Imunita našich detí a nový školský rok

Imunita je odolnosť živého organizmu (schopnosť živého organizmu "úspešne" reagovať) voči pôvodcovi choroby (antiinfekčná imunita), jedu alebo vôbec určitej látke.

Imunitný system je komplex mechanizmov a reakcií vo vnútri organizmu, ktoré ho ochraňujú proti chorobám a zápalom, spôsobených baktériami, vírusmi, jednobunkovcami, hubami či tumorovými bunkami. Hlavnou úlohou imunitného systému je rozoznať vlastné a cudzie bunky ako aj tkanivá alebo chemické látky.

Dôležitú časť imunitného systému tvorí lymfatická sústava, jej aktívnou súčasťou je lymfa – tekutina, ktorá sa vytvára z medzibunkovej tekutiny. Pozdĺž týchto ciev sú v tele rozptýlené lymfatické uzliny, ktoré spĺňajú úlohu akéhosi filtra. Tvoria sa v nich lymfocyty – imunitné bunky, ktoré nás chránia pred cudzorodými mikroorganizmami. Súčasťou lymfatickej sústavy sú aj orgány ako týmus, slezina a takisto aj kostná dreň a lymfatické tkanivá ako napríklad mandle alebo lymfatické tkanivo sústredené pozdĺž tráviaceho traktu.

Imunita môže byť vrodená alebo ziskaná (napr. očkovaním).

Prirodzená metóda na zvýšenie imunity je úspešná obrana proti infekcii, pri ktorej organizmus vytvoril protilátky. To sa stáva napríklad po prekonaní väčšiny infekčných detských chorôb.

„Dobrá“ imunita nás nepretržite chráni proti vonkajším i vnútorným škodcom a škodlivinám i proti civilizačným chorobám a rozvoju zhubného nádorového bujnenia.

„Zlú“ imunitu poznáme ako alergickú, vyvolávajúcu astmu, sennú nádchu alebo atopický ekzém a ďalšie choroby.

Inokedy sa imunita obráti proti vlastnému telu a vyvolá autoimunitné ochorenie – napr. systémový lupus, reumatoidnú artritídu, zápal štítnej žľazy, čriev či mozgu.

Blíži sa nový školský rok a s tým súvisí aj zvýšené riziko oslabenia organizmu voči rôznym baktériam, vírusom a iným škodcom.

Imunita dieťaťa sa vyvíja postupne a vzhľadom k nezrelosti imunitného systému sú malé deti náchylnejšie na infekcie. To sa potom prejavuje zvýšenou frekvenciou infekcií (detský kolektív, často chorý starší súrodenec,...). 

V lekárňach je dostupné veľké množstvo produktov na podporu imunity, ktoré sa užívajú buď preventívne alebo pri akútnych stavoch. Sú v rôznych liekových formách aj chute.

Veľmi obľúbenou značkou je Imunoglukan P4H®. Produkty Imunoglukan P4H® vyrába slovenská spoločnosť PLEURAN, s.r.o. so sídlom v Bratislave.

PLEURAN, s.r.o. je biotechnologická spoločnosť zaoberajúca sa vývojom, výrobou a predajom vysokokvalitných prírodných produktov pre podporu zdravia. Špecializuje sa na izoláciu prírodnej zložky Imunoglukan® (z Pleurotus ostreatus), ktorá prebieha patentom chráneným výrobným procesom pod dohľadom skúsených odborníkov s dlhoročnou praxou v oblasti výroby glukánov.

Imunoglukan® po užití prechádza v nezmenenej forme až do tenkého čreva. V tenkom čreve sa naviaže na imunitné bunky v Peyerových plakoch. Následne dochádza k aktivácii imunitných buniek a k odstraňovaniu škodlivých látok. Uvoľňujú sa aktívne látky a postupne dochádza k aktivácii obranných mechanizmov v celom organizme. Imunoglukan® je  vysoko purifikovaná prírodná látka, komplex biologicky aktívnych polysacharidov (BAP) získavaný izoláciou z Pleurotus ostreatus, vyrobená patentovaným technologickým procesom.

