nenechajte sa však odbúrať stresom a starosťami. Porozprávajte sa so svojim lekárom, aby vám našiel najlepšie možnosti.

Subscribe

* indicates required
E-mail