SUDOCREM®, stále účinná klasika

SUDOCREM®   je ideálnym riešením vašich kožných problémov

Hoci farmaceutický priemysel zásobuje trh stále novými a novými výrobkami, mnoho z nás pri bežných kožných ochoreniach siahne po rokmi overenej zinkovej masti s názvom SUDOCREM®. Ten je na trhu, tak ako uvádza jeho výrobca, už viac ako 85 rokov.

sudocrem

 

 Za ten dlhý čas sa stal nevyhnutnou súčasťou lekárničky nejednej mamičky. Tie ním riešia najmä plienkové dermatitídy svojich ratolestí. Samozrejme, využitie SUDOCREMU®je omnoho obsiahlejšie a často pomáha i dospelým. Za túto univerzálnosť vďačí svojmu unikátnemu zloženiu, ktoré pôsobí na povrchu kože, regeneruje ju a zvláčňuje.

Koža alebo pokožka?    

                         Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt koža

Napriek tomu, že si bežne zamieňame pojmy koža a pokožka, je v nich z anatomického hľadiska významný rozdiel. Koža je považovaná za samostatný orgán, ktorý v prvom rade slúži ako ochranná bariéra pred vonkajšími vplyvmi. Ďalej vplýva na termoreguláciu, ale tiež plní vylučovaciu, imunologickú a senzorickú funkciu.

Na rozdiel od toho pokožka je iba vrchná časť kože. Je zložená z najnižšej, zárodkovej vrstvy, kde sa tvoria nové kožné bunky. Tie odsúvajú staršie na najvrchnejšiu časť, takzvanú zrohovatenú vrstvu. Tá obsahuje melanín, látku absorbujúcu UV žiarenie. Po pokožke nasleduje zamša, ktorá je tvorená väzivovým tkanivom. Je popretkávaná cievami, nervami, mazovými a potnými žľazami i koreňmi vlasov a chĺpkov. Najspodnejšia časť kože sa nazýva podkožné väzivo a slúži ako ochranný obal orgánov pred nárazmi. SUDOCREM® pôsobí na najvrchnejšej časti kože, teda pokožke.

sudocrem 400

Zloženie SUDOCREMU®

Základnou zložkou SUDOCREMU® je oxid zinočnatý, slabo žltý prášok, ktorý sa nerozpúšťa vo vode. Má adstringenčné (sťahujúce) a antiseptické účinky. Výhodné sú jeho vlastnosti ako ľahko priľnúť k pokožke a nevstrebávať sa do nej. Ďalšou dôležitou zložkou je lanolín - vosk z ovčej vlny, ktorý je sám o sebe ťažko roztierateľný, no je nevyhnutný pre zabezpečenie hydratácie a zmäkčenie pokožky. V prípravku slúži ako emulgátor. Likvidáciu baktérií a kvasiniek zase zabezpečuje obsah benzylakoholu. Ten funguje na princípe koagulácie cytoplazmy mikroorganizmov. Plní aj úlohu konzervantu.

Využitie Sudocremu v praxi

Zloženie pokryje liečbu aj iných druhov ochorení ako sú napríklad: akné, jemné popáleniny, drobné omrzliny, ekzém či preležaniny. No vhodný je i na štípance od hmyzu, alergické reakcie, prípadne kiahne. Najčastejšie sa však používa už na spomínané plienkové dermatitídy.

Plienkové dermatitídy

Takzvané -  zapareniny sa nevyskytujú len u dojčiat, ale aj u dospelých. Napriek tomu, sú dojčatá na tento typ ochorenia náchylnejšie z viacerých dôvodov. Koža malých detí je odlišná od tej našej. Je tenšia, viacej priepustná pre mikróby a jej tukový obal nie je dostatočne vyvinutý. Významným rozdielom je tiež absencia kyslej ochrannej bariéry. Na vznik zaparenín má vplyv najmä mechanické poškodzovanie, či už od plienky alebo spodnej bielizne. Hru zohráva i prítomnosť stolice, moču a potu. Práve kontakt stolice s pokožkou spôsobuje zvýšenie pH a následné podráždenie. To všetko bez prítomnosti vzduchu, je zmes ideálnych podmienok pre množenie sa baktérií a kvasiniek. 

Bežnými prejavmi plienkovej dermatitídy sú začervenanie, opuch, bolestivosť a v závažnejších prípadoch aj hnisavé vyrážky alebo pľuzgiere. Hoci sa môže zdať, že zvýšené hygienické opatrenia dermatitídam zabránia, nemusí to tak byť vždy. Časté umývanie môže pokožku vysušovať, dráždiť a prispievať k práve tvorbe dermatitídy. Používanie vhodných detských mydiel a šampónov je taktiež veľmi dôležité. SUDOCREM® sa dá používať nielen k liečbe zaparenín, ale aj k ich prevencii Odporúča sa ho aplikovať pri každom prebalení.

Aplikácia:

Aplikácia SUDOCREMU® je veľmi jednoduchá. V malej vrstve sa prípravok masíruje rovnomerne do pokožky, kým nevytvorí jemný film. Vo väčšine indikáciách je odporúčané SUDOCREM® aplikovať 3-5 krát denne. Na mieste aplikácie zostane charakteristické biele zafarbenie, ktoré je typické pre prípravky s obsahom oxidu zinočnatého. Veľmi praktické  je, že sa vyrába v štyroch rôznych veľkostiach 60g, 125g, 250g a 400g.  Po otvorení by sa mal spotrebovať do 12 mesiacov. Kontraindikácie sú iba v prípade precitlivenosti na niektorú zo zložiek.

Inak je SUDOCREM® ideálnym riešením vašich kožných problémov.

 

Autor: PharmDr. Rastislav Holický – Lekáreň Plus, Pezinok

 

Subscribe

* indicates required
E-mail