Na trh prišla v tomto roku aj novinka - Imunoglukan P4H® ACUTE! KIDS 100 ml, ktorá je v každej dobrej lekárni.

Ide o tekutý výživový doplnok pre deti a dospelých, určený na krátkodobé použitie, pričom jeho benefity sú značne významné pre oslabený organizmus.

Benefity

  • intenzívna podpora imunity a dýchacích ciest
  • synergický účinok siedmich zložiek
  • obsahuje prírodný Imunoglukan®, kombináciu piatich rastlinných výťažkov a vitamín C
  • prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy
  • vhodný pre deti aj dospelých

Obsahuje: Imunoglukan® + pelargónia + baza + ríbezľa + rosička + huľavník + vitamín C

Aktívna látka

obsah v 10 ml

RVH*

Baza čierna

1500 mg

 

Rosička okrúhlolistá

300 mg

 

Imunoglukan

100 mg

 

Huľavník lekársky

75 mg

 

Ríbezľa čierna

54 mg

 

Muškát juhoafrický

30 mg

 

Vitamín C

26,4 mg

33%

*RVH - referenčná výživová hodnota

 

 

Indikácie:

  • Imunita
  • Dýchacie cesty

 

Zloženie: voda, Baza čierna (Sambucus nigra) – šťava z plodov, kvetový med, agávový sirup, Rosička okrúhlolistá (Drosera rotundifolia)– extrakt z rastliny, Imunoglukan®, Huľavník lekársky (Sisymbrium officinale) – extrakt z rastliny, regulátor kyslosti (kyselina citrónová), Ríbezľa čierna (Ribes nigrum) – šťava z plodov, Muškát juhoafrický (Pelargonium sidoides) – extrakt z koreňa, vitamín C (kyselina L-askorbová), konzervačná látka (sorban draselný), sladidlo (sukralóza), zahusťovadlo (sodná soľ karboxymetylcelulózy).

Kedy ho máme použiť?

Pri príznakoch začínajúcej infekcie – tečenie z nosa, kýchanie, suchosť a škriabanie v hrdle, bolesť vedľajších nosových dutín, kašeľ, únava, vyčerpanosť organizmu a často aj zvýšená teplota. Tieto príznaky sú prvým signálom, ktorý nás upozorní na začínajúcu infekciu. Obranné mechanizmy organizmu v tejto fáze začínajú bojovať s infekciou a kladú zvýšené nároky na aktiváciu, tvorbu a delenie buniek imunitného systému. V akútnom stave, ako je napr. akútna respiračná infekcia, dochádza k zvýšenej tvorbe imunitných buniek, ako aj k zvýšenej potrebe vitamínu C. V tomto období je vhodné podporiť správne fungovanie imunitného systému.

