Odvykáte si od fajčenia? Takto zmiernite účinky nikotínu!

Tabak virginský alebo nicotiana tabacum, bol objavený a následne pestovaný v Amerike už v roku 6000 p.n.l. Fajčenie alebo žuvanie listov tejto neobyčajnej rastliny bolo už v tom čase mimoriadne kontroverzné. Ľudia totiž verili, že má liečivé vlastnosti. Používal sa napríklad aj na ochranu pred pustošením bubonického moru v stredoveku. Avšak, už v 16. storočí sa začalo špekulovať o tom, že by mohla existovať súvislosť medzi jeho používaním a určitými chorobami, ako je rakovina.

Odvtedy bol tabak podrobený mnohým štúdiám a výskumom, ktoré hľadali jeho prepojenie s mnohými zdravotnými problémami. Tabak obsahuje tisíce chemikálií. A to ani nemusíme rátať tie, ktoré tam výrobcovia pridávajú. To, čo vyvoláva dobré pocity a vďaka čomu sa používatelia k fajčeniu vždy vracajú je látka nazývaná nikotín.

Podľa posledných údajov Európskej komisie na Slovensku fajčí približne 28 % ľudí. Až 17 % z nich chce s fajčením prestať, no nevie, ako na to. V 85 % prípadov sa tieto pokusy končia neúspechom a fajčiar k svojmu neduhu skôr či neskôr opäť vráti. Čo spôsobuje chuť na fajčenie? Aké chemické reakcie prebiehajú v našom tele pod pôsobením nikotínu? A ako s ním raz a navždy skoncovať? 

2_1

Prírodný tekutý alkaloid

Tabak je členom rodiny jedovatých (belladonových) rastlín s vysokým obsahom alkaloidov (patria sem aj zemiaky, paradajky, baklažány a rastliny papriky capiscum). Asi 5 % hmotnosti rastliny tabaku predstavuje nikotín (C10H14N2), inak povedané prírodný tekutý alkaloid. Alkaloid je organická zlúčenina zložená z uhlíka, vodíka, dusíka a niekedy kyslíka a môže mať silné účinky na ľudské telo. Napríklad ranná šálka kávy, ktorú si doprajete, obsahuje ďalší druh alkaloidu, nazývaný kofeín. Cigarety zvyčajne obsahujú asi 10 miligramov nikotínu (niekedy až 20 miligramov, v závislosti od značky). Keď fajčíte cigaretu, vaše telo vstrebáva asi 1 až 2 miligramy.

Vplyv na naše telo

Len 10 sekúnd po vdýchnutí sa nikotín absorbuje cez pokožku a slizničné výstelky v nose, ústach a pľúcach a putuje krvnou cestou do mozgu. Stimuluje nadobličky, aby produkovali hormón a neurotransmiter – adrenalín, ktorý zvyšuje srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Zároveň sťahuje cievy, stimuluje produkciu ďalšieho neurotransmiteru – dopamínu riadiaceho mozgové centrum potešenia.

Vdýchnutie nikotínu má nie náhodou okamžité účinky. Vaše pľúca sú lemované miliónmi malých vzdušných vakov nazývaných alveoly. Tie poskytujú povrch veľký asi ako 40-násobok povrchu pokožky. Stávajú sa tak najúčinnejším spôsobom, ako dostať nikotín do krvi. Nikotín zostáva v ľudskom tele iba niekoľko hodín a približne po šiestich hodinách po fajčení cigarety v tele zostáva iba asi 0,031 miligramu z 1 miligramu nikotínu, ktorý ste inhalovali.

Nikotín sa ale môže absorbovať aj tráviacim traktompokožkou. Takýmto spôsobom dodávajú nikotínovú fixáciu bezdymové tabakové výrobky, ako sú žuvací tabak, kožné náplasti a žuvačky. Po absorpcii telom enzýmy v pečeni štiepia väčšinu nikotínu (asi 80 %), ktorý sa tiež metabolizuje v pľúcach na kotinín a oxid nikotínu. Cotinín a ďalšie metabolity sa vylučujú močom a nachádzajú sa tiež v slinách a vlasoch.

