Objednávky do 18.12.2024 10:00 budú doručované do Vianoc. Po tomto termíne budeme riešiť legislatívne zmeny v DPH. Sme tu pre Vás od 1.1.2025. Ospravedlňujeme sa za komplikácie. Krásne a požehnané sviatky želáme. iliek 🎁❤🎄👼🎅

Trápi vás migréna? Všetko čo by ste mali vedieť o migréne

Migréna je časté ochorenie, ktoré zahŕňa silnú, opakujúcu sa bolesť hlavy, ktorá je pociťovaná najmä ako pulzujúca bolesť na jednej strane hlavy.Záchvatmigrény sa zvyčajne vyskytuje v etapách a môže trvať niekoľko dní. Závažné prípady môžu ovplyvniť každodenný život človeka vrátane jeho schopnosti pracovať, študovať či vykonávať bežné rutinné činnosti.

Migréna je časté ochorenie, ktoré postihuje približne 1 z 5 žien a približne 1 z 15 mužov. Prvé záchvaty migrény zvyčajne začínajú už v ranej dospelosti.

Migréna môže ovplyvniť ľudí rôznymi spôsobmi a spúšťače, závažnosť, symptómy a frekvencia sa môžu líšiť. Niektorí ľudia majú viac záchvatov v priebehu týždňa, zatiaľ čo iní ich majú len príležitostne.

Mnoho ľudí má príznaky známe ako „aura“ – prechodné poruchy zraku alebo iných zmyslov, ako je nevoľnosť, zvýšená citlivosť na svetlo alebo zvuky.

Existujú dva typy migrény

  • migréna s „aurou“ – kde sú špecifické varovné signály tesne pred začiatkom migrény, ako napríklad začínajúca bolesť hlavy spojená so sériou porúch zraku, ako sú záblesky svetla, kľukaté obrazce alebo slepé body.
  • migréna bez „aury“ – najbežnejší typ, kedy migréna prebieha bez špecifických varovných príznakov. Človek so záchvatom migrény bez aury môže pociťovať nevoľnosť a extrémnu citlivosť na svetlo a zvuky.

 

Kedy vyhľadať lekársku pomoc

Ak máte časté alebo závažné príznaky migrény, mali by ste navštíviť praktického lekára. Lieky proti bolesti, ako je paracetamol alebo ibuprofén, môžu byť účinné pri začínajúcich príznakoch migrény.Snažte sa nepoužívať maximálne dávky liekov proti bolesti pravidelne alebo často, pretože by to mohlo časom sťažiť liečbu bolesti hlavy.

Lekára by ste mali okamžite vyhľadať ak pociťujete niektorý z týchto príznakov:

  • paralýza alebo slabosť jednej alebo oboch rúk alebo jednej strany tváre
  • nezreteľná alebo skomolená reč
  • náhla mučivá bolesť hlavy, ktorá vedie k silnej bolesti, ktorá sa nepodobá ničomu, čo sme predtým zažili
  • bolesť hlavy spolu s vysokou teplotou (horúčka), stuhnutý krk, duševná zmätenosť, záchvaty, dvojité videnie a vyrážka

 

Tieto príznaky môžu byť príznakom vážnejšieho stavu, ako je mŕtvica alebo meningitída , a mal by ich čo najskôr posúdiť lekár.

Príčiny migrény

Presná príčina migrény nie je známa, hoci sa predpokladá, že je výsledkom dočasných zmien v nervovom systéme a krvných cievach v mozgu.Niektorí ľudia považujú záchvaty migrény za spojené s určitými spúšťačmi, ktoré môžu zahŕňať:

  • začiatok menštruácie ženy
  • stres
  • únava
  • určité jedlá alebo nápoje

 

Liečba migrény

Neexistuje žiadny liek na migrénu, ale existuje množstvo spôsobov liečby, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky.Tie obsahujú:

  • lieky proti bolesti – vrátane liekov bez lekárskeho predpisu, ako je paracetamol a ibuprofén
  • triptány – lieky, ktoré môžu pomôcť zvrátiť zmeny v mozgu, ktoré môžu spôsobiť migrénu
  • antiemetiká – lieky, ktoré sa často používajú na zmiernenie pocitu nevoľnosti

 

Počas záchvatu veľa ľudí zistí, že môže pomôcť aj spánok alebo ležanie v zatemnenej miestnosti.Akútne záchvaty sa liečia rôznymi analgetikami alebo triptánmi. Len menšina migrenikov užíva preventívne lieky na zníženie frekvencie, trvania a závažnosti záchvatov migrény. O profylaktickej medikamentóznej liečbe migrény treba uvažovať pri závažnom zhoršení kvality života, pri dvoch a viacerých záchvatoch za mesiac, keď záchvaty migrény nereagujú na akútnu medikamentóznu liečbu alebo pri intolerancii alebo vedľajších účinkoch akútnej liečby.

Vitamín B2 (riboflavín), horčík a koenzým Q10 sú alternatívou liekov a oslovujú pacientov s túžbou po prirodzenejšej liečbe. Okrem toho sú mikronutrienty pacientmi vnímané ako „mierna“ forma liečby so žiadnymi alebo malými vedľajšími účinkami

Vedecké štúdie odhalili znížené hladiny mikroživín riboflavínu, horčíka a koenzýmu v plazme a v mozgu pacientov s migrénou. Nedostatok týchto živín by mohol hrať úlohu v patofyziológii migrény.  Riboflavín, horčík a koenzým Q10 hrajú dôležitú úlohu pri tvorbe energie asú potrebné pri rôznych fyziologických procesoch, ktoré ovplyvňujú patofyziológiu migrény (vazokonstrikcia, inhibícia krvných doštičiek, sekrécia serotonínu). 

 

Prevencia migrény

Ak máte podozrenie, že vaše migrény spôsobuje špecifický spúšťač, ktorým je stres alebo určité druhy jedál, vyhýbanie sa tomuto spúšťaču môže pomôcť znížiť riziko výskytu migrény.

Potraviny, ktoré spúšťajú migrénu sa u rôznych ľudí líšia. Niektoré potraviny, ktoré bežne spúšťajú migrénu, však zahŕňajú:

  • zrejúce syry
  • alkohol, najmä pivo a červené víno
  • čokoláda
  • údené mäso
  • potravinové konzervačné látky, ako sú dusičnany, dusitany, MSG a umelé sladidlá
  • údená ryba
  • výťažok z kvasníc

Nejesť vôbec nič môže viesť aj k zvýšenému výskytu migrén. Pre niektorých ľudí je dlhotrvajúci hlad a nedostatok jedla známym spúšťačom bolesti hlavy. Môže to byť spôsobené súvislosťou medzi nízkou hladinou cukru v krvi a zhoršujúcimi sa migrénovými bolesťami hlavy.

Tiež pomáha udržiavať vo všeobecnosti zdravý životný štýl vrátane pravidelného cvičenia, spánku a jedla, ako aj zabezpečiť, aby ste zostali dobre hydratovaní a obmedziť príjem kofeínu a alkoholu.Ak sú vaše migrény závažné alebo ste sa snažili vyhnúť možným spúšťačom a stále pociťujete príznaky, praktický lekár vám môže predpísať lieky, ktoré pomôžu zabrániť ďalším záchvatom.Môže trvať niekoľko týždňov, kým sa príznaky migrény začnú zlepšovať.

 

Migréna môže vážne ovplyvniť kvalitu vášho života a zastaviť vás vo vykonávaní bežných denných aktivít.Existuje však množstvo účinných liečebných postupov na zníženie symptómov a prevenciu ďalších záchvatov.

Subscribe

* indicates required
E-mail