Imunoglukan® je vysoko purifikovaná prírodná látka, komplex biologicky aktívnych polysacharidov, získavaný izoláciou z Pleurotus ostreatus. Jeho bezpečnosť a účinnosť bola overená v klinických štúdiách a pozorovaniach, ktoré boli publikované v odbornej literatúre. Vitamín C si náš organizmus nedokáže syntetizovať, a preto je potrebné prijímať ho v potrave. Telo prijme len toľko vitamínu C, koľko potrebuje. Je nevyhnutný pre život a udržanie zdravého organizmu, nakoľko v ľudskom tele vykonáva mnoho dôležitých funkcií. Svojím pôsobením prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom, k správnemu fungovaniu imunitného systému a zníženiu vyčerpania a únavy. Pelargónia – známa tiež ako muškát - štandardizovaný extrakt z koreňa obsahuje veľké množstvo aktívnych látok (umckalin a ďalšie kumaríny, flavonoidy a i.), ktoré majú vplyv na správnu funkciu dýchacích ciest. Baza – použitie kvetov, plodov aj listov je známe pri podpore prirodzenej obranyschopnosti organizmu aj pri akútnych problémoch dýchacích ciest. Vďaka antioxidačnému pôsobeniu účinných látok má schopnosť spomaľovať poškodenie buniek voľnými kyslíkovými radikálmi. Ríbezľa – listy, plody aj semená obsahujú látky, ktoré podporujú správne fungovanie organizmu pri námahe a podobne ako u bazy, vyznačujú sa aj antioxidačnými vlastnosťami. Rosička – je známe, že extrakt z celej rastliny sa užíva na podporu imunity, najčastejšie pre správne fungovanie dýchacieho systému. Huľavník – extrakt z celej rastliny dopĺňa efekt predchádzajúcich zložiek hlavne pri suchom kašli a celkovo podporuje správnu funkciu dýchacích ciest. Imunoglukan® v kombinácii s vitamínom C a rastlinnými výťažkami pôsobí v prípravku Imunoglukan P4H® ACUTE! KIDS synergicky, t.j. účinok týchto látok sa vzájomným pôsobením podporuje.Použitie:Imunoglukan P4H® ACUTE! KIDS je tekutý výživový doplnok pre krátkodobé použitie. Obsahuje prírodný Imunoglukan®, kombináciu piatich rastlinných výťažkov a vitamín C, ktorý prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy, podporuje správne fungovanie imunitného systému a dýchacích ciest. Tekutá forma je vhodná špeciálne pre deti a pre dospelých uprednostňujúcich tekuté formy prípravkov.

Odporúčané dávkovanie: Odporúčaná denná dávka pre deti do 25 kg telesnej hmotnosti je 2x denne 5 ml alebo 1x denne 10 ml. Pre deti nad 25 kg telesnej hmotnosti je odporúčaná denná dávka 2x denne 10 ml alebo 1x denne 20 ml. Prípravok sa užíva najlepšie medzi jedlom minimálne počas 5 dní.

Z dôvodu zloženia produktu, jeho aktívnych látok na prírodnej báze, sa na dne prípravku môže objaviť usadenina, čo neovplyvňuje kvalitu a účinnosť prípravku. Sfarbenie produktu je prírodného pôvodu.

Pred každým použitím je nutné fľaštičku dôkladne pretrepať.

Upozornenie:Odporúčané dávkovanie sa nesmie prekročiť. Prípravok nesmú užívať ľudia s transplantovanými orgánmi, užívajúci imunosupresíva len po odporúčaní lekára.

 Výživové doplnky sa nesmú používať ako náhrada pestrej stravy. Prípravok obsahuje med, je vhodný pre deti od troch rokov. Neužívajte Imunoglukan P4H® ACUTE! KIDS, ak ste precitlivený na niektorú zo zložiek prípravku.

Skladovanie: Skladujte mimo dosahu malých detí. Pred otvorením uchovávajte na suchom a chladnom mieste pri teplote od 15-25°C. Po otvorení a každom použití fľaštičku ihneď dobre uzatvorte a uchovajte v chladničke.

Balenie:100 ml

Záver: Najdôležitejšia pre pestovanie zdravia človeka je prevencia možných ochorení. Najčastejšie sú ochorenia dýchacích ciest. Medzi základné spôsoby prevencie ochorení dýchacích ciest patrí správna životospráva – pitný režim, strava bohatá na vitamíny, minerály, stopové prvky a vlákninu. Veľmi dôležitá je dôkladná hygiena a pravidelné otužovanie dieťaťa, dostatočné vetranie bývania, správna teplota v byte, pobyt na čerstvom vzduchu. V čase zvýšeného výskytu infekcií dýchacích ciest je potrebné vyhýbať sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí, zvýšiť príjem vitamínov a prírodných imunomodulačných látok.

 Lekáreň sv. Tadeáša, Pezinok, PharmDr. Slavomíra Kečler Sokolská, PhD., MPH.

Subscribe

* indicates required
E-mail