1_2

Účinok nikotínu na naše telo

Zaujímalo vás niekedy, prečo fajčiari túžia po cigarete, keď majú zlú náladu alebo sú v stresovej situácii? Svetová zdravotnícka organizácia tvrdí, že je to preto, lebo nikotín môže pomôcť ľuďom cítiť sa pokojnejšie, spôsobiť dočasné pocity relaxácie, znížiť stres, úzkosť alebo dokonca bolesť.

Nikotín v skutočnosti zvyšuje fyzický stres a jeho účinky sa považujú skôr za paradox. Zvyšuje činnosť centrálneho nervového systému, ale v závislosti od dávky niektorí fajčiari zistia, že nikotín pôsobí aj ako sedatívum. Niektoré štúdie však naznačujú, že upokojujúci účinok môže vyvolávať iba rituál fajčenia, pretože nikotín je v skutočnosti považovaný za stimulant, nie za sedatívum.

Poďme sa ale na účinok nikotínu pozrieť podrobnejšie. Keď sa prvýkrát nadýchnete, nikotín spôsobí, že vaše telo uvoľní hormón epinefrín. Ten aktivuje sympatický nervový systém, vďaka čomu sa vaše dýchanie síce zrýchľuje, no dýchate plytko. Zvýšený srdcový rytmus následne zvyšuje aj váš krvný tlak. Nikotín tiež môže viesť k citlivosti na inzulín a inzulínovej rezistencii, ako aj k zvýšenému riziku vzniku metabolického syndrómu, cukrovky typu 2 a kardiovaskulárnych chorôb. Ovplyvňuje hormóny štítnej žľazy, hormóny hypofýzy, pohlavné hormóny a hormóny nadobličiek.

Nikotín je vysoko návykový

Verte či nie, nikotín je rovnako návykový ako kokaín alebo heroín, aj keď vaše telo absorbuje iba desatinu z cigarety, ktorú fajčíte. Aj to je však postačujúce na to, aby ste sa ňom stali závislými. Až 17 % z 28 % slovenských fajčiarov tvrdí, že chce s fajčením prestať. Avšak, až
85 % z nich začne zhruba o týždeň znovu fajčiť. Prečo je to tak?

Pokus o opustenie návyku na nikotín môže spôsobiť fyzické reakcie. Silná túžba po nikotíne, zvýšená chuť do jedla, nespavosť a poruchy spánku, gastrointestinálne problémy a ťažkosti spojené s náladou vrátane úzkosti, hnevu a frustrácie, depresie, podráždenosti a nepokoja a pod. Keď účinky nikotínu, ktoré už sú vo vašom systéme, začnú slabnúť, vaše telo po ňom začne túžiť ešte viac. Prieskumy tvrdia, že sa tak stáva už dve hodiny po poslednom fajčení.

4_2

Ako si odvyknúť od fajčenia?

Kombinácia poradenstva na pomoc s psychosociálnou časťou odvykania a nikotínovou substitučnou terapiou sa považuje za najefektívnejšiu metódu dlhodobého úspešného odvykania od závislosti na nikotíne. Spájate si fajčenie z bežnými činnosťami počas dňa, ako s pitím kávy alebo šoférovaním? Psychologické poradenstvo sa zameriava na to, aby ste sa naučili, ako prekonať návyky, ktoré sa vám spájajú s fajčením. Substitučná liečba nikotínom v podobe žuvačiek alebo kožných náplastí pomáha zmierniť fyzické účinky z vysadenia.

Chcete si aj vy odvyknúť od fajčenia a efektívne sa vyhnúť účinkom nikotínu? Pomoc s týmito problémami nájdete v našej virtuálnej lekárničke v sekcii „Odvykanie od fajčenia“.

Zdroje: TU a TU

 

Subscribe

* indicates required
E-mail