Alergie a poškodená nosová sliznica

S príchodom jarných dní prichádza aj náročné obdobie pre alergikov, ktoré so sebou prináša množstvo alergénov dostávajúcich sa do organizmu, v ktorom vyvolávajú kýchanie, slzenie očí, či upchatý nos. 

Suchá nádcha a alergie

Suchá nádcha vzniká v dôsledku suchého a prehriateho prostredia, kde sa nosová sliznica pri dýchaní neustále vysušuje. Drobné žilky v sliznici praskajú a z nosa tečie krv. Podobné problémy spôsobuje alergická nádcha, dlhodobé používanie nosových kvapiek alebo nesprávna aplikácia kortikosteroidných nosových kvapiek.

Prirodzenou funkciou nosa je usmerňovať, ohrievať, zvlhčovať a predovšetkým čistiť vdychovaný vzduch. Tomuto účelu slúži jeho tvar aj priehradka.

Nos, ako každé iné tkanivo, je veľmi citlivý na vonkajšie podnety. Keď ho teda napadne vírus alebo baktéria, alebo ho len podráždi smietka, prach, či dokonca korenie, voľné nervové zakončenia spustia poplach, na ktorý telo reaguje niekoľkými spôsobmi:

- Obranný reflex, kýchnutie, pri ktorom sa nos snaží rýchlo odstrániť prekážku v dýchaní.

- Zápalová reakcia, keď sa veľké množstvo tkanivovej tekutiny presunie do buniek sliznice a do intersticiálneho priestoru, čo spôsobí zápal a s ním spojené prerastanie tkaniva, t. j. opuch.

- Pohárikové bunky znásobia svoje úsilie o produkciu ochranného hlienu, ktorý sa veľmi zriedi a nosom tzv. preteká.

Suchá sliznica nosa

Nosová sliznica potrebuje vlhkosť, ak má správne fungovať. Nos je vstupnou bránou do dýchacích ciest. Jej úlohou je zachytávať prach, mikróby, zvlhčovať a ohrievať vdychovaný vzduch. Sliznica nosa a sliznica horných dýchacích ciest je pokrytá viacvrstvovým epitelom s riasinkami. Tie sa neustále pohybujú, a tak odstraňujú cudzie častice. Pod sliznicou sa nachádza bohato prekrvená sliznica obsahujúca hlienové žľazy. Práve v tejto vrstve dochádza počas zápalu k opuchu, ktorý vedie k vysušeniu nosovej sliznice, a tým k zhoršeniu dýchania.

Alergie, klimatizácia a hory

Ak sa vám v nosovej dutine tvoria chrasty, niekedy s hustým, pevne priliehajúcim hlienom, trápi vás suchý nos. Samostatnou kapitolou je krvácanie vysušenej, krehkej sliznice nosa, ktorá sa v dôsledku toho stenčuje. Ak ste zdraví, suchý nos vás môže prekvapiť, keď sa nachádzate v klimatizovanom prostredí, v prehriatych miestnostiach alebo vysoko nad morom, kde je vzduch prirodzene veľmi suchý.

Zvlhčujte si nos

Poznanie príčiny vzniku chrastavitosti je predpokladom prevencie. Chrasta spôsobená suchou nosovou sliznicou a nádchou si vyžaduje obmedzenie pobytu v prehriatych miestnostiach a zvlhčovanie sliznice zvlhčujúcimi masťami, ktoré vyživujú, reepitelizujú a regenerujú nosovú sliznicu. Pomôžu aj zvlhčovače vzduchu, vetranie,  obmedzenie alergénov a nadmerného vykurovania. Základom prevencie je však celkové posilnenie imunity. Ak nepoznáme príčinu, je potrebná konzultácia s lekárom.

So suchou nosovou sliznicou vám môžu pomôcť zdravotnícke prípravky od značky Rinopanteina, ktoré boli špeciálne vyvinuté pre suchú sliznicu.


                                                                           

RINOPANTEINA MASŤ DO NOSA ung nas 1x10   

 - po chirurgickom zákroku, na zníženie tvorby chrást, čím prispieva k uľahčeniu procesu hojenia
- v prípade suchej a/alebo atrofickej nosnej sliznice následkom konkrétnych enviromentálnych podmienok, používania nosných sprejov, aerosólovej terapie alebo dočasných patológii (t.z. rinitída následkom užívania medikamentov alebo alergické nádchy, ozéna)
- s cieľom zredukovať následky endoskopických vyšetrení a/alebo manévrovania s tampónmi.

 

RINOPANTEINA nosový sprej 1x20 ml

Zvlhčuje a udržiava hydratáciu sliznice nosa, napomáha procesu reepitelizácie.
Je indikovaný v prípade suchej a/alebo atrofovanej sliznice nosa spôsobenej špeciálnymi podmienkami životného prostredia terapiou aerosólmi alebo dočasnými ochoreniami (t.j. nádcha následkom užívania liekov alebo alergická nádcha, ozéna).

 

Zdroj:

www. rinopanteina.cz

Subscribe

* indicates required
E-mail